Böbrek hastası kar ambulansıyla kurtarıldı


Böbrek hastası kar ambulansıyla kurtarıldı

 

 

Pazar ilçesinde kar nedeniyle ulaşım sağlanamayan köyde rahatsızlanan böbrek hastası Rifkiye Birben, yaklaşık 5 saatlik çalışmanın ardından sağlık ekipleri ve köylüler tarafından kar paletli ambulansla taşınarak hastaneye götürüldü.

İlçeye bağlı Subaşı köyünde yaşayan ve kar dolayısıyla yolu kapanan köyde rahatsızlanan 78 yaşındaki Birben'in yakınları, cep telefonuyla ulaştıkları 112 Acil Sağlık Servisi'nden yardım istedi.

İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı Komuta Kontrol Merkezi yetkilileri, hastalara ulaşmak için kar paletli ambulans ile sağlık personelini görevlendirdi. Köy merkezine kadar Milli Parklar Bölge Müdürlüğüne ait arazi tipi araçla ulaşan ekipler, Birben'in evine kadar olan yaklaşık 20 kilometrelik yolu ise kar paletli ambulansla aşmaya çalıştı.

Yolun büyük bölümüne çığ düşmesi yüzünden kar paletli ambulans ilerlemekte zaman zaman güçlük çekti. İl Özel İdaresine bağlı ekipler de hastaya ulaşmak için çalışma yürüttü. İl Özel İdaresine bağlı iş makinesinin yol açma çalışması kar ambulansının gelmesi üzerine durduruldu.

Hastaya daha kısa zamanda ulaşmak için kar ambulansı ile ilerlemeye çalışan ekipler yaklaşık 5 saatlik çalışmanın ardından Birben'in bulunduğu eve ulaştı.

Köylülerin ve sağlık ekiplerinin yardımıyla ambulansa taşınan Birben'e ilk müdahalesi kar paletli ambulansta yapıldı.

Buradaki müdahalenin ardından, ilçe merkezinde hazır bekletilen ambulansa ulaştırılan Birben, sevk edildiği Kaçkar Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Sağlık ekiplere teşekkür eden Birben'in kızı Gül Taner, "Annem aniden rahatsızlanınca kaymakam ve köy muhtarından yardım istedim. Belediye başkanımız da yardımcı oldu. Çok kar olduğu için daha kısa sürede anneme ulaşmak için kar paletli ambulans ekipleri geldi. Annem iki yıldır diyaliz tedavisi de görüyor. Onun için bizde çok telaşlandık. Bizlere yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar