Renk Çalıştayı Çayeli`nde Toplandı


 

Daha önce İkizdere İlçesi ve Rize Merkezde toplanan Renk Çalıştayı, bu defa da Çayeli İlçesinde çalışmalarına devam etti.
 
Rize`de eğitim-öğretimin niteliğini artırmak için yapılacak olan çalışmaları planlamak, eğitimle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmek, eğitim-öğretim alanında yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak, eğitimin niteliği ile ilgili gelişme ve değişmelere ilişkin durum tespiti yapmak, eğitim-öğretimin niteliğini olumsuz etkiyen eksikliklerini gidermeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla "Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi” (RENK) başlığında Eğitim Çalıştayı ilçelerde düzenlenen etkinliklerle devam ediyor.

Programa katılıp bir anlamda projeyi sahiplendiğini gösteren katılımcılara teşekkürle konuşmasına başlayan Vali Yazıcı programı nasıl oluşturduklarını ve neyi hedeflediklerini katılımcılara aktararak onlardan da katkı sağlamak hususunda söz aldı.

Rize Eğitim Çalıştayı`nın çok güzel bir proje olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, "İlimiz olarak eğitimde kaliteyi artırmak için çalışıyoruz. Bir ilde en önemli konu eğitimdir. Bu açıdan sizler çok önemlisiniz. Gerçekleştirdiğimiz bu çalıştay ile ufkumuzu daha net görecek ve sizlerle birlikte ilimizin eğitimini nitelik ve nicelik açısından daha ilerilere taşımanın sorumluluğunu daha bir hissedeceğiz” dedi.
 
Eğitim konusunda bir sorun olduğunu ve bunun çözülmesi için herkesin bir şeyler yapması gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı, "Eğer ortak bir kararımız olursa hep birlikte harekete geçebiliriz. Hep birlikte karar verdiğimiz bir projeyi başlattık" dedi.
 
Vali Yazıcı, eğitimin uzun soluklu bir süreç olduğunu belirterek, " Biz bu kentte arzu ettiğimiz bir hareket yaratmak istiyoruz. Bunun yaratılabilmesi içinde hep birlikte eğitimin neferleri olarak gönülden arzu etmemiz lazım. Ben İl Valisi olarak bu işin takipçisi olacağım. Benim bu kentteki en önemli işim bu olacak" diye konuştu
 
Vali Yazıcı, “biz bir şeyler yapacağız. Öncelikle bu işe hep birlikte sahip çıkacağız. Velilerimizin daha duyarlı olması gerekiyor. İlgili veliler için bir şeyler yapmaya gerek yok. Çocuğu ile ilgilenmeyen veli için yapabileceğimiz bir kaç basit şey var. Bütün sınıf ve rehber öğretmenler, velilerimizle tek tek görüşecek ” dedi.

Vali Ersin Yazıcı konuşmasının devamında, amaçlarının Rize’yi Türkiye genelindeki eğitim sıralamasında ilerilere taşımak olduğunu vurguladı. Kendisinin ve ilçe kaymakamlarının birinci görevinin eğitimin geliştirilmesi konusunda atılması gereken adımların uygulanması olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, geliştirilen projelerin uygulanabilirliğinin denetlenmesinin eğitimde kalitenin yükselmesini sağlayacağını belirtti.

Çayeli Kaymakamı Turgay Ünsal ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Vali Ersin Yazıcı’nın, bölgeye hizmet açısından eğitimi ilk sıraya alan bir vali olduğunu söyleyerek, “Bugüne kadar ilçemiz adına eğitimle ilgili bütün taleplerimizi sonuna kadar destekleyen Sayın Valimize minnetlerimizi arz ediyoruz. Bu açıdan da çok şanslı olduğumuzu düşünüyoruz. Sizler irfan ordusu olarak bu ilçenin kaderini değiştirecek insanlarsınız.  İnsanlarımızın hayatını değiştirecek, onlara daha güzel bir gelecek sağlamak açısından yol gösterecek insanlarsınız” dedi.

Projenin maddi kısımlarıyla ilgili bilgiler de veren Çayeli Kaymakamı Ünsal, Çayeli Bakır İşletmelerinin başlangıç olarak 18.000 TL değerinde kitap yardımında bulunduğunu söyledi. Özellikle TEOG dönemindeki öğrencilere yönelik birçok deneme sınavlarının yapılmasının planlandığını, hafta sonu yetiştirme kurslarına ağırlık verileceğini ve okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesi konusuyla özellikle ilgileneceklerini söyledi. STK’lardan da yardım beklediklerini vurgulayan Kaymakam Turgay Ünsal branş öğretmenlerine yönelik bir toplantının daha yapılacağını ifade etti.

İl Millî Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş da konuşmalarında;
 
“Günümüz toplumları birbirleriyle yarış noktasında çok ciddi mücadeleler yapmaktadırlar. Bu yarışta bizlerin de yer alabilmemizin tek yolu eğitimden geçmektedir.

Rize de bu projenin Sayın Valimizin himayelerinde sürdürülmesi ve bizzat takip ediliyor olması bizler için çok önemlidir. Aldığımız bu güçle Rize’yi eğitim alanında layık olduğu yere hep beraber daha gönülden çalışarak getireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından RENK projesinin Çayeli ayağında görev alan idareciler ve öğretmenler çalışmalara devam ettiler.

Çayeli Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü`nde düzenlenen çalıştaya Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra, Çayeli Kaymakamı Turgay Ünsal, Çayeli Belediye Başkanı Dr. Atilla Esmen, İl Millî Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Çayeli Garnizon Komutanı Binbaşı Uğur Dalgıç, Çayeli Emniyet Müdürü Fikret Avcı, Büyükköy Belediye Başkanı Mustafa Külünkoğlu, Madenli Belediye Başkanı Necip Yazıcı, Çayeli İlçe Millî Eğitim Müdürü Selim Şahin, STK Temsilcileri ve sürecin ana aktörleri okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın