CUMHURBAŞKANININ EVİNE ZİYARET


TÜRKİYE YEREL MEDYASI RİZE'DE DÖRT MEVSİMİ BİR ARADA YAŞADI
RİZE, 7 BÖLGEDEN GAZETECİLERİ AĞIRLADI

 

 

Türkiye'nin 7 bölgesinden Rize`ye gelen Yerel Medya Temsilcileri bölgeye hayran kaldı. Rize'de 3 gün boyunca dört mevsimi yaşayan yerel medya temsilcileri kayda aldıkları fotoğraf ve görüntüler ile kaleme aldıkları yazılarıyla ilimizin tanıtımına büyük katkı sağladı. 
Rize Gençlik Spor Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği (RİGENDER) ile Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla ‘81 İlin Yerel Medyası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Memleketi Rize’de Buluşuyor’ etkinliği üç gün sürdü.

 

 

ÇAYIN TADI RİZE’DE BİR BAŞKA
Organizasyonun ilk gününde önce Rize mutfağının en özel lezzetlerini tadarak etkinliğe başladılar. Rize Kalesi, Rize Botanik Ziraat Çay Bahçesini ziyaret eden misafirler Rize’de çayın renginin ve tadının bir başka olduğunu hissettiklerini belirttiler. Gün boyu şehirde dolaşan gazeteciler akşam Rize Öğretmen Evinde düzenlenen Yerel Medya Resepsiyonuna katıldı. Yemekli resepsiyonda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayatı Yazıcı, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı, Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Hikmet Ayar ve Osman Aşkın Bak, RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman, İl Emniyet Müdürü Saadettin Aksoy, Jandarma Alay Komutanı Albay Semih Coşkun,  Çaykur Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Ziya Alim, Kültür ve Turizm İl Müdürü  İsmail Hocaoğlu, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Feridun Fazlı Özsoy, Gazeteciler Bölge Federasyon Başkanları ile Gazeteciler Dernek başkanları katıldı.

PROTOKOLDEN MİSAFİRLERE HOŞGELDİN

 

 

Toplantıda söz alan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Bayrak, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Erişen, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Feridun Fazlı Özsoy söz alarak organizasyonun yapılması ve faydaları hakkında bilgiler verdiler.  Ardından konuşan AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize Valisi Erdoğan Bektaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayatı Yazıcı misafirlere hoş geldin konuşması yaptı.
AYDER'DE TULUM EŞLİĞİNDE HORONA EŞLİK ETTİLER

 

 

Organizasyonun ikinci gününde misafir gazetecilerin programı Çamlıhemşin'de Fırtına Vadisi'ndeydi.  Çamlıhemşin ziyaretinde misafirleri Çamlıhemşin Kaymakamı Okan Daştan, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Rize İl Kültür Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Çamlıhemşin İl Genel Meclis Üyesi Cemil Kus karşıladı. Önce Şenyuva tarihi kemer köprüsünü ziyaret eden misafirler ardından Zil Kale’ye giderek buradaki muhteşem manzaranın keyfini çıkartarak kültür mirası olan Zil Kale'yi gezip tarihi hakkında bilgi edindiler.  Katılımcıları Aytül Turan, Dilek Kansız ve Nuray Balcı tarafından organizasyon boyunca bilgilendirildi.

 

 
Türkiye'nin en uzun şelaleleri arasında gösterilen Bulut Şelalesi’ne varmak için iki kilometre tar deresi üzerinde doğa yürüyüşü yapan misafirler şelaleye ulaştıklarında gördükleri manzarayı hayranlıkla izlediler. Şelale dönüşü Ayder Yaylası’na çıkan misafirleri güneşli bir günün ardından yağmur ve dolu karşıladı. Yağmurun ve derenin sesi eşliğinde öğlen yemekleri Haşimoğlu Otel’in restoranında yenildi. Yemeğin ardından Ayder Yaylası düzlüğüne çıkan medya temsilcileri tulum sesleri ile karşılandı. Horonu daha önce televizyonlarda seyreden misafirler burada horona eşlik etmeye çalıştılar.  Burada Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu ile İl kültür ve Turizm Müdürü  İsmail Hocaoğlu Rize turizmi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. 

RİZE BEZİNİ TANIDILAR

 

 

Yaylanın hemen üst kısmında yer alan Gelintülü Şelalesi’ne yürüyerek ulaşan medya temsilcileri burada şelale hakkında organizasyon sorumlularından bilgiler aldı. Merkeze dönüşte Çayeli Ahmet Hamdi İshakoğlu Doğal Yaşam Müzesi’ne uğrayan misafirler müzede Rize’nin tarihi ve kültürü açısından önem taşıyan objeleri yakından görme ve tanıma şansı elde ettiler. Akşam yemeğini Kuzey Balık restoranda yemek için hareket eden misafirler önce Zaimoğlu Rize Bezlerini ziyaret ettiler. İşletme sahibi Hüsnü Kemal Zaimoğlu, burada ziyaretçilere Rize Bezi olarak bilinen feretiko hakkında bilgiler verdi. Feretiko dokuma atölyesini gezen misafirler ardından feretikodan yapılmış ürünleri illerindeki sevdiklerine hediye olarak aldılar.

 

 

CUMHURBAŞKANININ EVİNE ZİYARET
İki gün boyunca dolu dolu bir program geçiren misafirlerin son günde bir çok sürpriz bekliyordu. İlk ziyaret rotası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ve ana ocağı Güneysu’ydu. İlçe merkezinde bulunan Güneysu Vakfında misafirleri Güneysu Kaymakamı İhsan Selim Baydaş, Güneysu Belediye Başkan Yardımcısı Ali Karslı ve Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Akif Karslı karşıladı. Sohbet edip tanışan misafirlere Güneysu Kaymakamı Baydaş, ilçe hakkında bilgiler verdi. İçilen sabah çayı ardından misafirleri bir sürpriz bekliyordu. Davetliler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güneysu’daki evini ziyaret ederek önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Buradan Güneysu’da yıllardır bakır işlemeciliği üzerine binlerce ürün üreten ve satışını yapan Güneysu Halk Eğitim Müdürlüğüne geçildi. Kaymakam Baydaş burada ziyaretçilere çeşitli hediyeler sundu.
ERDOĞAN'IN EVİNE HAYRAN KALDILAR

 

 
Misafirler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçesinde olmalarından mutlu oldukları görüldü.
Yozgat Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Hakan Kiracı, yeşili ile efsaneleşmiş Rize'de olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek "Cumhurbaşkanın Rizeli olması apayrı bir şans. Rize bütün değerleri ile çok farklı bir kent." dedi. Samsun Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Bilik ise "Güneysu ve Cumhurbaşkanının evi çok güzel." ifadelerini kullandı. Gazeteci Nurcan Bilik ise "Cumhurbaşkanına yakışacak bir ev olmuş" değerlendirmesinde bulundu.

 

 
OVİT'TE KAR SÜRPRİZİ

İki gün boyunca Rize’de yazın habercisi günler yaşanmıştı. İkizdere vadisi ziyaretçilerini karla karşıladı. İlk önce misafirler Şimşirli Köyündeki Şimşirli Ilıcasını ziyaret edilerek buradan şifalı suyu içtiler. Ardından Ridos Termal Otel’e gelen medya temsilcileri, birçok derde deva termal suya girerek kar yağışı altında sıcak suyun keyfini çıkartılar.  İkizdere’deki programda misafirlere Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu ve Ridos Termal Otel Sahibi Kasım Ekşi’de eşlik etti. Öğlen yemeğini kar yağışı eşliğinde yenildi. Misafirler burada bol bol fotoğraf çekerek memleketlerine gönderdiler.

 

RİZE GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR İL VURGUSU
Rize’de üç günde dört mevsim yaşadıklarını ifade eden misafirler, “Programda emeği geçenlere teşekkür ederiz. Üç gün boyunca dopdolu bir turizm gezisi yaptık. Rize’yi ilimize döndüğümde öncelikle çok misafirperver olarak anlatacağım. Ardından doğal güzelliklerinin görülmesi gerektiğini vurgulayacağız. Çok keyif alarak zorda olsa Rize’den ayrılıyoruz” dediler. Gazeteciler Dernekleri temsilcileri buradaki izlenimlerini bölgelerindeki gazetelere servis ederek Rize'nin tanımında önemli bir rol oynadılar.
RİZELİ GAZETECİLER: İLİMİZİN TANITIMINA KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLADIK

 

 
Rize Gençlik Spor Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği (RİGENDER) Yöneticileri Gazeteciler Muhammet Kaçar,  Aytekin kalender ile Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Bayrak , eşsiz bir doğal güzelliğe sahip kentin turizm potansiyelini Türkiye yerel medyası aracılığı ile ülkenin dört bir yanına tanıtma amacıyla gerçekleştirilen organizasyonun başarı ile tamamlandığını belirterek "80 ilden gelen meslektaşlarımız ilimizi tanıma ve illerinde tanıtma fırsatı buldu. Yerel medya yaşadığı illere karşı sorumluluğu var. Bizlerde bu sorumluluğumuzu yerine getirerek ilimizin tanıtımına katkı sağlamaya çalıştık." dediler. 

 

 
KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ: TANITIMA KATKI SAĞLADI
Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rize'nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak organizasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür etti, kendilerinin de katıldığı programda kentin turizm potansiyelini anlattığını ifade etti.
VALİ: ÇOK ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYON GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

 

 
Rize Valisi Erdoğan Bektaş'da 81 İl Yerel Medya Buluşması programlarına katılarak Rizelinin misafirperverliğini en üst düzeyde gösteren isim oldu. Organizasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür eden Vali Bektaş, "Bende organizasyona katıldım. ülkemizin çeşitli vilayetlerinden gelen gazeteciler yazı kışı baharı yaşadılar. Rize'nin özel bir turizm potansiyeli var. Ovit Dağında Nisan ayında kar sürprizi de yaşadılar. Rizeli gazeteci arkadaşlarımız çok büyük bir iş başardı. ilimizin tanıtımı için önemli bir görev üstlendiler. Çok farklı imkanlar sunan doğamız var. Gerçekten iyi planlayabilirsek ve proje geliştirebilirsek Rize'de mutlu edemeyeceğimiz turist türü yok. Rize'de herkesin her zevkine uygun 12 ay süreli turizm potansiyeli var" dedi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar