ABD’Lİ GAZETECİ İKİZDERE'DE!..


 

Rize'nin İkizdere ilçesinde İyidere Lojistik Merkezi için açılmak istenen Cevizlik Taş Ocağı projesine karşı eylemler sürürken, bölgeye çok sayıda yöre halkı dışında eylemcilerin gelmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Cevizlik Taş Oçağı projesine karşı eylemlere destek amaçlı Türkiye’nin değişik illerinden kişilerin yanı sıra dünya basınından takip etmek için gelenler de bir o kadar çok.

ABD’Lİ GAZETECİ İKİZDERE'DE

New York Times muhabiri İkizdere'ye gelerek yöre halkı ile röportaj yaptı. Bu durum bazı vatandaşlar tarafından "yangına körükle gitmek" olarak yorumlandı.

Yöre halkından bir kişi "Burada hiç buralı olmayan arkadaşlar var. Eylemcilere bakın, orada olan arkadaşlara bakın. Bunlar Türkiye'nin bana göre eylemler için her yerde dolanan arkadaşlar. Bir geçim kaynağı da olabilir. Şuanda buranı yerlisi bu projeye karşı değiller. Bakın orada o arkadaşlar yalnız duruyor. Plakalara bakın Ankara ve başka illerin plakaları" dedi.

Başka bir vatandaş ise "Yatırım yapmamız gerekir. Çok çalışmamız lazım. Devletin yaptığı bütün projelerin ben destekçisiyim, devlet bize yanlış yapmaz" ifadelerini kullandı.

İkizdere'deki durumu okuyucularına aktaran New York Times muhabiri Ivor Prickett'in daha önce Mısır darbesinde ve İŞİD'in Musul'daki saldırılarında, Irak'taki patlamalarda foto muhabiri olarak görev yaptığı, gittiği yerlerde ülkelerin çıkarına yönelik iyi şeyleri olmadığı, hep ülkelerin imajını zedeleyecek fotoğraflar çektiği belirtilirken, orada olan biteni ilim adamları ile bilim adamları ve yöre halkının kendisinden dinlemek gerektiği, bazı muhalif gurupların olayı 2. Gezi ayaklanmasına çevirmek istediği gibi çabaları olduğunun ve İkizdere halkının bu ajanlara bu fırsatı vermemesi gerektiğinin altı çizildi.

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın