KOSGEB’den 2 bin 78 Rize’li İşletmecilere Faizsiz Kredi


AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, 2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği kapsamında  Rize’de 2 bin 78  işletmenin destek  almaya  hak kazandığını ifade etti.

 

 

Milletvekili Karal,  destek almaya  hak kazanan işletmelerin 20 bin ile 50  bin TL arasında faizsiz  kredi  kullanabileceklerini belirterek, “Hükümetimizin temel amaçlarından olan KOBİ’lerin rekabet güçlerini arttırarak ekonomik büyümeye daha fazla katkı vermelerini teşvik etmek ve ihtiyaç duydukları finansmana erişmelerine imkan vermek üzere hazırlanan 2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği kapsamında; 10-20 Şubat 2017 tarihleri arasında, Türkiye genelinde  540 bin 999 yeni başvuru yapılmış, 2016 Yılı Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği’ne başvuru yaparak destekten yararlanamayan 229 bin 977 işletmeyle birlikte toplam 770 bin 976 başvuru olmuştur. Bu başvurular arasında gerekli şartları taşıyan 460 bin 167 işletme bütçe imkanları çerçevesinde bankalardan 20 Bin ile 50 Bin TL arasında ilk yılı geri ödemesiz toplam 36 ay vadeli faizsiz kredi kullanabileceklerdir. Destekten yararlanacak işletmeler belirlenirken, Maliye bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan temin edilen “Net Satış Hasılatı ve Toplam Ciro” resmi verileri esas alınmış olup, işletmeler net satış hasılatı küçük olandan başlanarak sıralanmıştır.” dedi

Milletvekili Karal,  Rize’de  2 Bin 78 işletmenin destek almaya hak kazandığını belirterek, “ Bu işletmelerden 306 tanesi imalat. 111 tanesi inşaat, 1004 tanesi ticaret sektöründe ve 657 tanesi de diğer sektörlerde faaliyet göstermektedir. Desteğe hak kazanan işletmelerden 1988 tanesinin net satış hasılatı 1 Milyon TL ve altında yer almakta iken 90 tanesinin net satış hasılatı 1 Milyon TL üzerindedir.  Söz konusu destek kapsamında Rize ilimizde işletmelerimiz 49 milyon 315 bin TL Faizsiz Kredi kullanacaktır. Bu krediler için 11 milyon 332 bin 587 TL faiz tutarı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Diğer tarafları Rize ilinde, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı 5 bin 147 adet işletme bulunmaktadır. KOSGEB Destek Programları kapsamında 2003-2016 yılları arasında 1604 işletmeye toplam 13 milyon 485 bin 809 TL tutarında destek ödemesi gerçekleştirilmiştir.” dedi

Milletvekili Karal ayrıca 2003-2016 yılları arasında 74 adet uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenlendiğini ve 3 bin 204 kişinin bu eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazandığını belirtti.

 

KARAL: "ÖNEMLİ BİR HİZMETİ DAHA RİZE'MİZE KAZANDIRDIK"

 

 

 

Bir buçuk yıl önce temeli atılan Rize Adli Tıp Merkezi inşaatı çalışmalarında sona gelindi. AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Rize Güneysu yolu üzerinde inşaatına başlanan Adli Tıp Merkezi inşaatında sona gelindi. Yakın zamanda tamamlanacak olan Adli Tıp Merkezi çalışmalarını AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal yerinde inceledi.

Karal'a incelemeleri esnasında Rize Bld. Bşk. Yrd. Mustafa Arıcı, Rize Bld. Meclis Üyesi Sultan Yılmaz, AK Parti Rize İl Başkan Yardımcıları Savaş Tabak ve  Mehmet Şehitoğlu eşlik etti.

Adli Tıp Merkezi'nin Rize'de önemli bir eksikliği gidereceğini belirten Karal "İlimizde hemen hemen her hafta adli vakalarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunun için Trabzon'a gidiliyordu. Konuyla ilgili bizlere gerek savcının, gerekse de doktorun gelmemesinden dolayı bizlere ulaşanlar oluyordu. Şimdi bu sorunu çözmek için ilimize bu hizmeti kazandırıyoruz. Önümüzdeki ay hizmete girmesini hedeflediğimiz  Rize Adli Tıp Merkezi'ni  bölgemize kazandırdık ve Rize’mize verdiğimiz tüm sözleri tutmanın mutluluğu içerisindeyiz" dedi.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal incelemeleri sonrasında 16 Nisan'da yapılacak referandum kapsamında esnaf ziyaretlerini sürdürdü.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar