EL ARABASI İLE DİYALİZ ÇİLESİ


EL ARABASI İLE DİYALİZ ÇİLESİ
- HER DİYALİZ TEDAVİSİNDE EL ARABASI EZİYETİ YAŞIYOR
- TRABZON'UN SÜRMENE İLÇESİNDE BÖBREK RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE HAFTADA 3 KERE DİYALİZE GİRMEK ZORUNDA KALAN 80 YAŞINDAKİ SAFFET KOL, EVİNİN YOLU OLMAMASI NEDENİYLE EV İLE YOL ARASINDAKİ ZORLU PATİKAYI EL ARABASINA BAĞLANAN HALATLA 4 KİŞİNİN YARDIMIYLA AŞARAK HASTANEYE ULAŞIYOR
- KOL, EVİNİN YOLU İÇİN YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR

EL ARABASI İLE DİYALİZ ÇİLESİ

 

Trabzon’un Sürmene ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki diyaliz hastası Saffet Kol, evinin yolu olmaması nedeniyle haftada 3 kere diyalize girmek için evi ile yol arasındaki yaklaşık 150 metrelik zorlu patikayı el arabasına bağlanan halatla 4 kişinin yardımıyla aşarak hastaneye ulaşıyor.
Sürmene ilçesinin Fındıcak köyünde yaşayan 80 yaşındaki Saffet Kol, 15 sene önce yakalandığı böbrek rahatsızlığı için haftada 3 kere hastaneye giderek diyalize giriyor. Bir dizinde protez olduğu için yürüyemeyen Kol, her hastaneye gidişinde yol ve evinin arasındaki 150 metrelik patika yolu aşmak zorunda kalıyor. En az 4 kişinin yardımıyla içine yastıklar konulan el arabası ile taşınan Kol, el arabasına bağlanan ip ile çekilerek araca getirilmeye çalışılıyor.

 

EL ARABASI İLE DİYALİZ ÇİLESİ

 
EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ EŞİ AMA O DA YÜRÜYEMİYOR
Gözlerinin iyi görmediğini ve bir dizinde protez olduğunu belirten Saffet Kol, en büyük destekçisinin eşi olduğunu ancak onun da yürüyemediğini söyledi. 15 senedir böbrek rahatsızlığı hastalığının olduğunu kaydeden Kol, “Haftada 3 kere hastaneye gitmek zorunda kalıyorum. Mahalledekiler ve çocuklarım beni burada el arabasıyla yukarıya çıkarıyorlar. Oradan hastaneye gidiyoruz. Ama her zaman da beni el arabasıyla yukarıya taşıyacak, halatı çekecek kişi bulunmuyorlar. Herkes işe gidiyor, beni mi bekleyecekler ? Benim yürümeye bile halim yok. Bazen ambulans geliyor yardım ediyorlar. En büyük destekçim eşim ama o da yürüyemiyor. Çocuklar olmasa ben ne yaparım. Ben devletimizden evimin önüne kadar yol istiyorum, evimin önünde arabaya binmek istiyorum. Benim o yolda gitmem için en az 3 kişiye ihtiyacım var. Adım bile atamıyorum korkuyorum düşeceğim diye. Kıracağım bir yerimi diye” dedi.

 

EL ARABASI İLE DİYALİZ ÇİLESİ

 


Saffet Kol’un 65 yaşındaki eşi Fatma Kol ise çocuklarının evde olmadığı zamanlar komşularının da yardımıyla yukarı yola çıkardığını dile getirerek “15 senedir eşimin bu hastalığı var. Yol istiyoruz eşim de rahat etsin ben de rahat edeyim. Bir tane çocuğum var o da işte çalışıyor her zaman burada olmuyor. Eşimin bir dizi yok benimde dizlerim artık bitti. Çocuklar burada olmadığı zamanlar ben yukarı çıkarmaya çalışıyorum. Arabaya ip takarak yola çıkarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar