Rize Bilim Şenliği ile bilimin eğlenceli dünyasına yolculuk


 

Rize Bilim Şenliği ile bilimin eğlenceli dünyasına yolculuk

Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi tarafından, 4007-TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Programı kapsamında, Rize Belediye Başkanlığı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan Rize Bilim Şenliği Projesi 4-5-6 Ekim 2016 tarihlerinde Rize’de gerçekleştirildi.

Şenliğin açılışına Vali Sayın Erdoğan BEKTAŞ, Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Reşat KASAP, Ardeşen Belediye Başkanı Sayın Hakan GÜLTEKİN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Şemsettin DURMUŞ, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ali BİLGİN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Genel Sekreteri Sayın Adnan ER, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof.Dr. Mehmet KÜÇÜK;  il, ilçe okul ve kurum yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

3 gün süren Rize Bilim Şenliği boyunca interaktif atölye ve laboratuvar çalışmaları, söyleşiler, bilim şovları, gökyüzü gözlemi ve çeşitli başlıklarda atölye çalışmalardan oluşan 39 farklı etkinlik, Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkez’inde, RTEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Mikrobiyoloji ile Moleküler Biyoloji Laboratuarlarında ve Mahmut Celalettin Ökten İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirildi.

Meraklı profesörün eğlenceli bilim şovuyla başlayan Rize Bilim Şenliğinde Doğal Robot, Kendi Robotunu Kendin Yap, Bilimsel Kazı Çalışması, 3D Yazıcı İle Hayalini Yazdır, Teleskopla Gökyüzü Gözlemi, Karekodlarla Öğreniyorum, Bilimin Kokusu, İnsan Figürü Çizimi, Evrende Benzerlikler, Dinamik Matematik, Mobil Öğrenme Stüdyosu, Eğlen Bilim Deneyleri, Yenilenebilir Enerji ve Elektronik Robotlar,  Newton´a Meydan Okuyan Sıvı, Yiyeceklerimizdeki Yararlı Mikroorganizmalar, C Vitamininin Antioksidan Özelliğinin İncelenmesi, Bitkiler Su İster, Kendin Yap Kolonyanı, Blog Yazarı Nasıl Olunur?, Yanardağ Yapalım, Grafik Tablet İle Hayallerini Özgürce Çiz!, Labirent Oyunu ve Scratch, 3D Kalem İle Hayalini Çiz!, Kendin Yap Sabununu, Kim Korkar Karanlıktan ve Ellerimizi Yıkayalım Mikroplardan Kaçalım başlıklı etkinlikler yer aldı.

Atölye lideri, rehber veya konuşmacı olarak 9 akademisyen, 22 öğretmen ve 2 uzman personelden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilen bu etkinliklere 35 farklı okuldan 4-15 yaş çağındaki 1600 çocuk ve öğrenci aktif olarak katıldı.

Proje yürütücüsü Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Selçuk TORPİL, Rize Bilim Şenliği projesiyle ilgili yaptığı açıklamada;

“4007-TÜBİTAK Bilim Şenlikleri, üniversitelerce temsil edilen ciddi ve ağır başlı bilimin; topluma açık, eğlenceli ve gülen yüzüdür.

Amacı; bilime ilgi uyandırmak, bilimi sevdirmek ve bilimle ilgili farkındalık yaratmaktır.

4007-TÜBİTAK Bilim şenliklerinde 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarlarından farklı olarak belirli bir sürede belirli yaş grubunda belli sayıda katılımcıyla gerçekleştirilen bilimsel içerikli etkileşimli uygulamalar ön plandadır. Bilim fuarları katılımcılar tarafından sadece gezilirken, bilim şenliğinde etkinliklere aktif katılım söz konusudur.

Rize Bilim Şenliği, 2016 yılında TÜBİTAK tarafından Türkiye genelinde desteklenen 38 bilim şenliği projesinden biri olmuştur.” dedi.

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın