Küçük boyda palamut avı yasağına uymayanlara para cezası!..


Sezonun ilk palamutları tezgahlardaki yerini aldı

 

Sinop'ta çapari yöntemiyle avlanan sezonun ilk palamutları tezgahlardaki yerini aldı. 
Denizlerde çapari ile avcılık yasağının 15 Ağustos'ta sona ermesinin ardından Sinop'ta küçük tekneleriyle denize açılan balıkçılar, avladıkları palamutlarla limana döndü. 
Balıkçıların çaparilerine takılan ve ağırlıkları 400 grama kadar çıkan palamutlar, tanesi 30 liradan satışa sunuldu. 
Balıkçı Mert Kanal yeni sezon palamutlarının hayırlı olmasını diledi. 
Çaparilere takılan palamutların satışına başladıklarını anlatan Kanal, "Yeni sezon hepimiz için hayırlı olacak inşallah. Hem biz balıkçılar hem de vatandaşlarımız için palamut ne kadar bol olursa o kadar iyi olacak. Çünkü palamut demek kaliteli protein demek. Bol olsun, ucuz olsun, herkes rahat rahat tüketsin." diye konuştu. 
Kanal, şu an avlanan palamutların kalitesinin çok iyi olduğunu belirterek, vatandaşların ilk gün ilgisinden de memnun olduklarını dile getirdi.
Balıkçı Şükrü Can ise palamudun bu sezon yüz güldürmesini beklediklerini vurguladı.
Çaparilere takılan palamut sayısının memnuniyet verici olduğunu aktaran Can, "Bu sene palamut bol olacak gibi duruyor. Çaparilere takılmaya başladı bile. Şimdilik Karadeniz'in tamamında avcılığı yapılıyor. İnşallah bol ve bereketli bir sezon olacak." ifadesini kullandı. ​​​​​​​

Küçük boyda palamut avı yasağına uymayanlara para cezası!..

Bakanlık, 1 Eylül'de başlayacak balık av sezonu öncesinde boy uzunluğu 25 santimin altındaki palamutların avlanmaması için İstanbul ve Karadeniz Bölgesi'ndeki tarım ve orman il müdürlüklerine talimat gönderdi.

Av yasağının ihlal edildiği yönünde şikayetlerin olması üzerine harekete geçen Bakanlık, denetimlerini sıkılaştırdı.

Mevzuata göre, 1 Nisan-31 Ağustos döneminde ağ dalyanları dahil, her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yasak kapsamında yer alıyor. Ancak 15-31 Ağustos döneminde küçük ölçekli balıkçıların geleneksel yöntem olan olta ve çapari ile yaptıkları palamut avcılığına müsaade ediliyor.

Serbest olan zaman ve yöntemlerde de boy uzunluğu 25 santimin altında palamutların avcılığı yasak kapsamına giriyor.

Bahar aylarında beslenmek ve yumurtlamak için Karadeniz'e giriş yapan palamutlar, Karadeniz havzasının yüksek besin değerli ve planktonik organizmalarca zengin suları içinde hızla büyüyerek 1,5-2 ay gibi kısa bir zamanda 10-15 santim boya ulaşıyor, sonbahardan itibaren ise ters istikamette kışlamak için Marmara'ya göç ediyor.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın