" GİRİŞ, GELİŞME, SONUÇ "

 

" GİRİŞ, GELİŞME, SONUÇ "

Ligde son iki maçını kazanarak Milli araya moralli giren temsilcimiz Ç.Rizespor'un son kurbanı Konyaspor oldu.
Teknik Direktrör İlhan Palut'un eski takımı olan Konyaspor, bu maç öncesine kadar yoluna yenilgisiz devam ediyordu ama Yeşil - mavili takım 1 - 0 geriye düştüğü maçta sadece 3 dakika içinde sığdırdığı iki gol ile üç puanı almasını bilerek yoluna sağlam adımlarla devam etti.
Konyaspor maçının hikayesinde elbette bir şeyler yazacağız ama şu bir gerçek ki Ç.Rizespor bu sezon "Giriş, Gelişme, Sonuç " odaklı bir yol haritası uyguladığı ve bu yolda da sağlam adımlarla ilerlediği aşikar.
Yeşil - mavili takımın "giriş" kısmına ilk olarak teknik direktör İlhan Palut'u yazdı. İlhan hoca Lobisi olmayan tırnakları ile kazıyarak bugün ki duruma geldi. İlhan hoca, Maraş Ekinözü, Mardin Nusaybin ve Memleketi Hatay'ın Süleymanlı gibi yerlerinde Beden Öğretmenliği yaptı. Aklında futbol aşkıyla birlikte antrenörlük vardı ve ilk fırsatta da antrenörlük mesleğine geçiş yaptı. Öğretmenlikle, antrenörlük arasında ki orta bağ olan öğrencilere hitap ediyor olmanız benzer şeyler, tabi bunun birde bilimsel donanımlarla kendini geliştirmesi eklendiğinde karşınıza genç, idealist, başarıya ve yeniliğe açık bir futbol adamı ortaya çıkıyor.
Ç.Rizespor, yıllar boyu "giriş" kısmına hep 3 büyüklerde futbol oynamış, egosu yüksek, kendini geliştirmemiş, aklı hep top oynadığı yıllarda, kaldırdığı kupalarda kalan genellikle ağzı iyi laf yapan "filozof" hocalara teslim olmuş, kulüp yıllar boyu bu tip hocaların Rize'yi "çiftlik" görmesi altında hayalleri başlamadan biten yapıya bürünmüştü. Dolayısıyla Ç.Rizespor kulübü bu sezon ilk kez giriş kısmını yani ana paragrafı çok güzel geçti. Özetle İlhat Palut hoca "başarının tesadüfü" olmadığı bize kanıtladı, inşallah böyle devam eder , yolu Milli takıma kadar gider diyelim..
"Gelişme" kısmına ise yapılan transferler yazılır. Sezon başı transferde alacağınız yol haritası o sezon ki durumunuzu az, çok netleştirir. Ya iyi bir sezon yaşarsınız yada Rizespor olarak birçok sezon olduğu gibi "çile" çekmeye devam edersiniz.
İşte bu noktada İlhan hocanın transfer yol haritası çok önemliydi. Şu anda Süper ligin en genç kadrosu bizde. Transferin son günlerinde kalite sayılabilecek isimlerde alındı. Burada en önemlisi hocanın takım üzerine eli değmesi. İlhan hoca ilk 4 hafta içinde bence "dar" bir kadro ile sahaya çıktı. Birçok oyuncunun alternatifi bile yoktu. Dar kadro, kalite eksikliği altında ilk dört haftada 7 puan kesinlikle İlhan hocaya yazar. Hocanın sistemi altında alınan 7 puan ve son hafta Konyaspor maçı öncesi yapılan kaliteli sayılabilecek transfer altında gelen bir üç puan daha.  Buna biz futbol da SİSTEM = KALİTE diyoruz...
Şimdi gelelim sonuç kısmına.
Bu biraz zaman alır.. Ama doğru yoldayız.
Her maçın hikayesi farklı olur, dün ev sahibi takım Konyaspor maçı kazanabilirdi ama son üç dakika içinde attığımız iki gol bize üç puanı getirdi. Sonuç böyle bir şey bazen çok iyi oynarsın olmaz, bazen futbol şansı yanında olur ve kazanırsın. Futbola bir de böyle bakmak lazım.
İlk hafta A.Demirspor maçı hariç diğer maçlarda futbol şansı kısmen bizim yanımızdaydı. Bu takım için gerçek net değerlendirme Ekim - Kasım ayı içinde belli olur. Yeni transferlerden İngiliz oyuncu Shelvey belli ki kalite. Kısa zamanda oyunun yönünü değiştiren toplar attı, yerinde müdahaleler yaptı. Son golde Arjantinli santrafor Gaich 'ya attığı pas birinci sınıf bir pas. Bu golde yeni transferimiz Gaich'nın ağırlığını konuşmayacağız, asıl o ağır adamdan kontra golü yiyen Konyaspor savunma oyuncularına bakmak lazım derim size!..
Konyaspor maçı üst düzey bir maç olmadı. Pozisyon zenginliği yoktu, top genelde bizde kaldı ama bal yapmayan arı misali konumdaydık. Yenilen duran top golünde tüm savunma ve kalecimiz hatalıydı. Oyunun şekli son transferlerin sahne aldığında değişti. Sol bek Danimarkalı Casper, haklı penaltıyı alan Bulgar Minchev ilerleyen haftalarda ilk haftalarda banko oynayan Halil İbrahim, Zagiri ve Benhur'dan forma alırlar. İngiliz Shelvey'in futbol aklı ve çalışkanlığı Rizespor'a vites artırır. Ağır Arjantinli golcümüz ise ceza sahası içinde bulursa her maçta rakip fileleri "zımbalar".

Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın