Rize Havalimanına Hazır Mı ?..


 


Rize Havalimanına Hazır Mı ?

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin,  önümüzdeki aylarda açılacak olan Rize – Artvin Havalimanı sonrası Rize ve Bölge olarak hazırmıyız? Sorusuna  “ Hazır değiliz” cevabını verdi.

Başkan Metin bu konu hakkında sözlerini şöyle sürdürdü;

“ Bir şehirde havalimanı yapılması bizim 40 – 50 dakika ötede ki bir havalimanına gitmemizden kurtulduk diye bir sözle açıklanmaz. Bir şehirde 14 km lik bir tünelin yapılması sadece çağ kebap yemek için 3 saat e Erzurum’a gidelim diye açıklanamaz. Bunların altlıkları o şehrin yetişmiş kişilerine aittir. Nedir bu altlıklar ? İşte bir havalimanı bir şehre ne getirir? ne getirmez? diye bunun geçmiş şehirlerde o havalimanından önce o şehir bu havalimanından sonra bu şehir sosyolojik araştırmalarda vardır. Ne değişiyor? İşte rent a car lar, acenteler hazır olması lazım. Oteller, lokantalar, butik oteller, gezi destinasyonların çoğaltılması lazım ki gelen insan orya da gideyim, buraya da gideyim derken saati geçirince konaklama imkanı olsun. Çay müzesi , Kent müzesi ve Fener mahallesinde yapmayı planladığımız deniz müzesi yapmakla ilgili çalışma yapıyoruz. Bu böyle olur. Yine kuyumcular caddesinde bir düzenleme yapacağız. Bunlar biraz zaman alıyor biz biraz bu işleri “kervan yolda düzülür” misali yola çıkıyoruz. Oysaki o havalimanı başladığı zaman biz bu işleri yapmamız lazımdı. Aynı şekilde lojistik projesi. Anlata anlaya bitiremeyiz. Lojistik ne demektir. Ne işe yarar? Erzurum kapısı bize açılması, limana gelen yükün Doğuya kadar gidebilmesi gibi. Veyahut buradan 2 saatte Toprakkale – İspir vadilerine yatırım olarak ne yapabilirim. Orada ki insanlara buradan deniz gören daire satabilir miyiz. Bunun altıkları bunlar ve biz bunları ön göremiyoruz.  Şuanda Rize’ye bir milyon 200 turist  giriyor ama Batum’a 6 – 7 Milyon turist geçiyor. Bu geçen insanlara ne satabilir? Diye düşünmemiz lazım. Bunlar seminerlerle anlatmak ve ilgili STK larla anlatmak lazım. Özetle görünüyor ki biz hazırlıklarımızı tamamlamamışız. Bu şehrin kültür kodlarının olması ve olmaması ile ilgili, burada öz eleştiri yapmamız lazım. Bir şehir harekete geçmesi gerekiyor. Bir şehir sadece Belediye başkanın aklı fikri ile bir Vali nin aklı fikri ile harekete geçmez.  Hep berabere bu şehre bir şeyler katabiliriz. Takım olmamız lazım. Ortak düşünce ortak akılla hareket etmemiz lazım.  Basın da çok önemli.  Örnek geçen ay yaptığımız Gastronomi Rize günleri. Bu devam ederse şehre bir şeyler katar” ifadesini kullandı.

Bir Yıl Sonra Dükkân Sahipleri İçeriye Girer

Rize Çarşı Mahallesi kentsel projesinin devam ettiği hatırlatan Başkan Metin;” İnşaat tüm hızıyla devam ediyor. 2022’nin sonuna doğru bitecek. Şuanda  ( zemin ) 2. Kattı atıyorlar. Bundan sonra çok hızlı gidecek. Toplamda 500 araçlık otopark oluşacak. Önümüzde ki sezon bu aylarda dükkân sahipleri içeriye girerler. 4 – 5 ay sonra bloklar aynı anda hızlı bir şeklide yükselmeye başlayacaktır. Millet bahçemiz devam ediyor. Bu yıl sonunda Çevre Şehircilik bakanlığı tarafından ihalesi yapılacak. Mevcut sahilde yer alan otoparkı yer altına alacağız. Üzeri yeşil gözükecek.  Geldiğimiz günden beri yer altı yağmur suları ve normal su şebekelerinin eskiyen yapılarını değişiyoruz. 25 – 30 noktada sürekli şantiyelerimiz var. DSİ ile ilgili ciddi çalışmalar var. 20 Milyonluk yatırıma 27 milyon daha ekledik.  Bizim için bu projeler çok önemli ve 25 – 30 yıl daha bu işlere dokunulmayacak ve masraf edilmeyecek işler. Son bir iki aydır yağan yağmurlardan dolayı biraz verimimiz düştü. Bayram döneminde ustalar izne çıktı ve biraz zaman kaybı yaşadık. Şuanda Ali Paşa’dan Bozuk kale ye kadar kontaktör projesi başladı. Yaklaşık 17 km lik kontaktör sistemi. 2 Metre den 6 metre derinliğe kadar gelecek ve bu biyolojik arıtma ile ter temiz su ile denize bırakılacak. Hiç bir koku kalmayacak.  Çevreci bir sisteme gidiyoruz. Yine 2022 nin sonlarına doğru başlanacak olan ve yaklaşık olarak 35 yıl önce yapılan su boruları değişecek. Bunlar sadece sağlık acısından değil, basınçlı su verildiği zaman patlayan borular. Bunları yaptığımız zaman su kaçağımız yüzde 20’ye düşecektir.” Cümlesini kullandı.

AJANS53.COM ÖZEL

YASAL UYARI: BU HABER AJANS53.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILMAZ


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın