Karadeniz Sahil Yolu'nda bu bölge can alıyor!


Aynı mevkide 7 yılda 6 kişi öldü, 50'den fazla kişi yaralandı

 

 
- Karadeniz Sahil Yolu'nun Keşap ilçesi Yolağzı mevkisinde 7 yılda meydana gelen 33 trafik kazasında 6 kişi hayatını kaybederken 50'yi aşkın kişi yaralandı
- Kazalarla ilgili soru önergesi veren eski milletvekili Karaahmetoğlu:
- "Direkt karayolu ile esnafın iç içe olan ilişkisi kesilip bir mekan oluşturulması gerekiyor. En azından yolun bir şerit mesafesi genişliğinde sol tarafa doğru kaydırılması bizim önerimizdir"

Karadeniz Sahil Yolu'nun geçtiği Giresun'un Keşap ilçesinin Yolağzı mevkisinde 7 yılda meydana gelen 33 trafik kazası, 6 kişinin ölümü, 50'yi aşkın kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 2008 yılından bu yana Yolağzı olarak adlandırılan ve Kılıçlı ile Yolağzı köylerini kapsayan bölgede, 3'ü ölümlü olmak üzere 33 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 6 kişi hayatını kaybederken, 50'den fazla kişi ise yaralandı.

En fazla kayıp, 2013 yılında yeni doğan bebeklerini hastaneden eve götüren ailenin içinde bulunduğu otomobilin, park halindeki kamyona çarptığı kazada yaşandı. Kazada sürücü Oğuzhan Çelik'in yeni doğan bebeği, kızı Asya Çelik, eşi Elif Çelik (27) ile annesi Havva Çelik (48) hayatını kaybetti.

Ölümlü kazaların sonuncusu ise yaklaşık üç hafta önce gerçekleşti. Yolağzı mevkisinde yolun karşısına geçmeye çalıştığı sırada otomobilin çarptığı İfaket Özkaya, kaldırıldığı Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinde kurtarılamadı.

Yolağzı mevkisindeki kazalarla ilgili milletvekilliği döneminde TBMM'ye soru önergesi veren 24'üncü dönem CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aynı mevkide sürekli kazaların meydana geldiğini söyledi.

Milletvekili olarak halkın talepleri ve şikayetler üzerine TBMM'de kazaları soru önergesiyle gündeme getirip sorunun çözülmesini istediklerini belirten Karaahmetoğlu, 24'üncü dönem içerisinde de soru önergesine bir cevap gelmediğini kaydetti.

- "Önerimiz yolun sol tarafa doğru kaydırılması"

Karaahmetoğlu, bugünkü koşullar içerisinde Yolağzı mevkisinde ciddi sayıda esnaf olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Lokantalar var bakkallar var, yoğunluk kazanan bir mevki haline gelmiş. Araçlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yola park etmek zorunda kalıyorlar. Her ne kadar bazılarının önünde park edecek yer kalsa bile ihtiyacı karşılamıyor. Araçlar park edilince de trafik kazalarına altyapı oluşuyor, ya insanların dikkatsizliğinden ya sürücülerin kural ihlalinden kazalar oluyor. Bir sürü insanımız yaşamını yitirdi."

Bu sorunun çözülebileceğini ifade eden Karaahmetoğlu, "Hem esnaf hem yayalar hem de sürücüler açısından orada bir kural ihlali olduğu net görülüyor. Karayolları Bölge Müdürlüğünün onu dikkate alması lazım. Direkt karayolu ile esnafın iç içe olan ilişkisi kesilip bir mekan oluşturulması gerekiyor. En azından yolun bir şerit mesafesi genişliğinde sol tarafa doğru kaydırılması bizim önerimizdir" dedi.

- Vatandaşlar sorunun çözümü için imza topladı

Kılıçlı köyünün muhtarı Hayati Köse ise sorunun çözülmesi için 250 imza topladıklarını kaydederek, "AK Parti Giresun Milletvekili Turhan Alçelik de son meydana gelen zincirleme kazasında buradaydı, imzaları toplayıp kendisine verdim. Hükümet kurulmayınca bir şey yapılamadı" diye konuştu.

Otoyala çıkış yapan araçların direkt ikinci şeride kadar girerek tehlike meydana getirdiğine dikkati çeken Köse, "Vatandaş da üst geçide gitmeden kestirmeden karşıya geçerek durağa gidiyor, haliyle kazalar oluyor. 10 senede bayağı kaza oldu. Burası 4 köyün çıkış yaptığı bir otoyol. Çıkan araç direkt otoyola giriyor, kaza meydana gelebiliyor" ifadelerini kullandı.

Yolağzı mevkisinden ulaşım yapılan Sürmenli köyünde ikamet eden Osman Akten de Yolağzı mevkisinin 4-5 köye hitap ettiğini belirterek, "Buradan gelen araçlar ikinci şeride çıkmak zorunda kalıyor. Pratik bir şoför olmasa her an araç kazası olur. İnsanlar karşıdan karşıya geçiyor, üst geçit var ama uzakta. Biz halk olarak mağdur duruma düştük. Burada ikinci bir şeride ihtiyaç var" dedi.

 

HIZLI ARABA KULLANIYORUZ
- TRABZON’DA ŞEHİR GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA RADARLA UYGULAMA YAPAN TRAFİK EKİPLERİ "HIZ LİMİTLERİNE UYUNUZ" UYARISINA RAĞMEN 10 DAKİKADA 15 SÜRÜCÜYE AŞIRI HIZ NEDENİYLE CEZA KESTİ

 

Trabzon’da trafik ekipleri radarla hız denetimlerine ağırlık veriyor. Şehrin giriş ve çıkışlarında yapılan radarlı denetimlerde sürücüler tüm uyarılara rağmen ceza yemekten kurtulamazken, 10 dakikalık bir sürede 15 sürücüye hız limitini aştığı gerekçesiyle para cezası kesildi.
Trabzon Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Turgay Özkan sorumluğunda Akyazı mevkii Yeni Sahil Yolu’nda sürücülere radar ağırlıklı hız denetimi yapıldı. Yol kenarına park eden trafik polisi aracının üzerinde digital gösterge ile “Hız limitine uyunuz” uyarısı yapılırken, bu uyarıları adeta hiçe sayarak aşırı hız yapan sürücüler, radara yakalandı. Yaklaşık 10 dakikalık sürede 15 araç aşırı hız nedeniyle radara yakalanırken, sürücülere hızlı araç kullanmamaları konusunda da uyarılarda bulunuldu.
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Turgay Özkan, radarla hız denetimlerinin yanı sıra trafik denetimlerine de ağırlık verdiklerini hatırlattı. Özkan, okulların açılmasıyla birlikte şehirde trafik yoğunluğu yaşandığını belirterek sürücülerin özellikle okul önlerinde çok dikkatli araç kullanmaları gerektiği uyarısında bulundu.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın