Alim;" İkizdereyi Kaşımaya Çalışanlar PKK'nın Yaktığı Ormanlara Ses Çıkarmıyorlar!"


AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim'den  Lojistik Merkez ve Liman Projesi'nin inşa edileceği deniz üzerindeki alanın dolgusu için taş alınması kararlaştırılan taş ocağı hakkında önemli açıklamalar geldi.

Alim, Ziraat Çay Bahçesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Rize'de yapımı tamamlanan ve devam eden çalışmalarla ilgili bilgi verdi.


 


Son zamanlarda bir hareketlilik oluşturulmaya çalışılıyor. Bu saldırının eyleminde de Rize hep ön planda. Tabii özellikle Cumhurbaşkanımızın memleketi olmasından dolayı önem arz ediyor diye düşünüyorum. Ekstra olarak Rize milliyetçi, muhafazakar ve vatan sevgisi tartışılmaz bir il. Belki bundan dolayı da böyle bir şeyler kaşımaya çalışılıyor.

Ancak İkizdere’de en başta yanlış bir bilgi ile sahaya çıkıldı. Bilgilendirme de geç oldu. Ancak o bilgilendirmeyle beraber mesnetsiz bir şekilde açıklamalar yapıldı. Kaynağı belli olmadan, araştırmadan. Peygamber efendimizin söylediği bir hadisi şerif var. ‘Kişiye yalan olarak duyduğunu söylemesi yeter.’ Lafta kendimizi hep bir tarafa da ait hissediyoruz ama bunun gereklerini yerine getirmiyoruz. Duyduğumuzu hemen araştırmasını yapmadan satmaya başlıyoruz.
İkizdere’de 97 hektar alan denildi. Böyle bir şey olmadığı orada defaten söylendi. Yılda 30 milyon ton taş alınacağı söylendi, bu da imkansız bir şey. Toplamda alınacak taş 16 milyon ton, belki bu daha da azaltılabilirdi. 75 yıl kullanacağı söylendi, Sayın bakanımız dedi ki 2 yıl da taş alıp kapatacağız dedi. Şahsa ait denildi, devlete ait arazi. Devlet, lojistik limanı yapmak ihaleyi alan firmaya diyor ki sen şuradan taşını alabilirsin diyor. Orası özel bir taş ocağı değil.
Derdi çevre olanın orada çok daha görebileceği şeyler var. Ancak özellikle devletin işin içinde olması nedeniyle oraya parmak basmak olayı var. Başka hiçbir gerekçesi yok. Yatırım geciksin. İyi niyetli olup da belki bu algının peşine gidenlerde olabilir. Orada bir yeşillendirme olacağı söyleniyor. Bu imkansız. O bölgeye baktığınızda hep taş var. Orada toprak yok. Yamaç hep taş. Taşın arasından ağaç çıkmış. Ancak şu söyleniyor. Oraya toprak serilip tekrar yeşillendirilecek. Bunun da garantisi de veriliyor.
Orada bahsedildiği gibi bir tahribat olmayacak. Şu anda bir yol çalışması ile görüntüler paylaşılıyor. Tahrip edildi diye. Evimize, köyümüze aldığımız yol daha büyük tahribatlar veriyor. Oraya kaşımaya çalışanlar, özellikle dışarıdan gelenler, kendi bölgelerindeki tahribatlara baksınlar. Kalkıp HDP milletvekili geliyor. Buralara vurgu yapmamız lazım. PKK ormanları yaktı. Niye oralara gidip o ormanların yakılmasıyla ses çıkarmadılar? Neden teröristlere karşı durmadılar.
Yani birilerinin elinde protestocu kimliğinde bazı illegal örgütler var. Bunları her yerde kullanıyorlar. Rize çevreci değil mi ki ta Hopa’daki kişi, Tunceli’deki kişi, Trabzon oradan buradan gelecek çevreyi koruyacak. Seyyar provakatörlük. AK Parti iktidarında baktığınızda çevreye yapılan iyileştirmelerin hangisini bunlar yaptılar. AK Parti iktidarında orman varlığını artırmada birinci Türkiye’dir. Kim yaptı bunu.
Çevreciyiz diyenler daha bir tane fidan dikmemiştir. Çevreciyi diyenler belki de yaptıkları eylemlerde fidanın başını ezerek eylem yapıyorlar. Çünkü amacı yok. Fidanı ezerek güya çevreyi koruyorlar. Yani Rize’de çevre eylemini Hopa’da bu ülkenin Cumhurbaşkanına taş atan kişiler mi gelip savunacak? Aynı kişiler çevreci oluyor. Aynı kişiler geliyor çayı savunan oluyor. Bu da mı belli değil.
İkizdere’deki çevre düzenlemesini sağlayanlar, böyle çok dertli olanlar, Hakkari Barosu’ndan avukatlar geliyor. Önce Kalkandere’de teröristleri ziyaret ediyorlar. Ondan sonra İkizdere’yi gidip ziyaret ediyorlar. Bunu ben anlatsam bu kadar etkili olmaz. Şu olay, olayın tablosunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Kalkacaksın, Hakkari’den buraya geleceksin; terörist ziyaret edeceksin, ondan sonra İkizdere’de yaşasın biz çevreciyiz diyeceksiniz. Buna kim inanır?
 Yakın tarihte bakalım. Kışın Rize’nin görüntüsü nasıldı. Lafla çevreci olunmuyor ki. Ben size desem ki çevreciyim desem bir anlam ifade eder mi? Yakın zamana kadar kışın şehirde kömür dumanı olurdu. Bakın çevreci biziz, doğal gaz getiriyoruz. Odun, kömür daha yaktırmıyoruz. Çevrecilik hizmetle olur. Lafla peynir gemisi yürümez. Sadece Rize’de değil, ülkede doğal gazın gitmediği yer kalmadı. Al sana çevrecilik. AK Parti iktidarında köylerden çöp toplanıyor. 2001 öncesinde köylerden çöp depolanıyor dense herkes şaşırırdı. Böyle bir şey olur mu derlerdi.

Çevreyle alakalı yatırımlar, arıtma tesisleri yapılıyor. Çevreyle alakalı birileri kalkıp geliyor. Çevreyle alakalı biz ağaç kestirmeyiz diyorlar. Adamın evinin önünde ormanlar iş makineleri katlediliyor, çay bahçesi yapılıyor. Ona ses çıkarmıyor ama İkizdere’ye geliyor çevreci oluyor. Bariz her şey açık ortada. HDP vekilinin oraya gelmesi, Hakkari Barosu’nun avukatlarının önce teröristleri ziyaret edip İkizdere’ye destek vermesi gayet her şeyi net bir şekilde ortaya koyuyor. Ona göre konumunuzu belirlemeniz gerekiyor.

SalarhaTüneli'nin haziran sonu veya temmuz ayının başı gibi tamamlanacağını ifade eden Alim, "Yakından takip ettiğimiz bir projedir. Şu anda da çalışmalar çok hızlı bir şekilde devam ediyor." dedi.

AJANS53.COM ÖZEL

YASAL UYARI: BU HABER AJANS53.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILMAZ


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın