Rize`de Bilim Merkezi Kurulacak


 

TÜBİTAK öncülüğünde sürdürülen `Bilim Merkezleri Projesi` kapsamında Rize`ye Bilim ve Teknoloji Merkezi kurulmasına dair işbirliği protokolü imzalandı.
Protokol, Rize Belediyesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Rize Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Rize Ticaret ve Sanayi Odası, Rize Ticaret Borsası, TÜMSİAD Rize Şubesi arasında imzalandı.
 
Rize Belediyesi Meclis Salonu`nda gerçekleştirilen toplantıya, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Hüseyin Karaman, Rize Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erhan Kavaz, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Tümsiad Rize Şubesi Başkanı Abdulbaki Fil, Rize Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Kocaman, RTEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Karslı ve Rize Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Gafur Karali katıldı.
 
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ DIŞINDA RİZE BELEDİYESİ İLK OLACAK
Şehir dışına yaptıkları gezilerde kurulmuş olan bilim merkezlerini inceleme fırsatı bulduklarını belirten Başkan Kasap, "Sayın Vekilimiz, Sayın Valimiz ve Ticaret Odası`yla birlikte yaptığımız gezilerde bilim ve teknoloji merkezlerinin örneklerini gördük. Bursa ve Konya`da belediyeler koordinatörlüğüyle ilk Bilim ve Teknoloji Merkezleri açıldı. Büyükşehir belediyeleri dışında Rize Belediyesi`nin bu faaliyeti ilk olarak ortaya koyması bizi gayet mutlu etmektedir" dedi.
 
BAŞKAN KASAP, "BİLGİYLE TOPLUMU BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ"
Bilim merkezlerinin bulundukları bölgede bilgiyle toplumu birleştirme noktasında önemli rol oynadığını vurgulayan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, bilimin farkındalığını oluşturmak, çocuklara ve gençlere bilimi sevdirmek adına Bilim ve Teknoloji Merkezlerinin yadsınamaz bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Toplum ile bilim adamları arasında tüm tarafların faydalanabileceği bir platform oluşturmak istediklerini söyleyen Başkan Kasap, "Ülkemizdeki bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler dikkate alındığında, son yıllarda bilgi ile toplumu birleştirme amacı çerçevesinde yürütülen faaliyetlerin yerel yönetimler tarafından koordine edildiği görülmektedir" dedi.
 
BİLİM MERKEZLERİ DÜNYADA YAYGINLAŞIYOR
Son yıllarda dünya genelinde kurulan bilim merkezlerinin sayısının artış gösterdiğini ifade eden Başkan Kasap, " Şu anda dünyada 2 bin 402 bilim merkezi bulunmaktadır ve yılda 290 milyon kişinin bilim merkezlerini ziyaret ettiği bilinmektedir. Özellikle Avrupa, Amerika ve Asya ülkelerinde bilim merkezleri yaygınlaşmaktadır. Asya ülkelerinden Çin, Japonya ve Hindistan bu konuda ortaya koydukları çalışmalarda büyük bir artış göstermektedirler" şeklinde konuştu.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın