Bal Fiyatları Açıklandı


Bal Fiyatları Açıklandı

 

Türkiye genelinde yaklaşık 6,50 milyon arılı koloni bulunup, ülkemizde yılda 94 bin ton civarında bal üretilmekte koloni başı üretimi ise; 14,50 kg’ a tekabül etmektedir. Bu bakımdan ülkemiz koloni sayısı ve üretiminde dünyada 2. Sırada yer almaktadır. Ancak dünyadaki ballı bitkilerin %70 i ülkemizde olduğu dikkate aldığımızda bu üretim çok cüzi bir rakama tekabül etmektedir. Çünkü Kanada koloni başı 64 kg, Avustralya 55 kg ürettiği bilinmektedir.  Bu da ülkemizde arıcılıkla ilgili yapılması gereken çok şeyler olduğunu göstermektedir. Ülkemizde arı ve arı ürünlerinden 800 milyon tl gelir elde edilmekte olup, arının ekonomiye polinasyondan (tozlaşma) dan  dolayı katkısı bunun 200 katıdır. Bu da gösteriyor ki ülke ekonomisinin  güçlenebilmesinin yolu arıcılıktan geçmektedir. Aynı zamanda arı Cenabı Hakkın yaratmış olduğu canlılar içerisinde Allahın vahyi ile insanlara şifa kaynağı ürün meydana getirebilen tek canlı varlıktır. Kuran-ı Kerimin Nahl süresinin (arı süresi) 68 ve  69 no lu ayetlerinde Cenabı Hakk   mealen ‘’ Senin Rabbin Bal arısına da şöyle vah yetti. Dağlardan ağaçlardan ve insanların kuracağı kovanlardan kendine evler edin, sonrada Allahın sana vah yettiği şaşırmayacağın yayılım yollarına çık. Sonrada meyvelerin hepsinden ye. O arıların karınlarından renkleri muhtelif bal çıkar ki onda insanlar için şifa vardır. ‘’ buyurmaktadır” dedi.

Civaoğlu “Ülkemizde 79 il birliği kurulmuş ve Ankara’da genel merkezini TAB (TÜRKİYE ARI YETİŞTİRİCİLERİ MERKEZ BİRLİĞİ) kurulan bir kurum olup, 57 bin üyesi olan, 285 bin kişinin geçim kaynağı arıcılık oluşturmaktadır. İlimizde de 2500 – 3000 civarında arıcılıkla uğraşan kişi olup, bunların 1000 civarında asıl, diğerleri aday olmak üzere toplam 2300 kişi birliğimizin üyesi olup, 100 bin arılı kovan AKS (arıcılık kayıt sistemi)ne  alınmıştır.  Yılda ortalama 500 ile 1000 ton civarında ilimizde bal üretilmektedir. Bu yıl ilkbahar 30 mart yerel seçim günü ilimize yağan karın etkisiyle üretimde %50-60 civarında bir azalma görülmüştür. Değerli basın mensupları birliğimizin RAB KAÇKAR markası ile Çiçek – Kestane yayla balı  olarak tesisimizde il müdürlüğü laboratuarında tahlil edildikten sonra dolumu yapılmakta, ve halkımıza güvenli bir şekilde sunulmaktadır” dedi.

Arıcılar Birliği başkanı Fevzi Civaoğlu “bildiğiniz gibi ülkemizde ve ilimizde halkın sağlığını tehdit eden bal adı altında maddelerin satıldığı bir gerçektir. Bu nedenle halkımız mutlaka tahlili yapılıp etiket ve ambalajlı bal almaları kendi sağlıkları açısında önem arz etmektedir. Ayrıca ilimizin yani doğu Karadenizlin kestane balı dünyada antioksidan özelliğinden dolayı 2. gelmiştir. Zaten ilimizin balları doğu Karadeniz Kaçkar sıra dağlarının eteklerinden denizin sıfır noktasına kadar uzanan havası suyu ve doğası ile ün yapmış çiçek yoğunluğu ve endemik bitki örtüsüne sahip coğrafyasında çiçek kestane ve Kaçkar  yayla balları üretilmektedir. Şimdi ise 2012 yılından beri fiyat artışı yapmadığımız balların 2014 yılına ait toptan ve perakende satış fiyatlarını aşağıda belirttiğimiz şekildedir” dedi.

Civaoğlu Çiçek balı fiyatlarının 460 Gram toptan 25, Parekende 35, 850 Gram 53.52, Parekende 60, Kestane 460 Gram toptan 40,70 Parekende 55, 850 Gram Toptan 74,07 Parekende 100, Kaçkar Yayla 460 Gram Toptan 97.22 Parekende 130, Kaçkar Yayla 850 gram Toptan 192.60 Parekende ise 250 tl den satılacağını söyledi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar