Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi Yapıldı


 

Proje tanıtım toplantısına Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Garnizon Komutanı Kıdemli Albay İsmet Cansaran, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rize İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Rize İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, ilçe kaymakamları, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Rize Valisi Ersin Yazıcı konuşmasında, amaçlarının Rize’yi Türkiye genelindeki eğitim sıralamasında ilerilere taşımak olduğunu vurguladı. Kendisinin ve ilçe kaymakamlarının birinci görevinin eğitimin geliştirilmesi konusunda atılması gereken adımların uygulanması olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, geliştirilen projelerin uygulanabilirliğinin denetlenmesinin eğitimde kalitenin yükselmesini sağlayacağını belirtti.

BAŞKAN KASAP, “KURUMLAR ARASI DİYALOG PROJENİN BAŞARISINI
ARTTIRACAKTIR”

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi’nin eğitime kalite getireceğini söyleyen Başkan Kasap, bunun için de Rize’de kurumlar arası diyaloğun güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kurumlar arası diyalog sayesinde o alanla ilgili paydaşların görüşlerini ve desteklerini almanın önemli bir husus olduğunu ifade eden Başkan Kasap, “Diyalog içerisinde yürütülen projeler ileriye dönük olarak mutlaka başarılı olacaktır. Rize Belediyesi olarak bu protokolü imzalayarak okullarla belediye arasındaki diyaloğun güçlenmesi ve hatta en başından beri ifade ettiğimiz bilginin topluma ulaşması noktasında görevlerimizi yerine getireceğiz” dedi.

Seçim süresince öğretmenlere ve okullara yaptığı ziyaretlerde edindiği izlenimleri aktaran Başkan Kasap, “Seçim süresince okullarımızı dolaştık. Bu ziyaretlerimde gördüğüm en önemli nokta şuydu; Öğretmenlerimizin yaşanabilir bir kentte olma arzusu. Çalışmalarımızı insanlarımızın sosyal olanaklarını arttırma yönünde yoğunlaştırmaktayız.
Rize’yi daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için projelerimizi gerçekleştirmekteyiz” diye konuştu.

Rize Belediyesi olarak okulların çevre düzenlemeleri noktasında gerekli çalışmaların yapıldığını ifade eden Başkan Kasap, RENK projesine belediye olarak gerekli desteği vereceklerini söyledi.

Rize Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından 2014-2015 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) Projesi tanıtım toplantısı 30 Eylül 2014 Salı günü saat 10:00 Rize Öğretmenevinde yapıldı. Toplantıya Rize Valisi Ersin YAZICI, İl Jandarma Komutanı, Belediye Başkanı, Rektör, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları ve İl ve İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü yöneticileri katıldı.

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) Projesi içerisinde beş ana tema bulunmaktadır. Bunlar;  

1-Akademik Başarılarının arttırılması için “Mili Eğitim Bakanlığı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi” çerçevesinde okullarımızda ve yerleşim birimlerinde istek ve ihtiyaç doğrultunda yapılmakta olan planlama ile öğrencilerimize Hazırlık ve Takviye Kursları düzenlenecektir, Kitap Okuma etkinlikleri yaygınlaştırılacaktır.

2-Değerler Eğitimi ile Türk Milleti’nin mili, manevi, ahlaki, kültürel değerlerini benimseyen koruyan geliştiren sağlam karakterli, şahsiyetli dürüst nesiler yetiştirilmesi sağlanacaktır.

3-Personelin Mesleki Gelişimi bağlamında da başta öğretmenlerin bilgi birikimleri tazelenerek, moral motivasyonları Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve diğer fakültelerin işbirliği ile alanlar bazında zümre toplantıları, mesleki çalışmalar, seminerler, kurslar düzenlenmesi, öğretmenlerimize ve eğitim yöneticilerimize yüksek lisans programlarının başlatılarak eğitimde verimliliğin arttırılması sağlanacaktır.

4-Paydaş İşbirliği ile öncelikle öğretmen, öğrenci, veli dayanışması ile diğer paydaşların eğitime ilgi ve destekleri sağlanarak eğitimde kalite ve verimlilik arttırılacaktır.

5-Sosyal Faaliyetler alanında da öğrenciler özel ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirilecektir.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın