ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI TRABZON AK PARTİ İL BAŞKANI'NI ZİYARET ETTİ


 

 

Öz Gıda Doğu Karadeniz RİZE Şube Başkanlığı. Mevsimlik işçi için 5620 sayılı kanunun kalkması ve mevsimlik işçilerle alakalı hak arayışlarını sürdürme mücadelesini her platformda dile getiriyor.

Çaykur genel müdürlüğünde mevsim'lik çalışanların daha iyi bir yaşam Ailelerine daha iyi bir hayat sağlamaları için 5620 sayılı kanunun kalmasının gerektiğini savunan sendika temsilcileri arayışlarını sürdürmeye devam ediyor.

Özgıda iş Genel Başkan Yardımcısı Tefik ali Hançeroğlu Hak iş konfederasyonu rize il temsilcisi ve öz gıda iş sendikası doğu karadeniz rize şube başkanı sultan murat karadağ şube başkan yardımcısı habip çakıroğlu ve yönetim kurulu üyeleri. trabzon öz orman iş sendika şube başkanı fikri bulut ve çok sayıda sendika üyesi katılımıyla Trabzon Ak PARTİ İl Başkanı Haydar REVİ'yi makamında ziyaret ettiler.

ÖZ-GIDA iş Sendikası genel Başkan yardımcısı Tefik Ali HANÇEROĞLU Konuşmasında!

^^KATİL DEVLET KATİL CUMHURBAŞKANI DİYE BAĞIRAN İNSANLAR TÜRÜNDE'DE DEĞİLİZ^^

 

 

Türkiye'de 3 tane işçi sendikası var.Sayın Bakanımız gittigi zaman burda işçi adı altında katil DEVLET katil CUMHURBAŞKANI diye bagıran insanlar turünde de degiliz.isteklerimi once biz size taşiyoruz. M asada sizlere anlatıyoruz.Eger bu sefer olmazsa yine gelip sizleri rahatsız ediyoruz.Yine olmassa yine gelip sizleri rahatsız edicem. İşimiz masa bizim.bizim işimiz diyalog. Biz size gelip derdimizi anlatıcaz dersimize nerde derman bulursak nerde care bulursak ordan bu dermanları bu careleri bulup dönmek istiyoruz.sıkıntımız 179 gün süresi yani 5620 sayılı kanunun bu yasanın kalkması çalişma sürecinin önü açılması ve bu arkadaslarımnızın yuzune gozune bakmış oldumuz arkadaşların biraz daha evlerine fazla yiyecek götürmelerinden ibarettir.Burda sizlerden de biz anlayış bekliyoruz.sizlerde siyaset yapıyorsunuz iktidar partisi hemde %50 oy almış bi iktitar partisi TRABZON ilindeki en yetkili şahıslarısınız.Son bir konu daha var sizlere aktarmak istedigim mevsimlik işçi olarak başlayan arkadaşimin bugun ki sigorta şartlarını SOSYAL GÜVENLİK KURUMU şartlarına göre 85 veya 86 yaşında anca emekli olabiliyor böyle bi yaşama şansı kimsenın yok 85 yaşında 25 yaşında işe giren bir insanın 60 yıl çalışacakki 7000 iş gününüdoldurup emekli olabilsin bu kadarıda tezad bir biriyle. bu ciddi bir sorun bizin kanayan yaramız bizde sizden bu konuda destek ve gerekeni yapmanızı talep ediyoruz dedi.

HAK-İŞ Konfederasyonu RİZE il temsilcisi ve öz gıda iş sendikası doğu karadeniz rize şube başkanı sultan murat karadağ yaptığı açıklamada ise şunları dile getirdi.

 

 

^^RİZE AĞIRLIKLI OLMAK ÜZERE FAZLA BİR YÜK TEŞKİL ETMEZ^^

Bildiğiniz gibi toplum yararına çalışma proğramında 4 ilde 21'in üzerinde çalışan var şu anda malesef çay kur işcişi 4 ayını doldurduğunda işten çıkıyor İŞ-KUR il müdürlüğüne gittiği anda karşışına engel olarak şu anda senin iş hakkın askıda bu proğramla çalışamazsın diye bir engel çıkıyor halbuki öyle yerler varki şuanda belkide 40000 50000 civarında çalışan var bu proğramda toplam çaykur işcisi 10000 kişidir 4 ile bölündüğü zaman bunun yüzde 55 kısmı rize ağırlıklı olmak üzere fazla bir yük teşkil etmez bu toplumsal bir sorunda çözmüş olunur. Yani tamamen hükümetin eylem pilanında olması gereken bir sorundur çünki arkadaşlarımızın iş hakkı askıda olduğu sürece bu tip işlerde çalışması mümkün deyildir.Şuan toplumda meysimlik işçi kardeşlerimiz 2 sınıf bir vatandaş olmuş durumda bu yüzden bizlerde 5620 sayılı kanunun kaldırılması çaykurda çalışan mevsimlik işçi kardeşlerimizin önünün açılmasını istiyoruz. karadeniz bölgesinde ortalama yaşam süresi 70 yaşında olduğunu varsayarsak mezarda emeklilik gibi bir durum oluyor.talebimiz işsizlik fonundan mevsimlik işçi kardeşlerimizin bir iki ay kısım sigortasının yatırılması talebimizinde olduğunu belirtmek istiyorum.Toplum yararına çalışma programı dahilinde 4 ilde rize,trabzon,giresun,artvin'de 20000'e yakın kişi istihdam edilmektedir.12 mart 2013 tarihli resmi gazetede yayınlanmış olan aktif işgücü hizmetleri yönetmeliğinin 67.maddesinin (a) bendinde programa katılma şartı olarak ''kuruma kayıtlı işsiz olmak'' şartı aranmaktadır.malesef çaykur'da çalışmakta olan mevsimlik işçiler mevsim dışında iş akitleri askıda olduğundan ve sistemde de işsiz olarak görünmediklerinden toplum yararına çalışma programından yararlanmamaktadır.bu programlardan çaykur mevsimlik işçilerinin de faydalanabilmeleri için yönetmelik değişikliği yapılıp mevsimlik işçilerin de bu programdan faydalanabilmesinin önünün açılması sağlanmalıdır dedi. karadağ son olarak ekledi her yerde artık sahaya ineceğiz. diyerek sözünü tamamladı.

 

 

AK PARTİ TRABZON il başkanı Haydar REVİ ise bu anlamlı ziyaretten ötürü teşekkür ederek şunları söyledi.

^^İNŞALLAH KISA SÜREDE BİR ÇÖZÜM ÜRETİLİR^^

 

Hızlı bir şekilde raporu Sayın Bakanımıza iletieceğim bundan en küçük bir endişeniz olmasın burdan edindiğim bilgileride kendisiyle paylaşıcam reformlara gelince tabi of başkanımız

toplam 12500 çalışan işci olarak çalışan var çarkurda dedi bunun 10000'i mevsimlik geçici çalışıyor maksimum çalışma günü ise 179 gün tabi şimdi kampanya süreleride düştü artık vatandaşımızda bir haftada beş

günde çayını teslim edip o işten kurtulmak istiyor dolayısıyla sıkışık bir dönemde bulunuyor kampanyalarda sık sık değişiyor. 179 günde 144 gün ortalama olarak geçen sene düşmüş oldu burda sizden almış olduğum

hem raporu ve bilgileri en kısa süre içerisinde bakanımıza ileticeğim. inşallah kısa sürede bir çözüm üretilir dedi.   toplantı sonrası öz gıda iş sendikası doğu karadeniz rize şube başkanı sultan murat karadağ yaşanan sıkıntılarla ilgili dosyı Ak Parti il Başkanı Haydar REVİ'ye Sosyal Güvenlik Bakanı Sülayman SOYLU'ya verilmesi için teslim etti.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın