Rizeli Fethullah'ı Siliyor Ömer Halis'i Yazıyor


Rize Nüfus Müdürü Hasan Bilgetay son zamanlarda Ömer Halis isimlerinde artış olduğunu belirterek “ Çocuklarına Fethullah ismi verenler isimlerini değiştirmeye başladı” dedi.

 

 

 

15 Temmuz olayları sonrasında Rize”de başlayan değişim ile Ömer Halis isimlerinde artış sağlanırken bazı aileler Fethullah isimlerini değiştirmeye başladığı belirtildi.

    Rize Nüfus Müdürü Hasan Bilgetay 15 Temmuz sonrasında bazı velilerin Fettulah olan çocuklarının isimlerini değiştirdiğini belirterek “ Son zamanlarda doğum olaylarında ise Ömer Halis ismi ön plana çıkmaya başladı, bu da ülkede vatanseverlerin ne kadar ön plana tutulduğunu göstermekte” dedi.

     Bilgetay 2016 yılında 4160 doğum olayının gerçekleştiğini buna karşılık olarak ise 2396 kişinin öldüğünü belirterek “ Evlenme olayı 2016 yılında 2078, boşanma olayı ise 309 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2015 yılında 348 boşanma, 4187 doğum ve 2392 ölüm olarak gerçekleşmişti” dedi.

 

 

    Yeni kimlik müracaat sayısının 2016 yılında il genelinde 28960 olduğunu belirten Bilgetay “ 2017 yılında bugüne kadar 17 bin 304 kişi yeni kimlik için başvurdu. Yaşlı insanlarda parmak ve damar tespitinde sıkıntı yaşıyoruz. Bazen aynı parmak izi ve damar izi denk gelmekte. Sistemden bunlar dönmekte” dedi.

     Adres kayıt sisteminin başladığını belirten Bilgetay 26 Şubat tarihine kadar devam edecek olan sistemde isteyen her vatandaşın adresi neresi olursa olsun il nüfus müdürlüklerinden adres değişikliği yapabileceklerini söyledi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar