HAMSİ, SICAK HAVA KURBANI!


Karadenizli balıkçılar hamside umduğunu bulamıyor

 

 

Karadeniz'de bu sezon hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle hamsinin çok az avlandığından yakınan balıkçılar, hamside umduğunu bulamadı

Karadeniz'de bu sezon hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle hamsinin çok az avlandığından yakınan balıkçılar, hamside umduğunu bulamadı.

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, yaptığı açıklamada, Karadeniz'de balık avının en önemli bölümünü hamsinin oluşturduğunu söyledi.

Bu sezon balıkçıların hamsi azlığından yakındığını belirten Mutlu, "Karadeniz'de yeterince hamsi olmaması özellikle mevsimsel faktörlere bağlı. Aralık ayında olmamıza rağmen hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Hamsi de soğuk suyu ve havayı seven balık türü olduğu için bu durumdan etkileniyor" dedi.

Mutlu, hamsi avında balıkçı tezgahlarının neredeyse boş kaldığını dile getirerek, hamsinin az olmasından dolayı fiyatın arttığını, satıcının da alıcının da durumdan memnun olmadığını kaydetti.

Karadeniz'de hamsi dışında ağırlıklı olarak mezgit, istavrit ve palamut da avlandığını ifade eden Mutlu, avlanan balığın boyutunun ve kalitesinin de beklenenden az olduğunu belirtti.

Mutlu, havaların soğumasını beklediklerini anlatarak, "Balıkçılar balığın az olmasından, tüketici de fiyatların yüksek olmasından yakınıyor. Umudumuz havaların soğuyup hamsinin de diğer balık türlerinin de avının artmasıdır. Hamsinin fiyatı 5 ile 10 lira arasında değişiyor. Balıkçı arz ve talebi karşılamak, vatandaş da almakta zorlanıyor. Havaların mevsim normallerinde seyretmesiyle iki taraf da rahatlayacaktır" diye konuştu.

 

Hamsinin fiyatı 13 liraya çıktı


-Gülyalı Balıkçı Kooperatifi Başkanı Gönül: "Hamsinin 13 liraya çıkan fiyatı, son yılların en yüksek rakamıdır. Bu bir rekordur"


 Hamsinin Türk sularını terk etmeye başlaması nedeniyle fiyatı tezgahlarda 13 liraya kadar yükseldi.

Ordu'da ava çıkan balıkçılar, az miktarda hamsiyle dönüyor. Hamsinin az olması nedeniyle fiyatı da tezgahta 13 liraya kadar çıktı.

Gülyalı Balıkçı Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül,  yaptığı açıklamada, geçen yıllara göre bu yıl hamsinin Karadeniz'i erken terk etmeye başladığını belirtti.

Yaklaşık 15 gün önce kilogramı 3,5 liradan alıcı bulan hamsinin fiyatının oldukça arttığını vurgulayan Gönül, "Hamsinin 13 liraya çıkan fiyatı, son yılların en yüksek rakamıdır. Bu bir rekordur" dedi" dedi.

Avın başladığı ilk dönemde balıkçının yüzünü güldüren hamsi avının durma noktasına geldiğine işaret eden Gönül, balıkçıların hamsinin erken göç etmesiyle artık umduklarını bulamadıklarını anlattı.

Hamsinin bugünlerde Rusya’ya doğru göç etmeye başladığını bildiren Gönül, "Zaten Karadeniz'de av sahası çok dar. Bu yıl balıkçılar için hamsi sezonu sona erdi diyebiliriz. Böyle giderse fiyatlar daha da yükselecektir" diye konuştu.

Gönül, Karadeniz'de hamsinin yerini istavrite bıraktığını sözlerine ekledi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın