Güneysu Turizmle Uçacak..


 

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz Bölgesi`nde turizmin gelişmesi ve bölgenin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için yaptığı çalışmalara devam ediyor. Son yıllarda bölgeyi ziyaret eden turist sayısının her yıl hızlı bir şekilde artıyor olması ve özellikle Körfez ülkelerinden son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesi’ne dönük talep patlamasının yaşanması yeni destinasyon alanlarının devreye sokulmasını zorunlu kılıyor.

Bu amaca yönelik olarak DOKA, yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Yerel potansiyelleri, varlık değerlerini gözeterek kentsel rehabilitasyon ve turizme yönelik gelişim planlamasına temel girdi sağlamak, konsept projeler sunmak ve yeni turizm destinasyon alanları oluşturmak amacı ile ‘Güneysu Vadisi Turizm Odaklı Yenileme, Gelişim ve Kalkınma Eylem Planı Projesi’nin uygulanmasına başlandı. Proje ile bölgedeki yapılar yöresel mimari ile yeniden şekillenecek ve yeni yaşam alanları oluşturularak turizm altyapısı tamamlanacak.

Projeyle; Güneysu Vadisi ana ulaşım akslarında ve ilçe örnek alanlarında kentsel kirliliğin giderilmesi, kentsel tasarımın örnekleriyle konseptlerinin hazırlanması, Güneysu özelinde tipoloji, mimari referans kütükleri ve referans modellerin hazırlanması ve geliştirilmesi, Güneysu Vadisi geneline uyarlanacak “kentsel rehabilitasyon” ve “öze dönüş” konseptlerinin örneklenmesi, Güneysu Vadisi varlık temelli gelişim ve eylem planlaması ve yerel kalkınmasında turizm odaklı kümeleme seçeneklerinin raporlanması, Potansiyel proje geliştirme alanları için günübirlik ve konaklama gibi farklı turizm konseptlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Güneysu’da DOKA tarafından desteklenen ve Güneysu Kaymakamlığı tarafından yürütülen, yörede turizme ivme kazandıracak olan Güneysu Çamlıca Köyü Arapdüzü Piknik ve Mesire Alanı’nda yapılan tesisleri ve yürüyüş parkurunun da övgüye değer, bölge turizmine ve bölge insanına katkı sağlayacak vizyon bir proje olduğuna dikkat çeken Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, “Bu proje Güneysu Vadisi Turizm Odaklı Yenileme, Gelişim ve Kalkınma Eylem Planı Projesi’ ile desteklenince bölge turizm için çok önemli bir destinasyon merkezi haline gelecek. Hayata geçen bu projelerle hem bölgemiz hem ülkemiz kazanacak” dedi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar