" Vatandaş Bu Fırsatı Kaçırmasın !"


Rize Defterdarı Nurettin Dirican vatandaşların mağdur olmaması için 21 Ekim tarihine kadar mutlaka vergi yapılandırmalara yapmaları gerektiğini söyledi.

 

Rize Defterdarı Nurettin Dirican vergi affında son haftaya girildiğini belirterek vatandaşların bu fırsatı kaçırmamasını istedi.

   6736 Sayılı Bazı devlet alacaklarının yeniden yapılandırılması ile ilişkin 19 Ağustos tarihinde yayınlanan ve yürürlüğe giren kanun ile kamuya borcu olan tüm mükelleflerin bu kanundan yararlanması için 31 Ekim tarihi son olarak belirlenmişti.

   Rize Defterdarı Nurettin Dirican vatandaşların 31 Ekim tarihine kadar mutlaka vergi dairelerine uğramaları gerektiğini belirterek “ Tüm yasal faizler kaldırılıyor ve vergi affı sayılabilecek seviyede indirim yapılmakta. 18 ile 36 ay taksitler halinde ödenebilecek borçlar için kurumlarımız açıktır ve vatandaşlarımızın beyanları doğrultusunda işlemler yapılmakta. Tüm vergiler, gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi ne kadar vergi varsa bu Kanuna göre yapılandırılabilecek. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile Ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.  Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler. Mükelleflerimiz daha önceki yapmış oldukları beyanlarını belli oranlarda arttırırlarsa o takdirde geçmişe dönük olarak herhangi bir vergi incelemesine muhatap olmayacaklar.  Örneğin bir kurumlar vergisi mükellefimiz 2015 yılında 1.000.000 lira kazanç beyan etti ve buna ilişkin kurumlar vergisini ödedi.  Ancak, hesaplarında her hangi bir hata, kusur veya eksiklik var mı? diye bir tereddüdü varsa bu yıl için 150.000 lira ilave beyanda bulunacak.  Bu tutar üzerinden % 20 oranında hesaplanan 30.000 lira vergi ödeyerek vergi inceleme riskinden kurtulacak. Söz konusu mükellef daha önce vergi idaresine karşı yükümlülüklerini zamanında yerine getirmişse, ilave beyan üzerinden % 20 yerine  %15 oranında hesaplanan ödemeyi yapacak” dedi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar