Pardösü giy be Kardeşim !


 

Her sezon başında olduğu gibi bu yılda bildiğimiz işi yapalım, takımımızı masaya yatırarak sezon öncesi son değerlendirmemizde bulunalım.

Lig öncesi son yazımın hastası olan çok. Sebebi belli..

Ben sezon öncesi Ç.Rizespor’un ligi kaçıncı sırada bitireceğini kaleme alır 9 ay önce ilan ederim…

Bu sene de değişmez, saklayın ve mayıs ayında bir kez daha okuyun..

Tıpkı 2 sene önce Engin Korukır zamanında “Bu takım lige düşen ve A2 takımı ile mücadele edecek olan Ankaragücü’nü bile yenemez” dediğim zamanda olduğu gibi veya geçen sene başında “Kemerlerinizi iyi bağlayın, sıkıntılı bir sezon bizi bekliyor, merak etmeyin düşmeyiz ama çok sıkıntı yaşarız” dediğim gibi…

“Arap öldükten sonra pilavı dök gözüne” hesabı şimdiden uyaralım diyelim ve ufaktan başlayalım bu sezon ki yorumumuza..

Rizespor’un dümenine yeni bir kaptan var. Hoca konusunda sıkıntı yok.. İdealist, başarıyı aç, hedefi olan ve sisteme bağlı otoriter bir isim. Şimdilik tek sıkıntı bana göre işini yapan her gün sayfa dolduran meslektaşlarıma karşı prensip meselesi yaptığı kısıtlamalar..

Saygı duymakla beraber, ufaktan eleştiride yapalım. “Hocam bizi yorma, takımı yor”.. Yoksa senin dediğin gibi kör tuttuğunu!....

Rizespor uzun yıllar sonra ilk kez üzerindeki elbiseyi fazla değiştirmedi. Bu şu demek, kadro iskeleti korundu, bunun yanında dört yeni isim takviyesi yapıldı. Dolayısıyla üzerindeki takım elbisesi geçen yıldan aynı, sadece yelekte değişiklik var, birde en önemlisi terzi değişti…

Kadroyu bu sezon tek tek ele alıp, incelemeyeceğim. Sadece Ali Adnan, Lualua, Ümit ve Kwekue’den bahsedeceğim.

Yukarda saydığım dört isim sezon boyunca takıma ne kadar katkı verecekleri, bu sezon Rizespor’un yol haritasını belirleyecek en önemli unsur olacak.

Özellikle Kwekue.. Fiziği çok kuvvetli ve "fit"leştiğinde bir Kwekue bu ligin tozunu atar.. Diğer isim All Adnan.. Iraklı oyuncu beklentilerin üzerine çıktı. Bu sezon göstereceği form bizi birkaç tık öteye taşıyacağı kesin. Diğer iki isim Lua ve Ümit .. İkiside kalite.. Tek sorun birinde yaş, diğerinde sakatlık kabusu. İyi bir Lua, geçen sene olduğu gibi bu ligde sana maç kazandırır. Ümit ise tamamen Lua’ya bağlı. LuaLua varsa, Ümit’te var. Bu ikili çok iyi anlaşıyor.

Yapılan transferlerde stoper Giray, bu ligi bilen “Kapı” gibi stoperlerin başında yer alıyor. Sakatlık ve ceza sorunu olmaz ise Giray bizde iş yapacak..

Bir diğer Antalyaspor’dan transfer edilen Murat ise klasik Türk yöneticilerin mevsimsel formuna bakılarak yapılan transferler. Görüntüde 3 mevkide oynasa da bana göre üçünü topla bir mevki etmez. Futbolda form geçicidir, kalite kalıcıdır. Bir iki Milli olmakla kalite yakalanmaz. Murat asla “Baba” bir futbolcu tipinde değil. Türkçe yazacak olursam “Çaplı” bir oyuncu değil. Öyle “Etliye, sütlüye” fazla karışmayan kalitede sınırlı bir oyuncu. Oynadığı mevkide Ludoviç’i yiyecek. Bekleyelim görelim, Ludoviç’in artıları bana göre daha fazla. Adamın ayağına top geldiği zaman takım 3-5 saniye nefes alıyor ve yüzde yüz garanti pas ile oynuyor. Bu futbolda çok önemli bir unsurdur, futbol oynayanlar ne demek istediğimi daha rahat anlıyordur. Murat’ta o yok, panik var ve en kötüsü savunma olgusu zayıf. Bu da şu demek; Kıvanç’ın bu sene de vay haline..

Diğer iki transferden azda olsa yazacak olursam, kaleci Aykut klasik yatmış bir kaleci. Yıllardır G.S yedek kulübesi malum onun üzerine "zimmetli" idi!..

Şimdi burada sorulması gereken şey , uzun süre oynamayan bir kaleci neden transfer edilir. Madem bu tip kaleci alacaksınız o zaman gönderdiğin iki kaleci için “ Oynamaları gerek, bir kaleci oynamadan tecrübe kazanamaz” sorusu… Gönderdiğin oynaması lazım, aldığın ise oynamadan aldığın kaleci! Bu işte bir tezat var..

Son transfer Engin ise PSV ve Porto tedrisatından geçmiş genç bir yetenek. Bu tip kaliteli genç yetenekler her zaman iş görür. Bence özellikle rotasyonda sağlam transfer oldu.

Özetle bu sezon Rizespor başta Lua olmak üzere 3-4 kaliteli ayağa bakar. Yukarda saydığım isimler ne kadar maç oynarsa yeşil-mavili takım sıralamada o kadar iyi yerlere çıkar.

Futbolda bunun garantisi yok. Siz siz olun bu ligde sıkıntı yaşamak istemiyorsanız en az iki kalite alın. Biri forvete diğeri orta sahada oyunu çift yönlü oynayacak bir isim. Bu takım her sene sakatlıklardan çok çekti. Bu sene bunun garantisi var mı? Olası bir sakatlık kâbusu bizi perişan eder.

Sokakta bazen görüyorum. Mini eteğini yürürken aşağıya doğru çekip, duran bayanlar oluyor. Bende içimden diyorum ki o zaman pardösü giy be kardeşim… Yani işini sağlama al…

Bende buradan yönetime bir kez daha hatırlatmada bulunayım, işinizi sağlama alın... Geçen sene çok sıkıntı çektik, bu sene rahat bir sezon geçirme adına şu iki ismi transferin bitimine sayılı günler kala alın da rahat bir sezon geçirelim. Ayaklar açıkta kalmasın, sonrada devre arası oraya, şuraya tekrardan yama yapmayalım. Hem bu sene fikstür özellikle ikinci devre çok kötü. Evinde oynayacağın maçların hepsi büyük takımlarla. Yani garantisi yok. Demedi demeyin, kulak verin..

Neticede Ç.Rizespor bu kadro altında lig boyunca bir ileri, iki geri, üç yerinde sayarak geçen sene ki yerinde sayar. Anlayacağınız ne güldürür, ne ağlatır…


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın