İSLAM İŞ DÜNYASI BU FUARDA BULUŞUYOR


 

18. Uluslararası İş Forumu

26 Kasım’da İstanbul’da başlıyor

 

İslam dünyasının liderlerinin katılımıyla gerçekleşen ve 1995 yılından bu yana Türkiye’de düzenlenen Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi’nin 18’inci toplantısı, 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı’yla eş zamanlı olarak 26-30 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

 


“Paradigma Kayması: Yeni Finansal Yönelimler” temasıyla toplanacak olan 18. IBF Kongresi’nin açılış oturumunda İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmed Mohammad Ali Al-Madani ve Islamic Banker Magazine Editörü Mushtak Parker konuşacak.

 

18. Uluslararası İş Forumu (IBF-International Business Forum) Kongresi, 26-30 Kasım 2014 tarihleri arasında 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ile eşzamanlı olarak İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde  toplanacak.

 

1995 yılından bu yana her yıl düzenli olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirilen IBF Kongresi, kamu ve özel sektörü bir araya getiren, katılımcılar arasında sektörel işbirliği ve dayanışma için fırsatlar oluşturan, ticaret ve yatırım köprüleri inşa eden uluslararası bir platformdur.

 

İslam bankacılığın iki önemli ismi açılışta

 

Bu yıl “Paradigma Kayması: Yeni Finansal Yönelimler” teması ile toplanacak IBF Kongresi’nin açılış oturumu 26 Kasım 2014 Çarşamba günü saat 09.00’da gerçekleştirilecek. Açılış konuşmasını IBF Başkanı Erol Yarar’ın yapacağı oturuma İslam Kalkınma Bankası (IDB) Başkanı Dr. Ahmed Mohammad Ali Al-Madani ile Islamic Banker Magazine Editörü Mushtak Parker konuşmacı olarak katılarak İslami bankacılık ve İslami finans trendleri konusunda sunumlarını paylaşacak.

 

 İslam iş dünyasının buluşma noktası

 

Kongre boyunca İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkelerinin iş ve gerçek yaşam deneyimleriyle çokuluslu iş projeleri ve temsilci heyetleri ülke brifingleri sunumları gerçekleştirilecek; ayrıca, sektöre özel iş toplantıları ve ikili iş görüşmeleriyle katılan işadamları arasında ticaret hacmini artırmak için çeşitli toplantılar düzenlenecek.

 

30. İSEDAK Zirvesi ve 4. Filistin İş Forumu (PBF) Kongresi’yle de eşzamanlı olarak düzenlenecek IBF Kongresi’nin bu yılki partner ülkesi Uluslararası İş Forumu’nun temellerinin atıldığı ülke olan Pakistan. Yüzlerce Pakistanlı seçkin işadamından oluşan bir heyetin de katılacağı kongrede sanayici ve İİT üyesi ülkeler arasında işbirliği için bir buluşma platformu sunularak, yeni iş açılımları, küresel iş ağları ve ortaklıklar yapmak için fırsatlar sağlanacak.

 

Yerli ve yabancı bürokrat, akademisyen, uygulamacı olarak kamu/özel sektör ve meslek kuruluşu temsilcisi ve karar verici olarak yönetici ve politikacıların bir araya gelmesiyle yapılacak IBF Kongresi oturumlarında, “küresel finans krizinin nedenleri”, “İslam Ülkelerinde fon kaynak kullanımı”, “yeni nesil finansman modelleri”, “finansmana erişim”, “ortaklık geliştirme”, “kurumsal itibar”, “fikri mülkiyet haklarının korunması”, “haksız rekabetin azaltılması” ve “kayıt dışılığın azaltılması” gibi hususlar değerlendirilerek somut öneriler sunulacaktır.

 

 


Dr. Ahmed Mohammed Ali Al-Madani Hakkında:

 

Suudi Arabistanlı akademisyen ve İslam Kalkınma Bankası (IDB) Başkanı. 1034 yılında Medine’de doğan Dr. Ahmed Mohammad Ali Al-Madani, Kahire Üniversitesi’nde ticaret ve hukuk dereceleriyle mezun oldu. Kamu yönetimi alanında 1962’de University of Michigan’da yüksek lisans ve 1967’de State University of New York’tan (SUNY) doktora eğitimini tamamladı.

 

Dr. Ahmed Mohammad Ali Al-Madani kariyerine 1958-1959 yılları arasında Yemen’deki Bilim ve İslam Enstitüsü’nde yönetici olarak başladı. 1967-1972 yılları arasında Suudi Arabistan’da Kral Abdulaziz Universitesi’nde rektörlük yaptı. 1972-1975 yılları arasında Eğitim Bakanı Yardımcısı olarak görev yaptı. İslam Konferansı Örgütü’ne üye ülkeler tarafından Islam Kalkınma Bankası’nın kuruluşunun ardından 1975’te İDB’nin ilk başkanı olarak seçildi.

 

Eğitimi, kariyeri ve geçmiş deneyimleri kendisinin İDB’ye sağlam temellere dayalı bir misyon kazandırmasına ve IDB’nin yönetiminde karşılaşılan sorunların üstesinden gelmesine yardımcı oldu. Bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra 1993-1995’te İslam Dünyası Ligi’nin Genel Sekreterliğini yürüttü.

 

Mushtak Parker Hakkında:

Islamic Banker Magazine editörü, Mushtak Parker Associates CEO’su ve İslami Finans uzmanı. 30 yıldır Mushtak Parker, 30 yıldan uzun süredir muhabirlik yapmaktadır. Başta ekonomi, finans, hükümet ve politikalar olmak üzere İslam sanatı, seyahat ve spor konularında da yazıları bulunur.

 

Başlıca uzmanlık alanı olan küresel İslami finans sektörü üzerine kariyerinin başlangıcından bu yana 3 binden fazla makale yazdı. Aralarında başbakanlar, bakanlar, düzenleyiciler, din alimleri, yöneticilerin olduğu sektörün önde gelenleriyle röportajlar yaptı. Kariyerinde Financial Times Publications için 14 yıl boyunca Ortadoğu, uluslararası ticaret finansmanı, petrokimya, bankacılık, Doğu Avrupa alanlarında muhabirlik yaptı. Newsweek, The Times, The Guardian, Observer gibi yayınlara içerik sağlayan The South dergisinin editörlüğünü yürüttü. Uzun yıllar Arab News’ın özel muhabirliğini yaptı.

 

Aralarında maliye bakanlıkları, merkez bankaları, finans merkezleri ve şirketlerin olduğu çeşitli kurumlara İslami mikrofinans, İslami yatırım fonları, finans merkezleri, İslami finansın dağılımı gibi konularda araştırma raporları sundu. London School of Economics mezunu olan Mushtak Parker, İslami Finans Kraliyet Ödülü’nün de jüri üyeleri arasındadır.

 

MÜSİAD Hakkında:

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD); hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun sağlandığı; tarihe ve topluma mal olmuş mahalli ve evrensel değerlerin gözetildiği, kendi içinde bütün, bölgesinde, ekonomik ve siyasi alanda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarının, 5 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul’da kurdukları bir “İş Adamları Derneği”dir.       


İş dünyasına olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de örnek bir eğitim, rehberlik, danışmanlık merkezi haline gelen, uygulama ve çalışmalarını profesyonel düşünce zeminine oturtan, “kamu yararına dernek” statüsüne sahip güçlü bir “Sivil Toplum Kuruluşu”dur. MÜSİAD, bugün itibariyle, yurt içinde 83 noktada, yurtdışında ise, 63 ülkede 159 noktada faaliyet göstermektedir. MÜSİAD’ın amacı dünya ekonomisine yön veren şirketlerin bir araya geldiği küresel bir marka haline gelmektedir.

www.musiad.org.tr

 

MÜSİAD Fuarı Hakkında

MÜSİAD Uluslararası Fuarı, her iki yılda bir Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi ile paralel olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul’da düzenlenmektedir. Etkinlik, fuar katılımcı işadamları ile yatırımcıları bir araya getirerek, ticari işbirliği ve küresel ortaklıklar için yeni fırsatlar sunmaktadır. Büyük ticaret kapasitesi ve gönül birliği organizasyonuyla, Asya’dan Avrupa’ya, Afrika ülkelerinden Türkî Cumhuriyetlere kadar yabancı işadamları, yerli ve yabancı stant katılımcılarıyla uluslararası düzeyde organize edilmektedir.

 

1993 yılında İzmir Enternasyonal Fuar alanında başlayan MÜSİAD Uluslararası Fuarı, açıldığı günden bugüne kadar toplam 1 milyon 800 bin üzerinde ziyaretçi sayısıyla bir marka haline gelmiştir.

www.musiadfair.com

 

Uluslararası İş Forumu (IBF-International Business Forum) Hakkında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, yerli ve yabancı işadamlarının katılımıyla, sektörel işbirliği ve dayanışma için fırsatlar, ortamlar oluşturan, ticaret ve yatırım köprüleri inşa eden, kamu ve özel sektörü bir araya getiren, 1995 yılından bu yana her yıl mutat olarak gerçekleştirilen uluslararası bir platformdur. “Müslüman İşadamları arasında Global İş Ağı” kurulması ilkesinden yola çıkılarak kurulan bu seçkin platform, 22 ülkeden işadamları dernekleri başkanlarından oluşan bir icra kurulu (BOG) tarafından yönetilmekte ve güvenilir küresel bir iş ağı sunmaktadır.

 

Aynı zamanda Uluslararası İş Forumu (IBF), başkanlığını T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün yürüttüğü ve T.C. Kalkınma Bakanlığınca koordine edilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK)’nin 2006 yılından bu yana resmi iş forumudur.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın