AMATÖR’ÜN ÇİLESİ !...


 

Kim Demiş Amatörler Ağlamaz Diye.. Amatörlerde Ağlar!..

Anayasamızın 59. maddesi, 'Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının, beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder' demektedir.

Anayasa emrediyor, devlet bu yükün altına girmesi gerekiyor fakat durum tam tersi.

Özellikle amatör futbolda durum vahim. Amatör can çekişiyor, tek kelime ile…

Amatör futbol ayakta nasıl kalacak?

Vize işlemleri, yol masrafı, forma, şort, krampon, elektrik, su, lokal kirası, cebine para kalırsa da futbolcusuna haçlık..

Amatörün gelir ne?

Devletten sezon başı ufak bir yardım, birde lokalde çay, kahve oralet, meşrubat satımından toplanan gelir, bu durum Rize amatörde yer alan birçok takımda bile yok.

Yağmur, çamur, kar, kış, güneş toz, toprak sahalar altında amatör futbol çile çekiyor. Rize merkezde bir türlü bitmeyen saha sorunu ve bu şartlar altında amatör kulüplerin ayakta kalmaları, sporcu yetiştirmeleri çok ama çok zor.

Dün Kalkandere’de Kalkanderespor – Kendirlispor maçını gittim. İki komşu takımın centilmence mücadelesi kıran kırana geçti. Futbol bu bir hava topu mücadelesi Kalkandereli oyuncu başının üstünde yerde, ayakta bir darbe. Nerede Sağlıkçı? Yok..

Yedek kulübesinden açılan bir sağlık çantası içinden ne çıkacak bende merak ediyorum. Bir pet şişe su, birde buz torbası.. Bu çocuklar ALLAHA emanet, tek kelime ile yazık amatöre…

Yine aynı şekilde Çamlıhemşin İlçe stadında oynanan amatör maçta Çamlıhemşinli futbolcu Bayram Yüksel kardeşimiz. Haytefsporlu kaleci ve defans oyuncusu arasında fena şekilde yere düşüyor. Futbolcuyu takım arkadaşları sedye olmadığından saha kenarına karga tulumba ile taşıyorlar. Telefon ile gelen ambulans ve sağlık ekibi oyuncuya ilk müdahaleyi yapıyor ve ambulansla Kaçkar Devlet Hastanesine kaldırılıyor.

Eski Türkiye yok artık. Ülkemiz 21. Yüzyılda her alanda olduğu gibi sporda da büyük adımlar attı. Statlar eski stat değil, zemin olsun, tribünler olsun hepsi yenilendi ama sağlık konusu aynı benim 30 sene önce Ekrem Orhan’da ter döktüğüm yıllarda olduğu gibi duruyor. Adı üstünde amatör sevgisi her şeye katlanıyor. Birçok imkânsızlıklara rağmen yaşama mücadelesi veriyorlar. Sağlık konusunda bu kadar önemli yatırımların yapıldığı bu devirde devletimiz biran önce amatör maçlarda ambulans ve sağlıkçı konusunu çözüme kavuşturması gerekiyor. Bu işler sezon başı amatör kulüp yöneticilerine birer şilt bir çek parçası ile geçiştirilemez. Söz konusu sağlık ve sözün bittiği yere gelindi, helede bu devirde!..

Yorum: Selim Denizalp

 

 

 

 

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

 1. 0 0
  {usertitle}

  gafurbayrak

   7 Aralık 2017 17:31
       

       Amatör sporun sorunu hiç bir zaman bitmez bitmeyecektir.Hal böyle iken çekilen zorlukları yaşanılan sıkıntıları kamuoyu ile paylaş-

  mamak sorumsuzluğu da olmamalı. Bu çerçevede güzel bir yazı oldu tebrik ederim.

Yorum Yapın