KARADENİZ'E 100 BİN KALKAN YAVRUSU BIRAKILDI


Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Yüksek Mühendisi Hamza Polat, yılda 150 bin ile 200 bin arasında kalkan yavrusu üretebildiklerini belirterek, "Üretilen kalkan yavrularından şu ana kadar yaklaşık 100 binini denize bıraktık" dedi.

 


Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Yüksek Mühendisi Hamza Polat, kalkan balığı üretimi hakkında bilgi verdi. Her yıl binlerce kalkanı denize bıraktıklarını ifade eden Hamza Polat, yılda 150 bin ile 200 bin arasında kalkan yavrusu ürettiklerini söyledi. Bu rakamın ihtiyaç duyulması halinde daha da artırılmasının mümkün olduğunu belirten ve bu yıl içerisinde üretilen kalkan yavrularından şu ana kadar yaklaşık 100 binini denize saldıklarını kaydeden Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Yüksek Mühendisi Hamza Polat, "Bu kalkan balıklarının tamamı bilimsel çalışmalar için ve markalandıktan sonra denize bırakılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı gelecekte programlı bir şekilde denize kalkan balığı bırakmak için bilimsel bilgi elde etmektir. Çünkü bırakacağınız balığın boyu, en uygun mevsim gibi parametreler balıklandırma için önemlidir" dedi.


Kalkan balığının deniz dibinde yaşayan yassı bir deniz balığı olduğunu dile getiren Hamza Polat, "Kalkan balığı ülkemizde en çok Karadeniz’de bulunmaktadır, bunun yanında Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında da yaşamaktadır. Kalkan balığının deniz suyu sıcaklığına bağlı olarak üreme dönemi Nisan ayının sonundan Haziran ayının ortalarına kadar sürmektedir. Kalkan balığı üremek için göç eder. Yani derin sulardan sığ sulara gelerek yumurtalarını bırakır. Kalkan balığı, beslenme ve üreme faaliyeti dışında fazla hareket etmeyen bir balıktır" diye konuştu. Ülkemizde kalkan balığının 15 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında her türlü av aracıyla avlanmasının yasak olduğunu hatırlatan Hamza Polat, "Av sezonunda avlanan kalkan balığının boyu minimum 45 santimetre olmak zorundadır. Tabii bu kurallara uymayanlara ilgili yasa gereği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerince cezai işlem uygulanmaktadır" ifadelerini kullandı. Öte yandan daha çok lüks restoranlara satılan kalkanın kilosu ise Samsun'da balıkçı tezgahlarında 60 TL'ye alıcı buluyor.


DenizHaber.Com


Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın