Tahminlerimiz Doğru Çıktı

Tahminlerimiz Doğru Çıktı    

 

Rize’nin cesametini devletimiz ve bazı çevreler bir türlü kabullenemiyor. Geçmişte yapılan yatırımlarda görülen durum bu. Mesela Araştırma hastanemiz ve Hava limanımız bu savımıza çok güzel örneklerdir. Birinde hastalara yer bulunmazken diğerinde yolcu sayıları herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Açıklanan Ağustos rakamları 122 binlere fırlayınca yeni yeni çareler düşünmeye başladılar. 350 bin metre kare alanda kurulması düşünülen Şehir Hastanemiz yapıldığında herkes görecek ki, cesametimizin üzerinde bu hastane de yetmeyecektir. Neyse ki gelişme için yeterli alan şimdiden hazırlanmış, ilave tesisler kolaylıkla yapılabilecek.
Hava limanımızda yeni yeni olması gereken sistemler yapılmaya başlandı. Rize’nin iklim koşullarını zamanında göremediler, görmediler. Olumsuz hava koşullarında iniş yapılabilmesi için ikinci aletli iniş sistemi (ILS) kurulumuna başlandığını Sayın Milletvekilimiz Muhammed AVCI açıkladı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.
Gerekli olan bu sistemler zamanında kurulsa ve yetmeyen seferler konulsa, büyük vilayetlere seferler düzenlense, pistin CAT-2 olacak şekilde ışıklandırılması yapılsa herkes apışıp kalacak! Bir milyon bandını aşan hava limanımız 56 hava limanı içerisinde üst sıralara yer alacağı kesindir.
Bu durumları zamanında görememek hem Rize’ye, hem de ülkemize kaybettirmektir.
Yukarıda bahsettiğimiz cesamet meselesinin özü, biçilen elbise dar geliyor fakat birileri ısrarla aynı inadını sürdürüyor.
Rizelinin mobil, yani hareket halinde olması bütün rakamları alt üst ediyor. Turizm, Rize’nin gelecekteki tek tutunacağı daldır.
Sanayinin geleceği hiçbir yer yoktur. Dünyada eşi benzeri olmayan coğrafyamız var. Bütün dünyanın ilgisini çekmesi için yapılacak kısa tanıtımlar yeterlidir. O zaman şimdilerde yer bulunmayan hastanemiz ve hava limanımız daha çok aranacaktır. Hava limanımıza sefer koymayanlar zorlama ile bu işi yapacaklardır.
Rize’nin cesametini doğru tahmin etmek devletimizin görevidir. Siyasetçinin görevidir. Bütün Türkiye’de büyüyen turizm pastasından bu harika coğrafyayı nasiplendirememek büyük kusur, affedilmez bir hatadır.
Bu muhteşem coğrafyayı pazarlayamamak beceriksizlikten öte bir şeydir. 
Eğer biraz elle tutulur bir tanıtım yapılsa Rize’nin hiç bir şeye ihtiyacı kalmaz.
Bu yazdıklarım kuru kuruya yapılmış bir iddia değildir.
Nasıl ki, hava limanımız yapılırsa ilk yıllarda 1.5 milyon, ilk 5 senede 3 milyon yolcuya ulaşacağımızı söylediysek ve haklı çıktıysak turizm konusunda da haklı çıkacağımız kesindir.
İş neye kalıyor? Zamanında dile getirilen haklı önerileri görmek ve gerekli olan girişimleri zamanında yapmak.
Tahminlerimizde hep haklı çıktık.
İlgililere sesleniyorum. Ne olur, zamanında bizi iyi anlayın. Çünkü bizim derdimiz menfaat değildir.
Selam ve dua ile
Metin TOPÇU


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın