Başkan Yardımcı'dan Transfer Açıklaması


"Türk futbolunda durum iç açıcı değil"Süper Toto Süper Lig'de mücadele edecek Çaykur Rizespor'un kulüp başkanı Hasan Kemal Yardımcı, futbol kulüplerinin ekonomik durumları ile ilgili, ""Bitti artık, şakası yok. Geçmişte üç yılda bir kulüp batıyordu, şimdi senede üç kulüp batıyor. Süper Lig'den düşen amatör lige doğru gidiyor." dedi.

Yardımcı, yaptığı açıklamada, kulüplerin her toplantıda sorunlarını dile getirdiğini ve çözüm yolları aradığını, bunun için de ortak akıl oluşması gerektiğini belirtti.

Transferde kulüplerin adım atamamasının ekonomik sıkıntılardan kaynaklandığına değinen Yardımcı, "Türk futbolunda durum iç açıcı değil. Kamuoyuna yansıyan sıkıntılar artarak devam ediyor. Piyasadaki hareketsizlik dikkat çekiyor. Bütün kulüpler kadroyu ve bütçeyi daraltmak istiyor. Türk futbolundaki sıkıntıyı gözardı etmemek lazım." diye konuştu.

Türk futbolunda menajerlerin kulüpleri düşünmesi gerektiğini ve kulüplerde yontulacak bir gelirin kalmadığına dikkat çeken Yardımcı, şöyle devam etti:

"Bazı gerçekler menajerler tarafından görülmesi lazım. Menajer sisteminin futbolumuza katkısı olduğunu düşünmüyorum. Bu sistemde her şey kulüpten gidecek. Kulüpler bitti. Artık kulübün nesi gidecek? UEFA önümüzü kesiyor, yaptırım uyguluyor, transfer tahtası kapanıyor. Bitti artık, şakası yok. Geçmişte üç yılda bir kulüp batıyordu, şimdi senede üç kulüp batıyor. Süper Lig'den düşen amatör lige doğru gidiyor. Frenler tutmuyor, bunun dengelenmesi lazım. Maddi açıdan bu rakamları Türk futbolu kaldırmaz. Konuşulan rakamları üç büyükler kaldıramıyorsa biz nasıl kaldıralım. Rize bu rakamları ödeyemez."

Anadolu takımlarında işlerin çok daha zor ilerlediğine dikkat çeken Yardımcı, "Seyircimiy yok denecek kadar az. Tribün hasılatından fazla ceza ödedik. Seyirci elbette başarıya gelecek, kalıcı olmak için masraf ediyoruz. Çok daha küçük bütçelerle yarışıyoruz. Eğer genç futbolcu takıma monte edemezsek Çaykur Rizespor yaşamaz. Yabancı oyuncularda da çok dikkatli olmalıyız." ifadelerini kullandı.


Transfer politikaları doğrultusunda ilerlediklerine vurgu yapan Yardımcı, "Takip ettiğimiz, görüştüğümüz ve bir hafta içerisinde kadromuza katacağımız bazı oyuncular var. Sakin kalarak parayı doğru kullanarak ilerlemek istiyoruz. Sabır göstermemiz lazım. Eksikliklerimizi biliyoruz. Kadromuza 9-10 ve 5 numara garanti adam katmamız lazım. Ardından takip ettiğimiz 3-4 tane genç oyuncu var. Bunları da İbrahim Üzülmez hocamıza teslim ederek takıma monte etmesini isteyeceğiz. Bu sezon ligdeki ana yol haritamız bu olacak." şeklinde konuştu.

Mevcut kadronun genç olduğunun altını çizen Yardımcı, "Genç takımımızın olması avantaj. Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz zaman ligde kalıcı bir takım oluşacak. Bütün sorunları bir anda çözme imkanımız yok. Transfer komitemiz derin çalışıyor. İç transferde Samudio transferini tamamladık. Bonservisinin yarısını aldık ve artık 3 yıl daha bizim futbolcumuz. Kaleci Gökhan Akkan ile görüşmemiz devam ediyor. Bir an evvel 3 yıllık daha mukavele imzalamasını arzu ediyoruz. Gökhan'ın bizde kalmasını istiyoruz. Gökhan bizde oynamalı ve oynayacağı kulüpte kendisini sevdirdiği Çaykur Rizespor olmalıdır. Robin Yalçın ile de işi bitirdik. Son anda beklenmedik bir şey olmazsa sıkıntı görmüyorum." dedi.

Takım kaptanı Kweuke ile 11 Haziran'da görüşeceklerine değinen Yardımcı, Kweuke meselesinin sorun olmadan bir an evvel çözülmesi gerektiğini, takımda oynayamamasının yanısıra ekonomik anlamda da sürdürülemez hal aldığını kaydetti.
Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar

 1. 1 0
  {usertitle}

  BIRINSAN

   4 Haziran 2018 12:58
       

  sn baskanimizda eski sefk yok gibi  ropartajina bakilirsa baskanin eski heyacani kalmamis gibi hayirdir.sn baskan transfer isini mayis ayi snuna kadar tamamen bitercegim diyordun lütfen baskan rize halki size gonul verdi size guvenimiz tam birileri caninizida sikabilir biz sizlerden beklentimiz cok .simdiden basarilar dilerim