“Şizofreni ile Yaşamak”


“Şizofreni ile Yaşamak”

 

Dr. Faik Özşahin, yaptığı açıklamada, “ Sağlık dendiğinde çoğunlukla beden sağlığı anlaşılmaktadır. Oysa sağlık, ruh sağlığı ve beden sağlığının bütünüdür. Ruhsal hastalıklar toplumun bütününü ilgilendiren bir sorundur. Tedavi edilmezlerse bireysel, toplumsal ve maddi kayba neden olmaktadır. Ruh sağlığının insan hayatında önem arz etmesine rağmen toplumun bu konuyu algılaması ve bakış açısının ruh sağlığında oluşan olumsuzlukların ihmaline neden olmaktadır. Şizofreni ile yaşamak ve bu hastalık ile başa çıkmak mümkün olduğunu  söyleyen Özşahin, şöyle devam etti:
 
Öncelikli olarak hastalık hakkında bilinç oluşturup tedavi süreçlerini ve mücadele yollarının anlatılması gerekmektedir. Bu sebeple Rize Halk Sağlığı Müdürlüğü, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar Ve Kanser Şubesinde Ruh Sağlığı Hizmetleri olarak ruh sağlığı konusunda bilinç oluşturulması, ruh sağlığının iyileştirilmesine dair toplumun ve sağlık meslek gruplarının bilgilendirilmesi yönünde çalışmalar düzenlenmektedir.
 
Özşahin, “şizofreni, genellikle genç yaşlarda başlayan, kişinin dış dünyadan uzaklaşarak içine kapandığı; duygu, düşünce ve davranışlarında önemli bozuklukların ortaya çıktığı, beynin yapı ve işleyişinde değişikliklerin saptandığı, süreğenlik gösteren, biyolojik, ruhsal ve toplumsal bütünlük içinde değerlendirilmesi gereken bir beyin hastalığıdır”.
 
Özşahin, “İlimizde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi devlet hastanesi bünyesinde 20.03.2012 tarihi itibari ile faaliyet göstermeye başlamış olup 161 bayan ve 242 erkek olmak üzere toplam 403 Hastaya hizmet vermektedir. Toplum ruh sağlığı merkezinde hasta yakınları ve ailelerine yönelik eğitim çalışmaları düzenlenmektedir. Merkezimizde hastaların aktif olarak katılım sağlayabilecekleri faaliyet odaları bulunmaktadır. Ruh Sağlığının korunması ve iyileştirilmesi yönünde uzman hekimler tarafından eğitim ve seminerler düzenlemekte,  il genelinde çalışmalar aktif şekilde  sürdürülmektedir.” diye konuştu.
 
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik ÖZŞAHİN, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. İlker DİLBER ve Şube çalışanları Rize Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezini ziyaret ederek, hasta ve hasta yakınlarıyla sohbet etmiştir. Uğraş atölyesinde hastaların yapmış olduğu  eserleri birlikte  inceleyerek merkez çalışmaları hakkında bilgi almıştır.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar