Rize'de koronavirus nedeniyle alınan tedbirler sıklaştırıldı


Rize'de yeni tıp koronavirus (Kovid-19) nedeniyle alınan tedbirler sıklaştırıldı.


 

Rize Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Vali Kemal Çeber başkanlığında koronavirüs tedbirlerine yönelik yapılan toplantıya vali yardımcıları Abdullah Şen, Ahmet Dalkıran, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç, İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, İl Müftü Vekili Naci Çakmakçı ve İl Özel İdare Genel Sekreter Vekili Yunus Emre Ayar'ın katıldığı belirtildi.

Rize Belediyesince vatandaşların topluca kullandığı alanların 95 derece sıcak su ile yıkandığı ve dezenfekte edildiği, temizlik araçlarının ve alanlarının dezenfektesinin devam ettiği aktarılan açıklamada, il pandemi planına uyularak şehirde ihtiyaç duyulacak ekipman planlamasının yapıldığı ve taleplerin oluşturulduğu kaydedildi.

Açıklamada, Umre dönüşü Rize'ye gelen 438 kişi günlük telefonla aranarak klinik durumlarının takip edildiği vurgulanarak, "Son kafile 10 Mart 2020 tarihinde ilimize gelmiş olup evde izolasyon süreçleri ve takipleri 24 Mart tarihinde sona erecektir. İlimize sınır kapılarından giriş yapan risk grubundaki vatandaşların ayrıca izlemleri tarafımızca yapılmaktadır. Bu sürecin yönetiminde rol alacak kişilerin iletişim bilgileri tüm paydaşlarla paylaşılmıştır." İfadelerine yer verildi.

Rize'de 3 bin 100 kişiye kovid-19 bilgilendirme ve farkındalık eğitimi verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Okul ve kurumların dezenfekte çalışması yapabilmesi için bakanlığımızca belirlenen yüzey dezenfektan üretimi yapan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile irtibata geçilerek ihtiyaç duyulan 10 bin litre dezenfekte malzemesi sipariş verilmiş olup, önümüzdeki hafta içerisinde okullarımıza dağıtılarak solüsyonlar ile dezenfekte edilecektir. Bu süreçte toplam 11 okulda dezenfekte çalışmaları ise yapılmıştır. Okullarda el dezenfekte sistemi kurulmuş olup yaygınlaştırılmaya devam edilmektedir."

Okulların gerçekleştirilmesi planlanan tüm sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinin iptal edildiğine dikkat çekilen açılamada, Gençlik Merkezi faaliyetlerinin de durdurulduğu bildirildi.

İl genelinde bütün köy konakları ve camilerin, İl Özel İdaresi ekiplerince dezenfekte edilmeye başlandığı aktarılan açıklamada, "Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda defterdarlık ve belediye ekiplerince fiyat artışlarına yönelik gerekli denetimler yapılmaktadır. Denetimlerde ürün stokunun herkes için yeterli olduğu görülmüştür." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, bu mücadelenin yanında vatandaşların da salgın ihtimaline karşın karşı duyarlı olması gerektiği vurgulanarak, en önemli tedbirin vatandaşların kendilerince alınabileceğine işaret edildi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın