Balık avı bitti sıra ağ onarımında


Balık avı bitti sıra ağ onarımında
- 1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek denize açılan Karadenizli balıkçılar, sezonu bitirince bu kez yırtılan ağları tamire başladı
- Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Aydemir:
- "Yeni sezona yetiştirmek için ağ bakımını erken başlatmak zorundayız çünkü bir gırgır teknesindeki ağın uzunluğu bin metreyi bulabiliyor. Balıkçılarımız bütün ağları tek tek incelemek zorunda"

 

1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek denize açılan Karadenizli balıkçılar, 15 Nisan itibarıyla sezonun kapanmasının ardından şimdiden yeni sezon hazırlıklarına başladı.

Ordu'nun Perşembe ilçesinde gırgır teknelerini limanlara demirleyen balıkçılar, sezon boyunca denize serdikleri ve zarar gören ağlarını imece usulü çalışarak onarıyor.

Balıkçılardan Gökhan Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Eylül'de açtıkları sezonun iki gün önce sona erdiğini hatırlatarak, "Sezonu kapattık, bizim adımıza bereketli bir sezon geçti diyebiliriz. Şimdi de yırtılan ağlarımızı tamir ediyoruz." dedi. 

Ağ bakımının balıkçılıkta çok önemli olduğunu ifade eden Kurt, "Bir balıkçının ağı sağlam olacak. Bu bakım olmazsa olmazdır. Onun için sezonu bitirip hemen ağ bakımı yapıyoruz. Böylelikle yeni sezonun da hazırlıklarını yapmış oluyoruz." diye konuştu. 

Kurt, imece usulü ağ bakımı ve onarımı yaptıklarını da kaydederek, "Sabah saatlerinde başladığımız ağ onarımını akşama kadar sürdürüyoruz. Mayıs sonuna kadar bu bakım sürer. Ondan sonra balıkçıların tekne bakımları başlar." ifadesini kullandı.

- "Yüzümüzü en çok hamsi güldürdü"

Mehmet Acartürk de sezonun Karadenizli balıkçılar adına güzel geçtiğini belirterek, "Yüzümüzü en çok hamsi güldürdü. Genel anlamda sezon iyi geçti diyebiliriz." dedi.

Sezonu kapatarak teknelerini limanlara demirlediklerini anlatan Acartürk, "Sezon boyunca ağlarımız çok zarar gördü. Şimdi zarar gören bu ağlarımızın bakımını yapıyoruz. Ağ tamiri sonrası biraz dinlenip ardından teknelerimizin bakımını yaparak yeni sezonu açacağız." şeklinde konuştu.

Yetgin Güngör de kendileri için sezonun denizde bittiğini ancak karada devam ettiğini dile getirdi.

Güngör, "Yırtılan ağlarımızı böyle bırakamazdık. Ağlarımızı tamir ettikten sonra dinleneceğiz. Bunun için işimizi erken halletmeye çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

- "Bir gırgır teknesindeki ağın uzunluğu bin metreyi bulabiliyor"

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir ise ağ bakımının erken başladığını söyledi.

Yeni sezona yetiştirmek için ağ bakımını erken başlatmak zorunda olduklarına işaret eden Aydemir, "Çünkü bir gırgır teknesindeki ağın uzunluğu bin metreyi bulabiliyor. Balıkçılarımız bütün ağları tek tek incelemek zorunda. Bütün ağların gözleri en ince ayrıntısına varana kadar kontrol ediliyor. Bundan dolayı da işe erken başladık." dedi. 

Aydemir, ağ tamirinin ardından balıkçıların bir süre dinleneceğini ve ailelerine vakit ayıracağını belirterek, ardından tekne ve kayıkların bakımının başlayacağını kaydetti.

Sezonun genel anlamda çok olumlu geçtiğini de vurgulayan Aydemir, "Çok şükür bütün balıkçılarımız sezonu mutlu kapattı diyebiliriz. Özellikle hamsi ve istavrit yüzümüzü güldürdü. Diğer balık çeşitleri de genel anlamda iyi avlandı." diye konuştu


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın