KARADENİZ'DEN BALIK FIŞKIRIYOR!


KARADENİZ'DEN BALIK FIŞKIRIYOR!

 

1 Eylül itibariyle denize açılan balıkçılar son 4 gündür sezonun en verimli balığını avlıyor. 
Trabzon Toptancı Balık Halinde bugünlerde bol miktarda hamsi ve palamut gelirken balığın ucuz olması vatandaşın yüzünü güldürdü.
Balıkçılar balığın bol ancak ekonomik değerinin az olduğunu belirtirlerken, deniz suyu sıcaklığının 10 derecelere inmesiyle hamsinin daha da bollaşacağını söylüyor.

KARADENİZ'DEN BALIK FIŞKIRIYOR!

 
Bugün itibariyle balık haline bol miktarda hamsi ve palamut geldiğini belirten 40 yıllık balıkçı Kani Mazlum, “Balık haline bugünlerde bol miktarda hamsi, palamut, çinakop geliyor. Çok bereketli geçiyor. Ancak para kazanma olayı yok. Hamsinin kasasını 25-30 TL'den satıyoruz. Vatandaş hamsinin kilosunu 2 TL, Palamutun tanesini ise 2 TL yiyor. Bolluk oldu, denizde her şey var. Bugün böyle yarın değişebilir. Bu sezon ilk kez böyle oldu. Nedeni ise havaların soğumasıdır” dedi.

 

KARADENİZ'DEN BALIK FIŞKIRIYOR!

 
Uzun yıllar balık işiyle uğraşan Recep Denizer ise, özellikle son 4 gündür balığın bol olduğunu kaydederek, “Eylül 1 itibariyle palamut bol ancak isteğimiz randımanda değil. Havaların istenilen düzeyde gitmesiyle birlikte balık daha da fazla olmaya başladı. Hamsi mevsimi olmasına rağmen palamut gözüktü. Fiyat olarak çok uygun, vatandaş çok ucuza yiyor. Hamsi çıkmasına rağmen yine istediğimiz randımanda değil. Hamsinin önceki yıllara göre bugünlerde çok daha bol olduğunu biliyoruz. Tahminimiz tekrar havaların soğumasıyla birlikte tekrar hamsi göçü gelecek. Bundan ümitliyiz. Palamutta bu ayın sonuna kadar devam eder. Deniz suyu sıcaklığı 10 derecelere düştükten sonra zaten hayvan göçünü tamamlayacak boğazdan içeri gidecek. Balık 4 günden beri inanılmaz bol. Büyük tekneler hamsiye bakıyor eğer palamuta baksalar burası balıktan geçilmez” diye konuştu.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar