"Turist yontulacak kaz değildir! "


Rize Turizm İl Müdürlüğü ve çeşitli Dernek ve kurumlar tarafından organize edilen Turizm toplantısında hedefler belirlendi.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş Arap turistlerin daha çok para bıraktığını belirterek “ Turisti yonulacak Kaz olarak görmemek gerek,  eksiklerimiz var ve bu eksiklerimizi birey olarak kendimiz tamamlamamız gerek” dedi.

 

 

    Rize Green Otel de düzenlenen Turizm haftası etkinlikleri programının Basına tanıtılması toplantısına Rize Valisi Erdoğan Bektaş Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu,  Rizem Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ramazan Aydoğdu ile bazı kurum temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

    Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu referandum nedeniyle Turizm haftası etkinliklerinin 18 Nisan”da başlatılacağını belirterek “ 15-22 Nisan tarihleri arasında başlayan Turizm haftasını Referandum nedeniyle erteledik, etkinlikleri 3 ay önceden belirledik, Ana öğe olarak Doğa ve tarihimizi seçtik. İlk olarak yöresel yemek yarışması ile 18 Nisan tarihinde başlatacağımız etkinliklerde İyidere bölgemizi pilot bölge olarak seçtik ve burada insan gücü ile yapılan tarihi pleki mağaramız ve yaya yürüyüşü ile Kuş vadisi olan İyidere vadisini seçtik. Doğa ve manzara fotoğraf yarışması, Hemşin ahşap evlerin gezisi, Memiş Ağa parkında stantlar açarak burada yöresel el sanatçılarımızın ürünlerinin tanıtımı, yöresel sanatçıların müzik programları ile etkinliklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

    Rizem Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ramazan Aydoğdu ise Çaydan sonra Rize”de turizmin ikinci sırada yer aldığını belirterek “ Turistlere misafir gözüyle bakmamız gerek, bunlara para gözü ile bakılmamalı, sadece otelciler değil, tüm Rize esnafı turiste misafir olarak bakmalı, esnaflarımız yaz sezonu nedeniyle temizliğe dikkat etmeli ve dil sorununu çözmemiz gerek” dedi.

      Turist yontulacak Kaz değil

Rize Valisi Erdoğan Bektaş bu yıl 41 inci Turizm etkinlikleri yılını kutlayacaklarını belirterek “ Rize de iki konu var, Çay ve Turizm, Çaykur burada birinciyi yaptığına göre bizim ikinciye ağırlık vermemiz gerek. İlimize turizm akışı başlamış durumda ve bölgemiz tanıtımda sıkıntı yaşamadı. Önemli olan tanıtımı iyi satmak, önceliğimiz alt yapımız olmalı, ilgi gösterıyormuyuz, turiste hangi gözle bakıyoruz, devamını getirebilecek miyiz, öncelikle kendimizi sorgulamamız gerek, her esnaf ve tüccar kendini sorgulamalı ve turisti Kaz olarak görmemeli. Pleki mağarasını iyi tanıtamadık, her noktamızın ayrı ayrı özellikleri var. Öncelikle turisti misafir olarak görmemiz gerek. Türkiye olarak Helal ve Haram mantığımız var ve bu mantıkla hareket etmemiz gerek. İngiliz ve Avrupalı turiste iyi gözle Arap turiste yolunacak Kaz gözüyle bakmamamız gerek, zaten para harcayan Arap turistler, konuştuğumuz kelimelerin birçoğu Arapçadan gelmekte, burada dil sorununu çözmemiz gerek. Bizler Arap ve Türk kökenli turistleri daha çok bu bölgeye çekmemiz gerek. Turizm ciddi bir iştir ve önceki yıl ilimize 700 bin dolayında turist geldi, bunların 40 bini Arap turistlerden oluşmakta” dedi.

 

Rize’de Turizm Haftası Etkinlikleri

Her yıl 15- 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinliklerinin bu yıl 41.si düzenlenecektir. 16 Nisanda referandum olması nedeniyle etkinliklere 18 Nisan tarihinde başlanacaktır.

  • 17- 22 Nisan ( Fotoğraf Sergisi )

“Rize’de Doğa ve Manzara” adlı fotoğraf sergisi İsmail Kahraman Kültür Merkezi sergi salonunda Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında açılacaktır.

 

  • 18 Nisan Salı ( Karadeniz Yöresel Lezzetler Yemek Yarışması )

Karadeniz Yöresel Lezzetler Yarışması İsmail Kahraman Kültür Merkezinde Saat: 10:00 da düzenlenecektir. Yarışma iki kategoride yapılacaktır. Yöresel Yemek ve Yöresel Tatlı ve Pasta dalındaki yarışmaya katılım için başvurular 27 Mart – 07 Nisan tarihleri arasında   İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapılacaktır.

 

  • 19 Nisan Çarşamba ( Kortej Yürüyüşü, Açılış, Panel )

Saat 10:00’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Rizem Kültür ve Turizm Derneği’nin organize ettiği kortej yürüyüşüyle başlayacak olan etkinliklere Saat 11:00’da Tuzcuoğlu Memişağa Parkı’nda düzenlenecek olan açılış töreni ile devam edilecektir. Ayrıca gün boyunca Tuzcuoğlu Memişağa Parkı’nda turizm tesislerince ve el sanatları ustalarınca oluşturulan tanıtım stantları da ziyaretçilere açılacaktır. Kültür ve turizm konulu yarışmaların ve karadeniz yöresel lezzetler yarışmasının ödül töreni yapılacak, halk oyunları gösterisi düzenlenecek.

 

Kutlama programı kapsamında 19 Nisan Çarşamba günü saat 14:30’da Rizem Kültür ve Turizm Derneğinde  “ Turizm Öğrencileri İle Sektör Buluşması ” konulu panel   düzenlenecek.

 

  • 20 Nisan Perşembe ( Tarihi Konaklar ve Doğa Gezisi )

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde  Hemşin Vadisine “ Tarihi Konaklar ve Doğa Gezisi ” yapılacaktır. Araçlar İsmail Kahraman Kültür Merkezi önünden sabah 09.00 da hareket edecektir.

 

  • 21 Nisan Cuma ( Kano/Rafting etkinliği – Pileki Yolu Yürüyüş – Fotoğraf Sergisi )

- Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda Saat 14:00’de Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Karşısı-Yelken Tesislerinde Kano/Rafting etkinliği yapılacaktır.

  -  İyidere Kaymakamlığı ve İyidere Belediye Başkanlığınca saat : 14.00’da  İyidere Tarihi Pileki Yolu Yürüyüşü yapılacak ve ardından Pileki Mağarasının önünde “ İyidere’nin Kuşları ” Fotoğraf sergisi açılacaktır.

-  22 Nisan Cumartesi ( İyidere ve İkizdere Gezisi )

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde  İyidere Pileki Mağarası ve Sarayköy Çifteli Değirmen Gezisi ile Seninde Karda Bir Ayak İzin Olsun temalı İkizdere Cimil Vadisi gezisi düzenlenecektir.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın