ANAHTAR TESLİM!..


ANAHTAR TESLİM!..


 

Neredeyse el ele kol kola süper lige çıkmıştılar. Bundan 9 yıl önce. Rizespor , ilk 2’den direk  süper lige çıkarken Konyaspor o sezon play – off maçları sonrası süper lige adım atmıştı. Gelinen noktada Konyaspor süper ligden düşmedi üstüne iki kupada müzesine getirdi. Ya biz?..

Küme düşme üzüntüsü yaşadık. Sayın Onursal Başkan Hasan Kemal Yardımcı Başkanlığında apar topar hiç beklemeden şampiyon olarak tekrar geri döndük ama şu net bir gerçek ki bu kadar paranın oluk oluk aktığı bir kulübün her sezon üst düzey sıkıntı çekmesi tam bir futbol adına, Rize’yi yönetenler adına ayıp ötesi bir durum söz konusu..

Bu sezon başında “anahtar teslim” takımın transferlerine yetki verilen eski teknik adam Bülent Uygun o kadar kötü ötesi seçimler yaptı ki bu kadronun yapacakları çok ama çok kısıtlı. Dönemin teknik adamı transferde yetmedi bir de sözleşmesi devam eden oyuncuları gönderdi. Şimdi bir sağ bek Morozıuk aranmıyor mu? Bir sol bek Melnajk? Bir stoper Emir Dilaver? Valla 3^ünü de geçtim bizde bana göre en büyük aranan oyuncu santrafor Milan Skoda. Skoda şu takımda kalsaydı o yaşında, o tecrübesi ile en az ligde bu haftaya kadar 5 – 6 golü vardı o da eder sana nerden bakarsan 7 – 8 puan.  Finli bir santrafor aldık Palo 2 gol attığı G.Saray maçının ekmeğini, yağını, balını aylardır yiyor. Adan net belli ki Rize’ye üst düzey para ve zaman geçirmek için geldi. Haftalardır dökülüyor ve kendisini sıkmıyor bile. Bu takıma direk katkı vermek için değil de üst düzey hesap cüzdanını kabartmak için gelen Bolasie de aynı. İki göze hoş gelen çalımla ömrü her sezon bir başka takımla geçiren Bolasie’nin son durağı Rizespor oldu ama olan da bize oldu!..

Yine aynı şekilde Alper Potuk haftalardır yok, Gökhan Gönül bir var 3 – 4 hafta yok. Bu takımda eskiden beri üst düzey kontrat altında oynamaya çalışan Boldrin ve Umar ikilisi merak ediyorum ne zaman maç kazandıracaklar? Remy denilen oyuncuyu yazmaya bile gerek yok.  Rize’yi geldiği günden beri kafasında bitirmiş bir oyuncu.

Milli aradan önce Alanyaspor galibiyeti ile ektra paraya boğulan oyuncular 3 – 4 gün kafa izni sonrası Konyaspor maçına öyle bir hazırlanmışlar ki daha neredeyse soyunma odasına golü yediler. Hamza hocanın takımı belki maç boyunca ”oynar” gibi gözükseler de genel anlamda problem takım olamamak. Yani bizim takım da herkes bireysel bir şeyler yapmak istiyor ve bu durum açık ara puan durumuna zaten yansıyor. Topu alan ben atayım, ben çalım edeyim, ben bu takımın her şey iyiyim havasına bürünüyor. Hal böyle olunca da 13 haftada tarihi bir yenilgi sayısına ulaşıyorsun.

Siz bakmayın Hamza hoca oyuncularına her maç sonu sahip çıkan demeçler veriyor. En fazla onun içi  yanıyor. Devre arasına kadar bu oyuncu grubu ile gideceksin. Mecbursun bunlara.  Rizespor’un bu haftaya kadar özeti şu; Golcü diye aldığın santraforun ligde 2 golü var. Savunmanın önünde oynayan Dokovic’in 4 stoper Selim’in 2 golü var. Bu tablo zaten her şeyi özetliyor ve bana göre bu durum kara mizah!..

Konyaspor takımına belli ki net b ir şekilde teknik direktör eli değmiş. Takım halinde hemen hemen her pozisyona ister haklı olsunlar ister haksız “itiraz” kültürü oluşmuş. Bizde tek itiraz eden kenarda Hamza hoca, saha içinde hepsi nazik topçular!. Aynı şekilde ev sahibi Konyaspor özellikle bu sezon geçiş ve kaymaları çok iyi yapan bir takım oldular, yüksek enerji altında topu sana bırakıyorlar sen de havaya giriyorsun ama işin rengi öyle değil sevgili dostlar. Bu da bir taktik. Sana topu bırakıyor ve seni yoruyor.  İlk gol belli ki defalarca çalışılmış. Hızlı kanat oyuncusuna serserice ama çalışılmış uzun bir top ve bitirici vuruş.  Diğer goller oyuna sonradan giren oyunculardan geldi. Bizde oyuna girenler çıkanları aratıyor. Arada ki fark zaten ortaya çıkıyor. Şimdi iki topun direkten dönmüş, yok o gol olsaydı mihvalinde kelimeler bizi bir şey kazandırmıyor, taki bundan önce olduğu gibi. Burada kırılma maçı sayabileceğimiz ve ne alırsak kardır hesabı altına gidilen Konyaspor maçında bu kadar pahalı bir kadronun haftalardır deplasman maçlarında sıfır çektiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Özetle At ve Üsküdar. Atı alan Üsküdar’ı geçiyor…

İlk yarının bitimine 6 hafta kaldı. Hamza hocanın eli kolu bağlı. Futbolcuların çoğu tatsız, tuzsuz ve ruhsuz!..

Hamza hoca kalan 6 hafta içinde yüreklerini sahaya koyacak oyuncularla yola devam etmeli. Kendini bu takımın üzerinde görenler var. Sahada isyan edecek oyunculara ihtiyacımız var. İçerde oynayacağımız Kayserispor maçı devre arasında alınacak olan yol haritasının önemli bir göstergesi olacaktır. Ben olsam yönetimin yerinde bu takımın oyuncularına maç başı primi vermem. İlk yarı sonunda örneğin 15 puan ve üzeri toplayın adam başı şu parayı cebinize koyun primini açıklarım. Maç başı primini alan oyuncu bir sonraki hafta  boş koyuyor, sıkmıyor. Bu hafta eski teknik adam Hikmet Karaman’ın takımı Kayserispor maçı için son kez Rizespor taraftarları görev başında olsun. Bu maçı alacaksak taraftar desteği ile alırız, saha da oynayan oyuncular da bi zahmet bu maçta yüreklerini ortaya koysunlar!..


Önceki Haber 

Yorumlar

 1. 0 0
  {usertitle}

  saldıray

   22 Kasım 2021 12:22
       

  evet seyirci son kez stada gelsin ama yeter demenin zamanıda geldi da bu yavşak oyuncuların .. yönetici yokmu bu maçta sla ve asla prim verilmemeli ligdende düşsek bir kuruş dahi verilmemeli bir lafta hamza hocaya senden bi olmaz sağbekte benioynat bari ayıptırda kendi topçuna inanmayan hocamıolur bu oyunculara kimgidecekte ders verecek bunlarıa ekmekvermek haramdıryeter de başkan yetertde remy boldriniözelliklede oğlun fahri y.. kov adamsan yap eğer adamsan tabi

Yorum Yapın