Rize Kampı Değerlendirmesi!..


 

 

Kampın Yıldızı Cüneyt Hoca!..

Çaykur Rizespor yeni sezon hazırlıklarının ilk etabını kendi tesissilerinde yaparken 10 günlük çalışmada damga vuran isim yardımcı teknik direktör Cüneyt Dumlupınar oldu.

Sıcak havaya rağmen yoğun bir çalışma geçiren yeşil – mavili takımda teknik direktör Hikmet Karaman’ın yokluğunda yardımcı teknik adam Cüneyt Dumlupınar, Volkan Arslan ve Ramazan Kurşunlu’nun yaptırdığı çalışmalarda oyuncuların adeta pestili çıktı.

Göz Açtırmadı!

 

 

Daha önce Kayserispor takımını çalıştıran ve bu takımı genç yaşına rağmen Şampiyon yapan Cüneyt Dumlıpınar, Rize’de yapılan idmanlar boyunca kimseye göz açtırmadı. Cüneyt hoca ve ekibi kusursuza yakın bir idman programı uygularken, bu çalışmalarda kaytaranın hiç olmadığı gözlendi. Kampın son günlerinde sesi kısılan Cüneyt Dumlupınar’ın sezon içinde Çaykur Rizespor teknik direktörü Hikmet Karaman’ın her şeyi olacağı benziyor. Zaten yeşil – mavili takımın bana göre en büyük transferi Cüneyt hoca.

Gökhan Akkan: Geçen sezon eldivenleri geçte olsa Dıallo’dan alan genç kaleci bu sezon takımın değişmezleri arasında yer alır. Kendisi genç olmasına rağmen altyapıdan gelen genç oyunculara abilik yaptı. Sakatlık sorunu yaşamazsa kaleci Gökhan 1 numaranın sahibi olacak ve bu ligde onun göstereceği performans Rizespor’un yol haritasını belirleyecek.

Alperen Uysal: Soyadı gibi çok iyiniyetli ve bir o kadarda istekli. G.Saray patentli genç kaleci şu sıralar eski takımına geri dönme ihtimali var. Muslera’nın yedeği Cenk transferi durumunda G.Saray yönetimi Alperen’i heran geri çağırabilir. Sezon boyunca Gökhan ile tatlı bir rekabet içinde olacak. Bu iki kaleci bu sezon Rizespor’un kalede yükünü kaldıracak olan isimler.

Orhan Ovacıklı: Takımın en eskisi ve demirbaşları arasında. Geçen sezon yerini Matic Fink’e kaptırmasına bakmayın. Bu sezon yabancı oyuncu kotası nedeniyle sağbek ondan sorulacak. Orhan’ın Orhan yapan çalışkanlığı. Rize kampı boyunca yine en çok çalışan takım kaptanı olarak arkadaşlarına yardım eden birisi.

Matic Fink: Takımda kalması kesinleşti. Nedeni ise hem çalışkanlığı hemde maddi bir külfetinin ağır olmaması. TFF 1.ligde yabancı kontejanına çoğu maçta takılabilir. Gerçi Matic bu duruma geçen sezondan alışık. O Yugoslav ekolünden geliyor. Sadece işini yapıyor hem idmanlarda hemde maçlarda. Basit bir o kadar da akıl dolu. Rize kampında da ne çok çalışan isimlerin başında yer alıyor. Her zaman güler yüz ve pozitif enerji altında.

 

 

Mehmet Uslu: Rize kampına geç katılan yeni transfer Mehmet Uslu’nun tecrübesi ve kaliteli sol ayağı ile iş yapar.

Ümit Kurt: Artık hem yaş olarak hemde lig tecrübesi olarak kemale erişmiş bir futbolcu oldu. Geçen sezon Süper ligde en fazla hava topu alan oyuncuların başında yer alıyor. Kamp öncesi “ayrılmak” istiyor” haberlerine aldırış etmedi ve kamp boyunca sıkı bir çalışma içinde olduğu gözlendi. Kaleci Gökhan gibi stoper Ümit Kurt’un da forması şimdilik garanti!

Yakoubi: Tunuslu oyuncu geçen sezondan gelen arka adale sakatlığı nedeniyle tam olarak Rize idmanlarına katılamadı. Bu oyuncuda düşük maliyeti nedeniyle kadroda tutuldu. Tedavisini devam edilen Yakoubi, daha sonra Avusturya kampına gidecek. Sezon boyunca yabancı oyuncu kontejanına takılabilir.

Saadane: Rize kampında çok diri bir görüntü verdi. Fit fiziği altında üstüne kattı diyebiliriz. Çaykur Rizespor’un yeni sezonda jokerlerinden biri olacak. Yönetim 53 numarayı sakat İsmael’den alıp bu futbolcuya verebilir. Fas’lı oyuncu stoper veya on liberoda yeşil – mavili takımın değişmezleri arasında yer alacaktır.

Furkan Şimşek: Gurbetçi genç sol bek bu sezonda kadro içinde rotasyonda düşünülecek. Sol bekte Mehmet Uslu’nun gelişini dert etmeden Rize kampında çok iyi çalıştı. Bana göre maç tecrübesini arttırması için bölge takımlarında birine gönderirim ama Hikmet hoca Furkan’ı kadroda tutacak gibi.

 

 

Özgür Çek: Çaykur Rizespor ile frekansı çok iyi tuttu ve geçen sezon süper ligde kariyerinin en iyi sezonlarında birini geçirdi. Rize kampı boyuncu çok iyi çalıştı. Yeşil – mavili takımda ayağı “en temiz” futbolcu. İster sol kanatta oynat istersen 10 numarada. Kaliteli ayak Özgür Çek bu takımın ligde en büyük kozlarında biri olacak. Önceki sezon Alanyaspor forması altında yaşadığı şampiyonluk sevincini bu sene sonu Rizespor’da da yaşamak istiyor.

Petrucci: Sert ve savaşçı yapısı altında bu ligde çok iş yapar. Geçen sezon geç açılan İtalyan oyuncu Petrucci bu sezon Rizespor’un sahada en büyük kozlarında biri olacak. Rize kampında da hocasının bir dediğini iki yapmayan oyuncuların başında yer aldı.

Recep Niyaz: Genç yaşına rağmen Süper ligde hocasından çok iyi bir süre alan ve aldığı bu süreyi çok iyi değerlendiren Recep Niyaz, daha çok geçmiş yıllarda idmanlı olduğu ligde döktürür. Rize kampında iyi bir çalışma programı geçiren Recep’in yeni sezonda Hikmet hocanın saha içinde en çok güven duyacağı ve sıkışan oyunlarda problem çözecek kaliteli ayaklardan biri olacak.

Robin Yalçın: Takım içinde tecrübeli sayılabilecek isimlerden biri. Robin’in Alman teknolojisine bağlı kalan, sahada sadece işini yapan disiplinli bir oyuncu. TFF 1.lig Robin Yalçın’a artı bir değer katacak düşüncesindeyim. Kamp boyunca en çok bildiği işi yaparak, çok iyi bir idman performansı gösterdi. Takımın değişmezleri arasında yer alır.

 

 

Oğulcan Çağlayan: Oğulcan’da yetenek fışkırması var ama genç oyuncu temposunu bir türlü artırmadı. Geçen sezon birçok maçta dağınık bir görüntü verirken, bu görüntü Oğulcan’ın önüne geçmişti. Kanat oyuncusu bir sezonda bir veya iki gol atmaz. Hele ki Kweuke gibi bir santraforun varken. Oğulcan’dan bu sezon çok ümitliyim ben. 10 günlük Rize kampında bana göre en iyi çalışan ve bazı şeylerin artık kafasında daha çok olgunlaştıran bir Oğulcan’ı izleyebiliriz. Oğulcan ben büyük takım oyuncusuyum, ben yurt dışında oynayacağım diyorsa bu sezon onu bize ve Türk futboluna ispatlaması gerekiyor. Aksi takdirde Oğulcan’a bir abi tavsiyesinde bulunayım;” kardeşim temponu artır, Allah sana yetenek vermiş, gel bunun kaymağını ye daha iyi yerlere gel, yok diyorsan olduğun yerde sayarsın, birde bakmışsın yaşın olmuş 30 alt liglerde maddi, manevi eziyet çekmeye devam ediyorsun. Hadi koçum bu takımı sen istersen tek başına uçurursun..”

Jantscher: Avusturyalı oyuncuyu bırakın süper ligi bu ligde bile kadroda durması futbol adına 2. Nika vakasıdır. Tek artısı neşeli bir yapısı olması bide baldırına yaptırdığı yeni dövmesi! Bu ligde savaş var, bu ligde mücadele var. Jantscher, parmak uçlarında geziyor ve yumuşak bir oyuncu. Ağır idmanlarda foyası bir bir ortaya çıktı. Kesinlikle kadroda tutmam.

Süleyman Koç: Çaykur Rizespor’un kaliteli ayakları arasında ilk sıralarda yer alan ismi. Bu adam sana maç alır, sahada bir duruşu var. Sakatlık sonrası Rize idmanlarında hırslı bir görüntü verirken, memleketinden gelen haber Süleyman’ı oldukça sarstı. Hatay’da yaşanan bir hadisede amcası ağır yaralandı. Bu durum Süleyman’ı etkiledi. Avusturya kampında kaldığı yerden devam ederse Süleyman, Rizespor’un sezon boyunca sırtlar götürür.

Edomwonyi: Takıma geç katıldı, tam olarak idman performansı hakkında bir şeyleri yazmak zor gibi. Bu oyuncu hızıyla iş yapar ama aklı ve bitirciliği o hızda değil!

Ozan Papaker: Rizeli genç santrafor yuvasına geri döndü. Kampın en çalışanları arasında yer aldı. Forvette Kweuke gibi bir oyuncunun varlığı Ozan’ı artı bir motive edecektir. Ozan’ın patlama zamanı geldi, Rizeli oyuncuların takımda yer alması Rizeli taraftarların tribüne daha çok gelmesi anlamına gelir. Ozan bu sorumluğun üstünden rahatla kalkar ve o formayı alır.

Kweuke: Takım içinde kalsa bir dert, göndersen bir dert. Sağlam bir Kweuke’yi kim istemez ki. Transferde adı sıkça gazete sayfalarında yer alıyor ama Başkan Kalkavan son noktayı “satmayacağız” diyerek koydu. Rize kampında yine yüzde 30 civarında temposu ile çalıştı. Zaten daha fazlasını yaptı mı bir yerler atar! Futbolun fazla olmadığı, tekme tokadın bol olduğu, kazma stoperlerin forma giydiği TFF 1.ligde Kweuke o tekmelerden birçok maçta nasibini alacak gibi. Takımda açık ara en çok para kazanan Kamerunlu santrafor o paranın hakkını vermesi için bir şeylerden feda etmesi gerekiyor, o şeylerde öncelik ise fiziki durumu geliyor.

Gençler Çok İstekli!

Rize kampı boyunca idmanlara çıkan Berat Delihasan, Mert Kuleli, Oğuzhan Malcı, Muhammet Balcılar, Ufuk Boncukçu, Furkan Safi, Sinan Yazıcı ve Burak Sarı çok istekli bir görüntü verdiler. Yapılan idmanlar boyuncu Rizeli gençler bir yandan abileri gibi tecrübeli bir görüntü verirken, diğer yandan futbola yeni başlamış gibi aç, bir o kadar istekli bir fotoğraf bize verdiler.

 

 

Özetle, Çaykur Rizespor ilk etap Rize kampında Cüneyt hoca önderliğinde çok iyi bir çalışma dönemi geçirdi diyebiliriz. Bu takıma iyi bir 10 numara başta olmak üzere 2 veya 3 takıma direk katkı sağlayacak oyuncu alınması şart. Bununla birlikte transfer gündemde olan bazı oyuncuların kafası rahat olması ve TFF 1.ligini benimsemesi gerekiyor. Yeni sezonda yeşil – mavili takımı çok sıkı bir o kadarda acımasız, sürprizleri bol olan bir lig bekliyor. Şampiyonluk yolunda yönetim başta olmak üzere taraftarlara da büyük işi düşüyor. Bu takımı son hafta Trabzon – Bursa maçında yan koldan Metin düşürdü ama bir başka Metin olan kulüp Başkanı Metin Kalkavan, Metin gibi menejerlere çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu iş sahada bitmiyor, Metin başkan bunu öğrenmesi gerekiyor. Son hafta işi sıkı tutsalar, o iğrenç girişimleri kamuoyuna aktarsalar şimdi biz süper ligde devam ediyor olacaktık ama beyefendilik hiçbir zaman bu kirli bir o kadarda sahtekarların kol gezdiği ligde para etmez ve her sefer senin canın yanar.

Hazırlayan: Selim Denizalp


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın