Başbakan Binali Yıldırım dev teşvik paketini açıkladı! Bakın neler değişecek


 

 

Başbakan Binali Yıldırım ekonomi paketlerini açıkladı:
- "Her nüshadan damga vergisini kaldırıyoruz"
- "Aracını yenileyecek taksicilerden ÖTV alınmayacak"
- "Terörle mücadelede şehit olan kardeşlerimizin yakınlarının bir tanesinden araç alacağı zaman ÖTV alınmayacaktır"
- "Sigortalılar primlerini öderken zamanında öderse 5 puan düşük ödüyor. Bu hakkı Bağ-Kurlulara da tanıyoruz"
- "Doğal afetlerle, tutukluluk ve sabotaj gibi nedenlerle ekonomik kayba uğrayan yatırımcılar, sigortalı çalışanların süresi dolmuş borçlarını bir yıla kadar erteliyoruz"
- "Tarım, yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalarda, 5 yıl arazilerden teşvik süresi boyunca emlak vergisi alınmayacaktır"
Başbakan Binali Yıldırım, "Her nüshadan damga vergisini kaldırıyoruz. Taksini ve aracını yenileyeceksen ÖTV'siz aracını yenileyebileceksin. Doğal afetlerle, tutukluluk ve sabotaj gibi nedenlerle ekonomik kayba uğrayan yatırımcılar, sigortalı çalışanların süresi dolmuş borçlarını bir yıla kadar erteliyoruz. Terörle mücadelede şehit olan kardeşlerimizin yakınlarının bir tanesinden araç alacağı zaman ÖTV alınmayacaktır" dedi.
Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Ekonomi paketlerini açıklayan Yıldırım, yatırımcılara kolaylık sağlaması açısından reform niteliğinde ciddi düzenleme yaptıklarını belirterek şunları söyledi:
"Şirket kuruluşlarında damga vergisi diye bir şey var. Bunlarda ciddi reform niteliğinde düzenleme yapıyoruz. Bir tane sözleşme yaptınız. Bu sözleşmeden 10 nüsha istiyorlar. Her nüshadan damga vergisi alıyorlar. Bunu kaldırıyoruz. Bir nüshadan vergi verdiğiniz zaman bitiyor. Daha işe başlamadan ilave yükler geliyor. Bu yüklerden de kurtulmuş oluyoruz. Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olanlara da bu damga vergisi muafiyeti getiriyoruz. Dolayısıyla cebinden daha az para çıkacak. Yükte hafif pahada ağır işlerle uğraşan yatırımcıların tedarikçileri arasındaki sözleşmelere de damga vergisi istisnası getiriyoruz. Diyelim ki, bir teknolojik yatırım yapacaksınız, bununla ilgili bir sözleşme yaptınız. Buna da damga vergisi yok. Firmaların, iş adamlarının, yurtdışı fuar ve katılımlarıyla ilgili işlerinde de damga vergisini kaldırıyoruz."

"Terör mağduru vatandaşlarımızın bu mağduriyeti gideriliyor"
Türkiye'yi yatırımlar için güçlü bir cazibe merkezi haline getirecek adımları attıklarını kaydeden Yıldırım, "Bir dünya devi firma var. Türkiye'yi bölgesel üst yapmaya karar verdi. Bu kararı verince, Türkiye'den 70 tane ülkeyi Orta Doğu'da, Afrika'da yönetmeye karar verdi. Buna kurumlar vergisi muafiyeti getiriyoruz. Buradan yönetince buradan insan çalıştıracak, buranın ekonomisine katkı sağlayacak, bilgi birikimi olacak ve Türkiye bu anlamda diğer ülkelere göre fark oluşturacak" açıklamasında bulundu.
Yıldırım, "Tarım, yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalarda, 5 yıl arazilerden teşvik süresi boyunca emlak vergisi alınmayacaktır. Bu da reform niteliğinde bir düzenlemedir. Doğal afetlerle, tutukluluk ve sabotaj gibi nedenlerle ekonomik kayba uğrayan yatırımcılar, sigortalı çalışanların süresi dolmuş borçlarını bir yıla kadar erteliyoruz. Böylece terör mağduru vatandaşlarımızın bu mağduriyeti gideriliyor. Onların elinde olmadan bu şartlar oluştuğu için bir bedel yüklemiyoruz. Geçmişte vergi ve prime yönelik vecibelerini yerine getiremeyen vatandaşlarımıza bir şans daha veriyoruz" diye konuştu.
Yurtdışında herhangi bir yatırımcıyı Türkiye'de değerlendirmek açısından yapılan çalışmalar hakkında ise Yıldırım şunları söyledi:
"Türkiye bunu rahatlıkla getirecek ve bunu getirdi diye anan kim, baban kim, nereden aldın, nereden verdin yok. Bir istisnası var, bu kara para ve terör kaynaklı bir para olmayacak. Onun dışında dışarıda birikimi olan insanlar paralarını Türkiye'ye getirsinler, ekonomimize soksunlar, ticarete dahil etsinler ve böylece hem bu parayı nasıl koruyacağım gibi bir düşünceden kurtulacak hem de parası burada bir işe yarayacak."

Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kurluya müjde
Başbakan Yıldırım, Bağ-Kurlular ile ilgili ise şu müjdeleri verdi:
"Bütün Bağ-Kur'a dahil olan, yanında çalışılan sigortalılar değil, kendisi Bağ-Bur sistemine dahil olan işverenler, primlerini sigortalılar öderken zamanında öderse 5 puan düşük ödüyor. Bu hakkı Bağ-Kurlulara da tanıyoruz. Ama Bağ-Kurlu'ya diyoruz ki, bu imkandan yararlanırken ödemezseniz o zaman bu imkan ortadan kalktığı gibi takibatta olur. Böylece sigortalı ile Bağ-Kurlu arasındaki bu farkı ortadan kaldırıyoruz."

Araçlarını yenilemek isteyen taksicilerden ÖTV alınmayacak
Ticari taksiciler, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım yapan vatandaşlar için yapılan düzenleme ile ilgili Yıldırım'dan ÖTV müjdesi geldi. Yıldırım, "Taksici ve aracını yenileyeceksen ÖTV almadan aracını yenileyebileceksin. Otobüs, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, halk otobüsü, belediye otobüsü bunlar yenilendiği zaman ÖTV'siz alacaklar. Sadece yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler için de bu geçerlidir. Araç eskidikçe maliyetler artıyor. Bundan kurtulacak vatandaşlarımız. Hem kendi kazanacak hem de üretici kazanacaktır" diye konuştu.

Şehit yakınından bir kişiye araç alacağı zaman ÖTV indirimi
Şehit yakınlarından bir kişinin araç alacağı zaman ÖTV ödemeyeceği müjdesini de paylaşan Yıldırım, "Memleketimizin güvenliği için terörle mücadelede şehit olan kardeşlerimizin yakınlarından bir tanesinden araç alacağı zaman ÖTV alınmayacaktır. Şehitlerimize, geride bıraktıklarına ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz. Bu bayrak, bu vatan için hayatlarını verdiler. Onların yakınları bize emanettir. Onlara en iyi şekilde bakmak bizim en başta gelen görevlerimizdendir. Şehit yakınlarına birçok hak verildi. Buna ilave olarak bir yakına araç alacağı zaman bundan ÖTV almayacağız. Daha ucuz maliyetli bir araç almış olacak. Ayrıca şehit yakınlarına devlette iş verme konusu yılda 2 sefer oluyordu, bunu kaldırdık. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı gerekli çalışmaları yaptılar" ifadelerini kullandı.

Palandöken: "Yeni paket esnafımız için bayram müjdesi oldu"
- "BAĞ-KUR'daki yene düzenleme ile haksızlık ortadan kalkıyor"
- "Şoför esnafımızın beklediği ÖTV indirimi ile araçlarımız yenilenecek"
- "Şoför esnafımız daha modern hizmet sunacak"
- "Yeni hükümetin ekonomik paketi ülke ekonomisine önemli katkı koyacak"
- "Türkiye'de bu süreç 78 milyon için hayatı önem taşıyor"
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı yatırım teşvik paketinin bayram müjdesi olduğunu söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım tarafından Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında yeni açıklanan Yatırım Teşvik Paketini değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Açıklanan yatırım teşvik paketi halkımıza ve esnafımıza bayram müjdesi gibi geldi. Uzun zamandan beri BAĞ-KUR ve SSK'lar arasındaki haksız uygulama kaldırılarak peşin ödeyen esnafımızın primlerinden yüzde 5 indirim sağlanması sevindiricidir. Karardan her iki kesim de karlı çıkacaktır. Devlet alamadığı ücretleri tahsil edecek, BAĞ-KUR'lu esnafımız da fazla prim ödememiş olacak" dedi.
Ticari araçlarını uzun zamandan beri yenilemek isteyen ancak fiyatların yüksekliği sebebiyle bir türlü yenileyemeyen ticari araç sürücülerinin de araçlarını yenilemek için kararın iyi bir fırsat olduğunun altını çizen Bendevi Palandöken, "Başta Taksici, dolmuşçu, halk otobüsçüsü, kamyoncu, kamyonetçi olmak üzere tüm ticari araçların yenilenmesinde şoför esnafımızın belini büken ÖTV alınmayacak. Bunun alınması devlete zarar sağlamadığı gibi vergi gelirlerinde artış olacaktır. Yani talebin artması ile üretim artacaktır. Fabrikalar talebe cevap vermek için fazla mesai yapacaklar. Bu da istihdamın artması işsizliğin azalması anlamına gelmektedir. Araçların yenilenmesi ile başta turizm sektörü olmak üzere tüm kesimlere en kaliteli hizmet verilecektir" diye konuştu.
Başta Damga vergisi olmak üzere yatırımların ve kredilerin önündeki engellerin kaldırılmasının ülkenin kalkınması için büyük bir hamle olduğun kaydeden Bendevi Palandöken, "Kredilerin önündeki engellerin aşılması başta olmak üzere gereksiz birçok giderin kaldırılması yatırımı ve ticareti cazip hale getirecektir. Başta noter ve damga vergisi gibi kalemlere yapılan harcamalar yatırımcıyı daha yatırımın başında frenliyor ve korkutuyordu. Yeni hamle ile yatırımların ve kredilerin önündeki engellerin kalkmasını çok olumlu buluyoruz. Bu paket 78 milyon insan için hayati önem taşımaktadır" şeklinde konuştu.

İşte madde madde milyonlarca kişiyi ilgilendiren Yeni Ekonomik Teşvik paketi:

 • Terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ'lere 100 bin lira kadar kredi kullandırılacak. Ayrıca yerli makine alımında 300 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak.
 • Orta ileri teknoloji üretim yatırımlarının tamamı 4’ncü bölge teşviklerine alınacak.
 • Yatırımlarda proje bazlı destek sistemini geçilecek.
 • Türkiye'de yatırım kararı alacak uluslararası şirketlere kurumlar vergisi muafiyeti sağlanacak.
 • Doğal afetlerde ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların sigorta borçları 1 yıl ertelenecek.
 • Eximbank'ın kredi verme şartları kolaylaşacak. Teminat açığı olması halinde Kredi Garanti Fonu devreye girecek. 
 • Kredi kullanımında artık her türlü taşınabilir menkul değer, teminat gösterilebilecek.
 • Vergi ve prim borcuna yönelik vecibelerini yerine getiremeyenlere bir fırsat daha verilecek. Daha önce taksit ödemelerini ihlal ettikleri için sistemden çıkan mükellefe, geçmişteki taksitlerini de ödemesi şartıyla tekrar söz konusu borçları taksitle ödeme imkanı sağlanacak.
 • Şirket/dükkan kuruluşu ve tasfiyesi kolaylaştırılacak. 
 • İhracatçıya hususi pasaport (yeşil pasaport) verilecek.
 • Dış ticaret ile ilgili işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tek elden yürütecek.
 • Yatırım için kullanılan arazi için 5 yıl emlak vergisi alınmayacak.
 • Karşılıksız çek işlemine para cezası uygulanacak. Tekrar etmesi durumunda hürriyeti kısıtlayıcı ceza verilecek.
 • İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'nın bazı hükümleri 1 yıl ötelenecek.
 • Damga vergisi teke düşürülecek. Yükte hafif pahada ağır işlerle uğraşanların tedarikçileri arasındaki sözleşmelere de damga vergisi istisnası getirilecek.
 • Yurtdışındaki varlığını Türkiye'ye getireceklere kolaylık sağlanacak. 
 • Taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsleri ile yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler yılbaşına kadar ÖTV'siz araç yenileyebilecek. 
 • Terörle mücadelede şehit olanın bir yakını ÖTV’siz araç alabilecek. 
 • Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur'lulara 5 puan indirim yapılacak. Primlerin zamanında ödenmemesi halinde bu imkan ortadan kalkacak.
 • 2B arazileriyle ilgili imkandan yararlanmayan 70-80 bin kişiye tekrar fırsat tanınacak.
 • Yurt dışında emeklilik hakkını kazananların Türkiye'de 6 aydan az kalmaları durumunda araçlarını getirememesine yönelik sorun giderilecek.

Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın