Balık avı sezonu düzenlenen törenle açıldı


Rizeli balıkçılar sezon hazırlıklarını tamamladı
- Gece yasağın kalkması ile denize açılacak olan Rizeli balıkçılar son hazırlıklarını tamamladı
- Fırtına çıkmazsa "Vira bismillah" diyecekler

Balık av yasağının kalkması ile denize açılacak olan Rizeli balıkçılar son hazırlıklarını tamamladı.
1 Eylül tarihi itibariyle deniz av yasağının kalkması ve deniz av sezonunun açılması ile Rize’de de balıkçı tekneleri denize açılıp ‘vira bismillah’ diyecek. Av sezonunun açılmasına saatler kala Rize’de balıkçılar; ağlarını toplayıp, hasarlı yerleri onarıp, son hazırlıklarını da gözden geçirerek sezona hazır hale geldiler.
Hazırlıklar ile ilgili bilgi veren balıkçı Arif Kaptan, yaz boyunca eksikliklerin giderildiği, son hazırlıklarında gözden geçirildiğini belirterek “Denizlerde bu yıl bol bereket görünüyor. Palamut'un bol olmasını bekliyoruz. İstavrit de bol. Cinekop ve Lüfer’inde bol olması bekleniyor. Şu an ki işaretler güzel. Bu yıl güzel bir av sezonu olacağını tahmin ediyoruz” dedi.
Rize’de balıkçılar yasağın kalkması ile denize açılmaya hazırlanırken, Meteoroloji ise Rize ve çevresi için fırtına uyarısı yaptı.

 

Trabzon’da balık avı sezonu düzenlenen törenle açıldı
- Çarşıbaşı Limanı'nda yeni balık av sezonu dualarla açılırken, denize ağ bırakma işlemi hava muhalefeti nedeniyle yapılamadı

 

 

 

 Trabzon’da 2016-2017 balıkçılık av sezonu Çarşıbaşı ilçesinde düzenlenen törenle açılırken, temsili olarak denize ağ bırakma işlemi hava şartları yüzünden yapılamadı.
Çarşıbaşı Limanı'nda düzenlenen törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü İstatistik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Dr. Erdinç Güneş, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Çarşıbaşı Kaymakamı Hakan Hakyemez, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Çoşkun Yılmaz, Doğu Karadeniz Su Ürünleri Başkanı Ahmet Mutlu, balıkçı kooperatifi üyeleri ile balıkçılar katıldı.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay törende yaptığı konuşmada, Karadeniz’in ülkemiz su ürünlerinin yarısından fazlasının üretildiği bir deniz olduğunu belirterek, “Hamsi Karadeniz’deki doyuruculuğun, bereketin simgesidir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yaklaşık 110 km’lik kıyı şeridine sahip Trabzon’da bin 68 adet 5 ile 50 metre arası balıkçı gemisi; 25 adet yardımcı gemi ve 4 bin 931 balıkçı tayfası ile ülkemiz karasularında ve uluslararası sularda balıkçılık sektörüne önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca il müdürlüğümüzce ruhsatlandırılan 4 bin 28 adet amatör balıkçı denize ve iç sularda sportif amaçlı balıkçılık yapmaktadır. Su ürünleri mevzuatı ile getirilen zaman, boy ve diğer yasakların amacı balık varlığını korumak, sürdürülebilir bir balıkçılığı sağlayarak hem sektörde çalışanları hem de tüketiciyi korumaktır. Bölgemiz balıkçısının da bu uygulamalara titizlikle riayet ederek kendilerine 79 milyon kişi tarafından emanet edilmiş olan denizlerimizi koruyacağından eminiz. 1 Eylül 2016 tarihinde başlayacak olan 2016-2017 yeni Balıkçılık av sezonunun bereketli ve kazasız geçmesini dileriz” dedi.
Trabzon Valisi Yücel Yavuz da sezonun bereketli geçmesi dileğinde bulunarak “İlimiz, bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir faaliyette yine bir aradayız. Balıkçılık zor bir iştir. Denizin bereketinden yararlanmamız için belirlenen kurallara uymamız gerekiyor. Bu konuda önemli çalışmalar var. Altın yumurtlayan tavuğu kesmemek için belirlenen kurallara mutlaka uymalıyız. Bu bakımdan denizden çıkan bu ürünü iyi korumamız gerekiyor. 2016-2017 av sezonunun bol ve bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.
Kuran'ı Kerim tilaveti ve yapılan duanın ardından yeni av sezonu açılırken tören Çarşıbaşı Balıkçı Barınağı'nın açılışıyla son buldu.
Öte yandan denize temsili olarak ağ bırakma işlemi denizin dalgalı oluşu ve yoğun yağmur yüzünden gerçekleştirilemedi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın