RİZE`MİZ İÇİN KOLLARI SIVADIK


 

Ardeşen`de, Rize`de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Ardeşen Belediyesi Kültür Binası Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Ersin Yazıcı, Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş, Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz,  İl Millî Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Ardeşen ve Çamlıhemşin İlçe Millî Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Daire Amirleri,  Okul Müdürleri, Öğretmenler ve çok sayıda eğitimci katıldı.

Vali Yazıcı, RENK tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi:

“2 Haziran 2014 tarihinde geldiğim Rize`de gördüm ki eğitimde Türkiye sıralamasında 50’li sıralarda yer alıyordu, bu olay beni ziyadesiyle üzdü ve ilk iş olarak bunu düzeltmek için kolları sıvadık.

12 Haziran 2014 tarihinde o zamanki Sayın Başbakanımız, şu andaki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Rize`yi ziyaret ettiğinde ben 10 günlük Valiydim.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Rize’mizin sorunlarını konuşurken, eğitimin ilk sırada yer aldığını söyledim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu durumu ilk kez duyduklarını ifade ettikleri için biz de Rize`miz için kolları sıvadık.

22 yıllık idareciyim, ben idarecilerin problemleri çözmek için var olduğuna inanıyorum Kamu Yönetiminde de bu böyle tarif ediliyor, yöneticiler kendi alanlarındaki problemleri çözmek için vardır. Ben Ersin Yazıcı olarak eğitimin sırası burada iken yastığa başımı koyarak rahat uyuyamazdım, sizlerin de uyuyamayacağına inanıyorum. Ben Karadenizli çocuğunun daha kıvrak zekâya sahip olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş ve Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı ise proje kapsamında eğitime önemli katkılar sağlanacağına inandıklarını ifade ederek, gerekli çalışmaların titizlikle takip edileceğini söylediler.

İl Millî Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş da konuşmalarında;  “Sayın Valimizin koordinatörlüğünde başlatılan RENK Projesi toplantılarının bu derece geniş katılımlı olması bizleri fazlası ile heyecanlandırmaktadır. Proje içerisinde bulunan esasların uygulanması ve takip edilmesi halinde başarısız olmak neredeyse imkânsızdır.

BİZ BU ŞEHRE GÖNLÜMÜZÜ KOYDUK

Fındıklı`da, Rize`de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Fındıklı Halk Eğitimi Merkezi toplantı salonunda yapılan toplantıya, Vali Ersin Yazıcı, Fındıklı Kaymakamı Arif Karaman, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Köseoğlu,  İl Millî Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Fındıklı Emniyet Müdürü Ramazan Eniş, İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Kemal Mollamerdoğlu, daire amirleri, okul müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğretmenler katıldı.

Vali Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, Türkiye genelindeki eğitim sıralamasında Rize`nin geride olduğunu belirterek, "Bu durum üzüntü verici. Bu sonuçlardan ötürü eğitim konusunda bir şeyler yapmamız gerektiğini kararlaştırıldık. Çalıştaylar yaptık. Yaptığımız çalıştaylarda kararlar aldık ve bunları uygulamaya koyacağız. RENK projesini başlattık. Bu işe gönlümüzü koyduğumuzda çok rahat başarabileceğimiz proje olacak. Sonucunda eğitim sıralamasında Türkiye genelinde önlere gelebileceğimizi göreceğiz" dedi.

Kaymakam Arif Karaman ise tüm yıl boyunca RENK projesi çalışmalarının içinde yer alacağını belirterek, tüm idareci ve öğretmenlerle projenin başarıyla sonuçlanması için çalışacaklarını söyledi.

RENK, PAZAR VE HEMŞİN’DE
 
RENK (Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi tanıtım ve bilgilendirme toplantıları devam ediyor.

Pazar Öğretmenevi toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Mehmet Özer, Pazar Kaymakamı Selçuk Aslan, Hemşin Kaymakamı Hamza Türkmen, Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, İl Millî Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Pazar ve Hemşin İlçelerinin kurum yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi tanıtım toplantısında konuşan Vali Ersin Yazıcı, “Rize maalesef Türkiye genelinde eğitim sıralamasında çok aşağılarda kaldı. Rize’ye geldiğimde net olarak gördüğüm bu acı gerçek karşısında şok oldum. Türkiye ortalamasında Rize halen 55’lerde duruyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu konu iletildi. Ve ivedilikle tedbir alarak bu sıralamayı düzeltmemiz gerekiyor” dedi.

Vali Ersin Yazıcı Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) Projesinin hazırlık aşamasında tüm paydaşların fikir ve önerilerinin alındığını, ilgili tüm yöneticilerle bu konunun enine boyuna konuşulduğunu ortaklaşa çıkan kararların uygulanması basit fakat, uygulandığı takdirde bir sinerji yaratacağını söyledi.

Pazar Kaymakamı Selçuk Aslan ise proje kapsamında eğitime önemli katkılar sağlanacağına inandığını ifade ederek, gerekli çalışmaların titizlikle takip edileceğini söyledi.

İl Millî Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş da “ Sayın Valimizin öncülüğünde başlatılan ve akademik başarı, değerler eğitimi, paydaş işbirliği, sosyal faaliyetler, personelin mesleki gelişimi temalarını içeren RENK Projesi ile Rize ilinde eğitim adına çok daha güzel işler yapılacağına inandığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın