"haklarında gerekli yasal işlemler yapılacak"


BASIN AÇIKLAMASIÜniversitemizin farklı bölümlerinde okuyan bazı öğrencilerimiz 12.12.2017 Salı günü akşam saatlerinde mide bulantısı ve karın ağrısı şikâyetleri ile Üniversitemiz Eğitim Araştırma Hastanesi ile Rize Devlet Hastanesi acil servislerine müracaat etmişlerdir. Her iki hastanede öğrencilerimize anında gerekli müdahaleler yapılmış ve öğrencilerimiz 1-2 saat müşahede altında tutularak taburcu edilmişlerdir. Şu an itibariyle söz konusu olaydan dolayı sağlık sorunu yaşayan herhangi bir öğrencimiz kalmamıştır.

Olay hem adli makamlarca, hem de Üniversitemiz bünyesinde oluşturulmuş olan komisyon tarafından bütün boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Olayın neden kaynaklandığı ve sorumlularının kimler olduğu en kısa sürede tespit edilecek ve haklarında gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Ayrıca bundan sonra da bu tür olayların yaşanmaması için alınması gereken bütün önlemler alınacaktır.

Olayın başından sonuna kadar bizzat ilgilenen, hastanede öğrencilerimizi ziyaret eden başta Valimiz Sayın Erdoğan BEKTAŞ olmak üzere AK Parti, CHP ve MHP il Başkanları ile Yönetimlerine; Milletvekillerimize, İl Sağlık Müdürüne, KYK İl Müdürüne, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürüne; öğrencilerimizin bir an önce sağlıklarına kavuşması için öz verili olarak çalışan Üniversitemiz Eğitim Araştırma Hastanesi ve Rize Devlet Hastanesi Başhekimleri ile acil serviste görevli hekim ve sağlık personeline; öğrencilerimizi bir an olsun yalnız bırakmayan, hastanede onlarla birebir ilgilenen Üniversitemiz Akademik ve İdari Personeli ile Üniversitemiz Öğrenci Konseyine, öğrencilerimizin arkadaşlarına; ilk andan itibaren doğru bilgi akışının sağlanması ve herhangi bir bilgi kirliliği oluşmaması için gayret eden, sorumlu medya mensubu örneği gösteren yerel ve ulusal medyanın ilimizdeki temsilcilerine; kısacası olaya sağduyulu yaklaşan ve yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Yemek Şirketinden Hizmet Alımı Durduruldu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi merkez kampüsü yemekhanesinden dün akşam yemek yiyen 594 öğrenciden 473'ünün rahatsızlanarak kentteki hastanelere kaldırılması nedeniyle RTEÜ Rektörlüğü, soruşturma bitene kadar ve sonuç merkez kampüse yemek veren yemek şirketi ACB'nin lehine sonuçlanmadığı müddetçe bu firmadan hizmet alımını durdurdu.

Rektörlükten konu hakkında yapılan açıklamada, "Soruşturma bitene kadar ve sonuç firmanın lehine olmadığı sürece adı geçen firmadan hizmet almayacağız" denildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ndeki zehirlenme vakasının ardından yemek firmasının sözleşmesi geçici olarak askıya alındı
- RTEÜ Öğrencileri zehirlenme vakalarına tepki gösterdi

Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Kampüsü'nde 473 öğrencinin dün yedikleri akşam yemeğinin ardından zehirlenme şüphesiyle hastanelere kaldırılması olayı sonrası üniversite bünyesinde kurulan komisyon olayı araştırıyor.
Komisyon aldığı kararla yemek firmasının sözleşmesini geçici olarak askıya alırken, söz konusu firma ile ilgili nihai karar, İl Sağlık Müdürlüğü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin yemek numuneleri üzerinde yaptığı laboratuvar incelemesinin ardından çıkacak sonuca göre verileceği kaydedildi.

"Şikayetlerimiz dikkate alınmadı"
Öte yandan üniversite içerisinde arkadaşlarının zehirlenmesine tepki gösteren Ülkü Ocakları mensubu bir grup genç bir basın açıklaması yaptı. Okul kantininde gerçekleşen basın açıklamasında grup adına konuşan Rize Ülkü Ocakları Üniversite Sorumlusu Mükremin Çetinoğlu, zehirlenen öğrencilere "geçmiş olsun" dileklerini sunarken, üniversite yönetimine tepkisini dile getirdi.
Çetinoğlu açıklamasında “Dün okulumuzun yemekhanesinde 400'ün üzerinde öğrenci zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Yemeklerle ilgili şikayetler üniversitemiz yönetimine de öğrenci konseyine de defalarca iletildi. Fakat ne üniversite yönetimimiz, ne öğrenci konseyi hiçbir tedbir almadı. Bu şikayetler bir kulaklarından girdi öbür kulaklarından çıktı, öğrencinin sağlığı tehlikeye atıldı" dedi.

"Öğrencilerimizin hayatı 2 liradan değerlidir"
Öğrenci hayatının yemekhanede 2 liraya satılan yemekten daha değerli olduğunu dile getiren Çetinoğlu “Sırf sadece ucuz diye okulumuzun yemekhanesinde yemek yemeye mecbur bırakılan arkadaşlarımız var. Bütün öğrencilerin sağlığı 2 liradan daha değerlidir. Fakat okulumuzun yönetimi, öğrenci konseyi hiçbir tedbir almadı. Dün Allah korusun orada bir öğrenci kardeşimizi kaybedebilirdik. Tek sevincimiz hiçbir öğrenci arkadaşımızın hayatını kaybetmemesi ama bir ölümün yaşanmaması bu ihmalin sorumluluğunu göz ardı bırakmaz. Amaçları sadece koltuklarını ve makamlarını korumak olanlar öğrencinin sağlığından da, derdinden de anlamazlar. Herkes şunu iyi bilsin ki üniversitemizdeki bu ihmalin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar