Bu Proje Türkiye'de İlk Rize'de Yapıldı


 • ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI RİZE’DE TAŞKIN ZARARLARININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YOĞUN BİR MESAİ HARCIYOR…
 • 25 TAŞKIN KORUMA TESİSİNDE ÇALIŞMALARIN SÜRDÜĞÜ RİZE’DE, TÜRKİYE’NİN İLK GEÇİRGEN TERSİP BENDİ PROJESİNDE İSE YÜZDE 80 FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE ULAŞILDI…

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Rize’de yaşanan taşkın zararlarının önüne geçmek maksadıyla yoğun bir mesai harcıyor. Bu çerçevede 2017 yılı için Rize’de toplam 25 adet taşkın koruma tesisinde çalışmalar sürüyor. Bu tesislerden birisi olan ve Türkiye’nin ilk geçirgen tersip bendi özelliğini taşıyan “Merkez ve Güneysu İlçeleri Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım” projesinde ise yüzde 80 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı.

25 Projenin Yatırım Bedeli Yaklaşık 400 Milyon Lira

Rize’de DSİ’nin 2017 yılı yatırım programında 25 adet taşkın koruma projesi yer alıyor. Bu projelerin 15’inin yapımı devam ediyor, 10 adeti ise ihale programında bulunuyor. Yaklaşık 400 milyon lira yatırım bedeli ile gerçekleştirilecek bu projeler tamamlanarak hizmete alındığında 61 meskun mahal ve 4 bin 490 dekar arazi taşkın zararlarından korunacak.

Örnek Projede Yüzde 80 Fiziki Gerçekleşmeye Ulaşıldı

 

 

Türkiye’nin en çok yağış alan illerinden birisi olan Rize’de örnek bir proje ise gün sayıyor. Türkiye’nin ilk geçirgen tersip bendi yüzde 80 aşamasına geldi. Güneysu’da yapımı süren Merkez ve Güneysu İlçeleri Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım projesi ile aşırı yağışlar sonucu yukarı havzadan gelen ağaç dal gibi malzemelerin aşağılara inmesi engellenerek, bu malzemelerin köprü ve menfezleri tıkamasının önüne geçilecek.

Proje ile Taşkın Sırasında Köprü ve Menfezlerin Tıkanması Engellenecek

Rize’nin 1.500 mm yağış ortalamasıyla Türkiye’nin en çok yağış alan şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Rize taşkınlar açısından riskli bir ilimiz. Burada taşkınları önlemek için bizde var gücümüzle çalışıyoruz. Hizmete aldığımız projeler ile bu taşkınları engellemeye çalışıyoruz. 2017 yılında da bu açıdan 25 taşkın önleme projesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Topoğrafya, jeoloji, iklim şartları ve yanlış arazi kullanımı sonucu meydana gelen kütle hareketleri ve taşkınlar sebebiyle bölgede geçmişten bugüne kadar büyük can ve mal kayıplarının yaşandığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu gibi durumları en aza indirmek maksadıyla Rize’de pilot bir uygulama olan ‘Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım’ projesini hayata geçirdik. Örnek bir proje olan geçirgen tersip bendi projesiyle yağış esnasında iri kayalar, ağaç, dal, kök ve yüzücü maddeler bu tersip bendinde tutulacak, köprü ve menfezleri tıkaması engellenecek ve böylelikle yerleşim yerleri taşkınlardan korunmuş olacak” açıklamasını yaptı.

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

 1. 0 1
  {usertitle}

  1000kartal

   29 Haziran 2017 19:54
       

  proje cok güzelde  yöremizin eski insanlarinla mühendisler danismalidirlar,,benim bir animi anlatayim cocukluk yillarimda bizim cay fabrikasina zeki bey diye bir cay teknisyeni gelmisti ama cayi kitapta görmüs tanimis rahmetli sefki emice ekisperimiz  vardi devamli onunla takisirdi .bir gün sevki emice karamisin tepelerini toplayip bir bag ederek zeki bey senin aradigin cay bu olmali  ha iste sefik bey böyle mühtahsilden cay alacagin .dedi sevki emicem hemen yapistirdi lafi oglum zaki sakin cay agaclarina cikma düsüp ölürsün sonra anan acina dayanamaz bu cay gözünün icine girsin bu karamis filizi onunicin yöre halkindan bilir kisi olmalidir böyle  projelere

Yorum Yapın