Türkiye-Sri Lanka Ekonomik ve Teknik İşbirliği Toplantısı Yapıldı


Türkiye-Sri Lanka Ekonomik ve Teknik İşbirliği Toplantısı Yapıldı

 

 

Türkiye-Sri Lanka Karma Ekonomik ve Teknik İşbirliği Komitesi toplantısı Ekonomi Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Ekonomi Bakanlığı, Sri Lanka ve Rize Ticaret Borsası(RTB) heyetleri katıldı.

Toplantıda; Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdul Rishad Bathiuddeen, RTB Meclis Başkanı Resul Okumuş ve Genel Sekreter İsmail Kocaman’ın katılımlarıyla Türkiye-Sri Lanka arasında imzalanacak Karma Ticaret Komitesi ikinci dönem toplantısı mutabakat zaptı üzerinde görüşmeler yapıldı.

Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkiler, sanayi ürünleri ticareti, Sri Lanka hükümeti tarafından planlanan 45 milyar dolarlık ‘Megapolis Projesi’ görüşüldü. Çay sektörü için ise özellikle Sri Lanka tarafı Gümrük Vergisi indirimi üzerinde durmasına rağmen bu konuda Türk tarafı taviz vermedi. Ayrıca Sri Lanka hükümeti Sri Lanka çayının patentini almak istemektedir. Bu konuda kendisine Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapması istendi. Çayla ilgili işbirliği yapılacak konular Tarım İşbirliği Komitesi Alt Komisyonu’na görüşülmek üzere ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Toplantıda Borsa heyeti tarafından Sri Lanka ile ilişkilerde aşağıdaki işbirliklerin yapılması konularını görüştü.

1- Türk Çay sektörünün geliştirilmesi için teknik personel ve akademisyen değişiminin yapılması,

2- Ekonomik ömrünü tamamlamış çay bahçelerinin yenilenmesi amacıyla işbirliği yapılması, yeni çay klonların Sri Lanka’dan ithalatı,

3- Türkiye' den Sri Lanka'ya çay imalatı ve paketleme makinesi ihracatının yapılması,

4- Türkiye' den Sri Lanka'ya ‘Organik Çay, Yeşil Çay’ vb gibi üç farklı ürünün Sri Lanka’ya ihracatına izin verilmesi.

5- Sri Lanka’da ülkemize ihraç edilen çayların belgelerinin Sri Lanka Gümrük İdaresi tarafından ülkemizin yetkili kurumlarına gönderilmesi,


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın