2 İleri Bir Yana!


 


2 İleri Bir Yana!

Çaykur Rizespor yeni teknik direktörü Bülent Uygun ile çıktığı 3 maçtan iki galibiyet bir beraberlik aldı.

Şu bir gerçek ki yeşil – mavili takımın ikinci devre başına gelen Rumen teknik adam Sumudica’nın yardımcıları bu işi biliyor! Onun döneminde yapılan fiziksel yüklemelerin meyvesini Bülent Uygun yiyor. Sumudica’nın yardımcıları kuzinanın üzerine ekmeği  bir güzel kızarttı ve gitti. Yerine gelen Bülent Uygun kızarmış ekmeklerin üzerine kaliteli Rize tereyağını sürdü! Afiyet bal şeker olsun…

Elbette bunu yazmamda ki sebep takım üzerinde fiziksel kalitenin çok yüksek olması. Bülent hoca’nın futbolculara karşı söylediği “afrodizyak” sözler bu işin olmazsa olması. Tüm oyuncuya dokunması, doğru kadro tercihi bizi son 3 maçta kazandığımız 7 çok kıymetli puana getirdi. Bu asla inkâr edilmez. Bir takım fiziksel ve mental yorgunluğa girdi mi sen bu ligde puanı unut. İşte Bülent hoca kendisinden önce kızartılan ekmeğe bastı yağı ve topladı puanları. Şöyle bu sezon geriye kalan maçalara bakıyorum. Kırmızı kart yedikten sonra uzun süre bir eksik oynadığımız maçlardan puan alamadık. Dün Karagümrük karşısında yaklaşık 35 – 40 dakika sahada bir kişi eksik oynadık ama takım dediğim gibi fizik kalitesi ve saha içi arkadaşlık bağı çok yüksek olduğundan İstanbul temsilcisine kalemize net bir gol pozisyonu vermeden tamamladık. Kazanabilirdik de, bence ani çıkışların final paslarını ayarlayabilseydik bir kişi eksik kaliteli bir kadroya sahip Karagümrük takımını eli boş gönderebilirdik ama maalesef o şansı kullanamadık, sağlık olsun diyelim.

Milli arada Antalya’da depoyu fulliyen temsilcimiz bundan sonra no stop oynanacak olan maçların ilk haftasında Karagümrük takımını konuk ettiği maçta İstanbul’un köklü temsilcisi bu sezon bize hem yaz transfer döneminde hem de ocak ayı kış transfer döneminde ders verdi. Başkanları eski bir turizmci olan anlaştığı takımlara kamp yeri bakan bir iş insanı. Süleyman Hurma ismini duymayan yok. Kayserispor’da, Trabzonspor’da Erzurumspor’da.. Futbolu bilen başkan sayesinde ilk senesinde sıkıntı yaşamayan, devre arası transferinde elinde ki hurdaları gönderip yerine daha kaliteli isimleri alan Karagümrük bence Başkanları Süleyman’ın “Hurma”larını yiyor. Ha unutmadan bu takımın stadı bile yok. Göçebe misali bir oraya bir buraya ama fark etmiyor.  Kadro kalitesi bu ligde üst düzeyde. Kaptanları Biglia aklıyla ayağını birleştiren bir krampon. Çok isterdim bizim orta sahaya böyle bir beyin gelse, izlesek yazsak, yorumlasak. Kalecileri İtalyan 2 sırt numaralı Vivano tam bir kaşar. Bu ligde bizim gibi Anadolu takımlarını tek başına ligde tutacak bir eldiven. Ayakları ellerinden çok daha iyi. Bunları yazmamda ki sebep yıllardır transferlerde çektiğimiz kahır azabı. Bu kadar mı zor böyle bir kadro kurmak.  Bu paralar altında ben ve tüm Rizespor’a gönül verenler yıllar boyu birçoğu bu ligde oynamayacak olan isimleri izlemek zorunda kalıyoruz. Neden? Sebep belli. Yüz kere yazdığım gibi Rizespor’a göreve gelen çarkçıbaşı kimse onun menajerleri ile iş tutuluyor. Bu kulübün paraları bunlara gidiyor. Tabi kendisi için hava hoş. Ayda 50 bin TL maaş, maç başı yüzde 75 prim. Burada eziyet çeken Rizeli, yüzü gülmeyen Rizeli. Her sene ligde hesap kitap yapan Rizeli. Gerçekten bu bir vebaldir. Bu çürük transferleri yıllar boyu yapacaksın, üstüne üstün kulüpten yüksek maaş ve primi alacaksın ve evine götüreceksin. Kimsenin parasına gözümüz yok Allah daha çok versin ama Rizeliyi de bu kadar kadro kalitesizliği altında yapılan transferlerle aldatmak ve ligde sıkıntı çektirmek büyük başarı!..

Burada Rizespor’a yön veren sayın Osman Aşkın Bak’a da büyük iş düşüyor. Bu takım ligde kalsa da düşse de Sayın Bak’a yazar. Bu transferler onun bilgisi altında yapılıyor. Dünkü maçta sayın bakan tribündeydi. O hakemin çaldığı çalamadığı düdükler için kendisi ne düşünüyor.? Özellikle VAR’da bulunan ve yıllardır Rizespor maçlarında Operasyon görevini başarılı bir şekilde yürüten babasından mesleği devir alan Hakan Ceylan için bir araştırma yapmasını kendisinden tavsiye ediyorum. Tarihi G.Saray zaferi sonrası koyu bir G.S li olduğu iddia edilen maçın hakemi Ümit Öztürk’ün Rizespor’un maçına atanması çok zor bir bulmaca sorusu değil. Başkan Hasan Kartal ve Rizespor’u hiçbir G.Saraylı şu sıralar sevmiyor. Dolayısıyla gönül bağı üst seviyede olan bir G.S li hakemin bu maça atanması ve birçok gri pozisyonları konuk takımın lehine çalması asla tesadüf olamaz. Bu hakemlerle uzun süre bir kişi eksik oynadığımız bir maçta bir puan en başta dediğim gibi ligin üst düzey fizik kapasitesine ulaşan ve Bülent hocanın gelmesi ile futbolcularının ayağa kalkması altında oldu. Bu takıma yön verenler bu takımın eti çok tatlıdır, yedirmeyin bizi, hakkımızı arayın. Ligin son 10 haftası içinde daha çok ayak oyunları olacak, dikkat edin sayın Bakan . Bülent Uygun ile ligde 2 İleri bir yana derken ilerleyen haftalarda sıkışan maç trafiği altında aman ha geri vitese takmayalım, sonra eyvah para etmez..


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın