İKİZDERE'DE KAR YÜRÜYÜŞÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ


İkizdere’de Kaçkarlara Doğru Kar yürüyüşü başladı

 

İKİZDERE'DE KAR YÜRÜYÜŞÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

 

RİZE’de İkizdere Vadisi’nin doğal güzellikleri ile yöresel mimarisine dikkat çekmek amacıyla bu yıl 4’üncüsü düzenlenen 'Kaçkarlara Doğru' kar yürüyüşü başladı. İki gün boyunca sürecek yürüyüşe katılanlar geceyi ahşap yayla evlerinde geçirecek, türküler söyleyip horonlar oynayacak.

 

İKİZDERE'DE KAR YÜRÜYÜŞÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

 

İkizdere Sevdalıları adlı grubun organize ettiği ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen 'Kaçkarlara Doğru' kar yürüyüşü etkinliğine İkizderelilerin yanı sıra İstanbul ve Ankara’dan gelen yöre sakinleri de katıldı. İkizdere Kaymakamı Abdi Koç, Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu ile Ekşioğlu Vakfı Başkan Vekili Kadem Ekşi’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 400 kişi, ilçe girişinde toplandı tulum eşliğinde türküler söyleyerek belediye binası önüne geldi. Buradan araçlarla 2 bin metre yükseklikteki Demirkapı Köyü’nün üst kısımlarına çıkan grup kar yağışı sürprizi ile karşılaştı. Horonlar oynayan türküler söyleyen grup buradan yaya olarak Homeze Yyalasına doğru yürüyüşe geçti. Organizasyon ekibi, yürüyemeyenleri de kiralanan helikopterle yaylaya taşımak istedi. Ancak Ayder Yaylasından havalanan helikopter kar yağışı ve sisli hava nedeniyle bölgeye ulaşamadı. 5 saat sürecek yürüyüşle yaylaya ulaşacak olan katılımcılar geceyi yayla evlerinde geçirdikten sonra yarın ilçeye dönecek.

 

İKİZDERE'DE KAR YÜRÜYÜŞÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

 

KADEM EKŞİ: “BAŞBAKAN’IMIZIN AÇIKLADIĞI DOKAP PROJESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Ekşioğlu Vakfı Başkan Vekili Kadem Ekşi, yükseklerin beyi olan Kaçkarlarda tulum ve kemençenin eşlinde aşkın ve sevginin buluşmasına tanık olduklarını belirterek bölgenin kış turizminde önemli potansiyeli bulunduğunu söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı DOKAP eylem planına destek verdiklerini ifade eden Ekşi, “Bu eylem planı ile Doğu Karadeniz havzasının kalkınması ve büyümesi ile bu reflekslere bizlerin yapacağı katkılarla bölge turizm aksında büyüyecektir. Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilen Ovit Yaylasının şimdi planlama sürecini hayata geçireceğiz. Bölgedeki planlama süreçlerinin hızla yapılması gerekiyor. Rize’yi cennete gelmeden ölmeyin dediğimiz yeni bir coğrafyaya taşıyoruz. Yaylalar geleneksel mimarisi ile bizim kültürel mirasımızdır. Kendi ayağımıza kurşun sıkmadan yaylalarımızı betonarmeye teslim etmeden geleneksel mimari özelliklerini de koruyarak herkesin işini aşını ekmeğini büyüttüğü yeni bir coşkuyu tüm Rize olarak inşa edeceğiz.

 

İKİZDERE'DE KAR YÜRÜYÜŞÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

 

İkizdere Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu ise 4 yıl önce bir kartopu olarak başlayan kar yürüyüşünün bugün çığ şekline ulaştığını belirtti eşsiz güzellikteki ilçelerinin turizm yatırımlarına hazır olduğunu söyledi. İkizdere Kaymakamı Abdi Koç, “İkizdere’nin kış turizmi potansiyeli oldukça yüksek. Dünyanın cennet köşelerinde görev yapıyorum. Doğal ve kültürel değerlerimizi koruyarak yaz ve kış turizminde ilçemiz yatırım bekliyor.”

 

İKİZDERE'DE KAR YÜRÜYÜŞÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

 

İKİZDERE'DE KAR YÜRÜYÜŞÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar