Balıkçılar Törenle Denize Açıldılar


Trabzon’da 2015-2016 balıkçılık av sezonu Çarşıbaşı ilçesinde düzenlenen törenle açılırken, tekneler bereket duasının ardından denize açıldı.

 

 


Çarşıbaşı Limanı'nda düzenlenen törene Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Çarşıbaşı Kaymakamı Hakan Hakyemez, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Çoşkun Yılmaz, Doğu Karadeniz Su Ürünleri Başkanı Ahmet Mutlu, balıkçı kooperatifi üyeleri ile balıkçılar katıldı.
Törende bir konuşma yapan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, balıkçılık sektörünün bölge ekonomisine önemli katkı sağladığını ifade ederek, yeni sezonun hayırlı olması dileğinde bulundu. Vali Öz, “Balıkçılık bölge ekonomisi için büyük bir öneme sahip. Doğrudan 5 bin 500 kişiye, dolaylı amatör balıkçılarla beraber belki de 10 bin kişiye ekmek kapısı olan bu sektör, aynı zamanda yapılan bilimsel araştırmalarla ve sürdürülebilirlikle alınan mesafe açısından daha önemli bir hale geldi. Sektörde bir başka önemli nokta; artık tuttuğumuz balıkları işleyerek, sanayi ürünü haline getirerek ihraç edip gelir elde etmeye başladık. Yeni sezonun kazasız, bereketli ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

TRABZON’DA 5 BİN 200 AMATÖR BALIKÇI BULUNUYOR

 

 
Trabzon İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay da üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin yaklaşık 110 bin kilometrelik kıyı şeridine sahip olduğunu belirterek, “İlimizde bin 176 adet 5 ila 50 metre arası balıkçı gemisi ve 5 bin 595 balıkçı tayfası ile ülkemizin karasularında ve uluslararası sularda balıkçılık sektörüne önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca il müdürlüğümüzde ruhsatlandırılan 5 bin 200 adet amatör balıkçı denizde ve iç sularda sportif amaçlı balıkçılık yapmaktadır. Deniz balık avcılığına alternatif olarak ilimiz kıyılarında 10 kafes işletmesinde Gökkuşağı Alabalığı, Karadeniz Alabalığı ve Levrek üretimi yapılmaktadır. Ayrıca 77 adet karada Alabalık Üretim Tesisi olmak üzere toplam 87 adet Su Ürünleri Üretim Tesisi yaklaşık 15 bin tona yakın yaklaşan kapasitesi ile ülke balıkçığının önemli bir besin kaynağını oluşturmaktadır” diye konuştu.

BALIKÇILIĞIN ANA VATANI KARADENİZ
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçoğlu, balıkçılığın ana vatanının Karadeniz olduğunu belirterek, “Karadeniz gerçekten balıkçılığın ana vatanı. Trabzon’umuzda o işin asıl ocağı. Bu nedenle Karadeniz’e kıyısı olan komşu ülkelerin bu denizi iyi muhafaza etmeleri çok büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Bunun için denizlerimizi kirletmememiz lazım. Bütün şehirlerimizin biyolojik arıtma başta olmak üzere taş ocakları ve diğer maden yatakları başta olmak üzere derelerimizin de denizlerimizi kirletmemesi büyük bir öneme haiz. Belediyeler olarak bu konuda çok büyük zorluklarla karşılaşırken, biyolojik arıtmalara çok önem vermemizin hepimizin vazifesidir. Eğer denizimizi iyi muhafaza edemezsek maalesef Karadeniz’in 150 metre altında hidrojen sülfür münasebetiyle canlı hayatı yok. Onu daha da yükseltmememiz lazım. Bu da ancak çevreyi ve denizi koruyarak mümkün. O bakımdan biz çalışmalarımızı tüm kurumlar olarak bu şekildeki planlamalarla yürütmemiz gerekiyor. Yeni av sezonu açılırken bütün balıkçılarımıza kazasız belasız, bereketli bir sezon ve hayırlı bol kazançlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 
Konuşmaların ardından Çarşıbaşı Su Ürünleri Kooperatifi tarafından katılımcılara plaket verildi. İl Müftü vekili Ahmet Tokdemir tarafından yapılan bereket duasıyla sezonun açılışı yapılırken daha sonra tekneler denize açıldı.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın