KARADENİZ'DE 4 MEVSİM MEZGİT AVI VAR


Karadenizli balıkçılar ağlarını mezgit için atıyor

 

KARADENİZ'DE 4 MEVSİM MEZGİT AVI VAR

 - Balık sezonunun açılmasıyla bereketli palamut avı gerçekleştiren balıkçılar, palamudun azalması üzerine rotayı 4 mevsim avlanabilen mezgite çevirdi
- Balıkçı Osman Özer:
- "Bu sene palamuttan başladık, güzel bir sezon geçirdik, istediğimizi aldık. Şimdi mezgit avına başladık"

Balık sezonunun açılmasıyla palamutta beklentilerini karşılayan balıkçılar, palamudun azalması üzerine rotayı 4 mevsim avlanan mezgite çevirdi.

KARADENİZ'DE 4 MEVSİM MEZGİT AVI VAR

 


Ortalama 20-40 santimetre boyunda olup 30-40 metre derinlikte yaşayan ve hamsi gibi küçük sürü balıklarını avlamak için yüzeylere çıkan mezgit, ekonomik değeri yüksek olduğu için balıkçılar tarafından avlanmaya başlandı.

Trabzon'da 30 yıldır balıkçılık yapan Osman , palamuttan sonra mezgit avlamaya başladıklarını söyledi. Her mevsimin balığının farklı olduğunu dile getiren Özer, "Bu sene palamuttan başladık, güzel bir sezon geçirdik, istediğimizi aldık. Şimdi mezgit avına başladık" dedi.

 

KARADENİZ'DE 4 MEVSİM MEZGİT AVI VAR

 


Palamut avının aralık ayına kadar devam ettiğini anlatan Özer, "Aralık ayıyla her sabah, yılın 365 günü bizi bekleyen mezgit avına başlarız. Akşama doğru gider ağları sereriz, sabahtan gider ağları kaldırırız" diye konuştu.

Özer, mezgitin tam avlanma aylarında olduğunu kaydederek, "Hamsi olduğu zaman mezgit de olur. Çünkü mezgit hamsiyle beslenir. Deniz de gayet iyi durumda, günde ortalama 50 kilogram mezgit tutuyoruz" ifadelerini kullandı.

Duruma göre mart ayına kadar mezgit avlamaya devam edeceklerini belirten Özer, "Bahar gelince kalkan avına başlarız. Olur, olmaz, o da Allah'ın takdiri. Allah verirse olur, vermezse olmaz. Böylece hazirana kadar da kalkan balıkçılığı yaparız. Ağları da farklı ama getirisi daha iyidir" dedi.

 

KARADENİZ'DE 4 MEVSİM MEZGİT AVI VAR

 


Özer, mezgitin bol olmasında dolayı fiyatının düştüğünü, boyutuna göre kilosu 4 ila 20 liradan satışa sunulduğunu sözlerine ekledi.

 

KARADENİZ'DE 4 MEVSİM MEZGİT AVI VAR

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar