Denizalp, Antalya Kampını Yorumladı


 
 


Çaykur Rizespor’un Antalya Kampı sona erdi.

Yeşil – mavili takım yarın akşam Rize’de yeniden toplanarak ikinci yarının ilk maçı olan Kasımpaşa deplasman maçı hazırlıklarına kendi tesislerinde başlayacak.

Rize basınından ben ve Alihan Telatar, sezon başında Erzurum’da yapılan kampta olduğu gibi, bu kez de devre arası kampını yerinde yani Antalya / Belek’te takip ettik.

Okan Hoca "insani" Olarak Farkını Gösterdi!

Erzurum kampında dönemin teknik adamı Üzülmez ile Antalya kampında Ç.Rizespor’un teknik adamı Okan Buruk arasında bir kere “okyanuslar” kadar fark var. Yazımın hemen başında Okan Buruk’a bir teşekkür edeyim.  Okan hoca müsait olduğu zaman hiçbir basın çalışanını kırmadı. Gerek ulusal, gerekse biz Rize basını olarak. İdman boyunca kapılarını açtı, tüm sorulara samimi bir şekilde cevap verdi. Kısaca o işini yaptı, basın emekçileri de kamuoyu adına işlerini yaptı.

Yağmur Altında Çalıştılar

Çaykur Rizespor 10 günlük devre arası Antalya kampında toplam 2 gün güneş yüzü gördü. Diğer 8 gün boyunca aşırı yağmur ve soğuk altında çalışmalarını sürdürdü. Takım nasıl çalıştı? Diye soracaksanız, zaten her takım olduğu gibi bizim takımda çalışmaya geldi, kamplar yatma yeri değil, ağır kondisyon idmanları altında Rizespor futbol takımı da 10 gün boyunca çalıştı ve iki de hazırlık maçı yaptı. Maçların skorlarına takılı kalmayın, bolca oyuncu değişikliği altında sabah ağır idman, akşam maç. Bu durum her takım içinde geçerli ama hazırlık maçı da olsa alınan iki galibiyet bence moral oldu. Kampta sakat olan Koray Altınay takımla birlikte çalışmalara başlarken, bir diğer uzun sakatlık sorunu yaşayan Musa Çağıran’da durum ise bana göre 2 – 3 haftayı bulacak gibi..

Ocak Ayı Transferi Kolay Değil!

Çaykur Rizespor’un bulunduğu durum ve sorunları belli. Bir takım 3 aylık yaz transfer döneminde bu kadar hata yaparsa, Ocak ayı transfer döneminde eli kolu bağlanır. Evet, transfer şart ve bu durumu herkes biliyor, tıpkı uzayda yörünge değiştirme işinde çalışan işçi bildiği gibi!..

Ocak ayı transferinde bir kere kadroda verim alamadığın oyuncuları göndereceksin, ikincisi bu devre sana hazır oyuncu lazım, bunları bulup, ikna edeceksin ve imza attıracaksın. Bu işler hiç de kolay değil. Kimse elinde ki iyi oyuncuyu rakibine vermez. Anca, sorunlu, fazla süre almamış ve bonservis bedeli altında oyuncular ara transferde bir yerden bir yere transfer olur.

Kendileri Gitmek İstedi!

Kamp öncesi Okan hoca, “gitmek isteyen gidebilir” dedi. Bu isteğe, Robin, Süleyman ve Ali Çamdalı cevap vererek, Rizespor’dan ayrıldılar. Bunlara yeni isimlerde eklenecek. Üç isimin ayrılması bence Rizespor kulübü adına isabet oldu diyebilirim. Özellikle kaptan Ali. Gemiyi ilk o terk etti. Bu oyuncuların sözleşmeleri kapı gibiydi ve kulüp çok büyük maddi külfetten kurtulmuş oldu. Tekrar yazayım, bu oyuncuların kendileri gitmek istedi, Okan hoca ;” Sen, sen, sen “ isim vererek göndermedi.

Takviyeler Devam Edecek!

Çaykur Rizespor’da kale hariç, hemen hemen tüm bölgelerde eksiklik var ve ilk yarı boyunca oynanan maçlarda bu eksiklikler bas bas bağırdı. Tabi şimdi yeni takviyeler gelecek. İki isim kadroya dahil oldu. Bu isimler ve yeni gelecekler Rizespor’a yeni bir kimlik sağlayacak. Bu transferlerin adaptasyon ve uyum sorunu soru işareti olabilir. Bu devrenin tekrarı yok, Rizespor, ikinci devre 17 tane final maçına çıkacak ve şuanda bulunduğu konum itibariyle ligde en zayıf halka durumunda.

Okan hocanın mevcut kadro içinde kemik sayılabilecek oyuncuları var. Bu isimlerin yanında yapacağı transferler ve bu oyuncuların 17 maçta vereceği katkı bence Rizespor’un kurtuluşuna direk etken yapacak.

2 Oyuncu Hazır Geldi ama Önemli Olan Sahada ne Verecekler?

Yeni gelen Ukraynalıdan başlayayım. Çok yönlü bir oyuncu. Asıl mevki sağbek ama orta saha ve sağ kanatta da görev yapabiliyor. Diğer isim Nakoulma ise bu ligi biliyor. Taraftarın kafasında” bu oyuncu ilk yarı kulüpsüzdü, hazır değil” düşüncesi var. Kağıt üzerinde taraftar haklı ama bu oyuncu altı ay boyunca özel antrenör eşliğinde çalışmış ve fit gözüküyor.

Rizespor transferde başta stoper olmak üzere, sol bek, orta saha ve santrafor bölgesine de takviye yapacak. Bu transfer girişimleri devam ediyor. Aatıf konusu ise klasik menajer durumu var. Oyuncunun menajeri kendisine düşen payı artırmak istiyor, bakalım göreceğiz, tabi birde bu oyuncunun hocası Ersun işe taş koyuyor. Bu hafta içinde netleşir. Kulüpler arasında üst düzey! Problem yok.

İyi Başlamak Çok Önemli

Sonuç olarak, Çaykur Rizespor’da transfer çalışmaları devam edecek. Gidecekler de olacak, yeni gelecekler de. Sportif direktör Yılmaz Bal, 7 / 24 mesai harcıyor. Özellikle Nakoulma transferinde Yılmaz bey büyük iş başardı. Çünkü bu oyuncu serbesti ve birçok takım özellikle bizim ligde bu oyuncuyu almak istiyordu. Oyuncunun transferi hiçte kolay olmadı, polisiye filmlerini aratmayacak hikayeler gelişti!..

Rizespor’un ligin ikinci devresinde oynayacağı her maç final maçı olacak. Burada önemli olan ilk hafta Kasımpaşa maçı ile birlikte alacağı sonuçlar. Her puan Rizespor’u ligde diri tutacak, olası mağlubiyetler ise gardını düşürecek ve belki de ligin son çeyreğinde havlu atacağız,  buna da hazırlıklı olalım. Dolayısıyla lige iyi başlamak çok ama çok önemli bizim adımıza…

Okan Hoca İnanıyor..

Okan Buruk ve ekibi bu takımı ligde tutacaklarına çok inanıyor. Aynı inanç saha da mücadele edecek olan oyuncular içinde geçerli ama ülkemizde tek gerçek tabela. Bekleyelim, görelim. Bu takımı sezon başında bu tip çöp transferleri yapanları Allah’a havale edelim.  Şimdi değişim zamanı, Rizespor bu ligde kalması, biraz da futbol şansına bağlı. İlk devre birçok maçta bunu yaşamıştık. Kalite artacak ama futbol ve hakem şansıda bizim yanımızda olması dileğiyle…

SELİM DENİZALP / YORUM


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar