İşte AK Parti Döneminde Rize'de Yapılan ve Yapılmakta Olan Yatırımlar


Büyük yatırımlar yaptık

Karal “Rize’de iktidara geldiğimiz 3 Kasım 2002’den beri geçen 13 yıl süre içinde Rize’mize büyük yatırımlar yaptık diyen Rize Milletvekili Hasan Karal ;” Allaha şükür olsun ki hep konuşulan, fakat icraata dökülmeyen yatırımları bizim iktidarımızın döneminde gerçekleştirdik”

İŞTE O YATIRIMLAR:

*Karadeniz sahil yolunu biz tamamladık bitirdik. 1987 döneminde temeli atılmıştı. Yüzde 35’i tamamlanan Samsun ile Sarp arasındaki yolu iktidarımızın ilk dört yılında tamamladık, hizmete açtık. Karadeniz’in Dünya’ya açılmasına sağladık. Karadeniz’de turizm gelmişse, bu yol sayesinde geldi. Karadeniz sahil yolu ile birlikte ulaşım konfora dönüştü.

     Ovit büyük proje

   AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal “ Ovit tüneli projesi. Ben çocukluğumdan beri Ovit, Ovit diye büyüdük. Ben il başkanı olduğumda ilk defa Ovit dağına çıkıp, inceleme yaptık. Dönemin Karayolu bölge müdürü şimdi Adana Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Bey’le çıktığımızda bize, dolabı açtı ve bir dosya çıkardı. O fotoğraf 1940 yılında askeriyenin çektiği bir fotoğraftı. Demek ki yıllarca Rizeliye Ovit demişler ve bu milletin oylarını alıp, gitmişler. Demek ki Ovit’le alakalı hiçbir çalışma yapmamışlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile başladık ve inşanla bir iki ay içinde ışığı göreceğiz. Erzurumlu hemşerilerimiz Rize’nin ışığını, Rizeli vatandaşlarımız, Erzurum’un ışığını görecek” dedi.

    Rize büyüyor

* Güney çevre yolu projesi. Çok önemli bir proje ve iki etaplı olacak. Birincisi Askoroz – Pehlivantaşı arası 8-5 kilometre ve önemli bir kısmı tamamlandı. İkincisi ise Pehlivantaşı – dedeman otel arası. Güney çevre yolu Ovit’ten daha pahalı bir projedir. Bu proje Rize’yi arka tarafa açacak. Trafiği rahatlatacak, çok ama çok önemli bir proje.

* Derepazarı – Kendirli yolunu başlattık. Çayeli – Hemşin yolunu başlattık bu iki proje bitmek üzere. Salarha  tüneli başlattık, büyük bir hızla devam ediyor. Rize dağbaşı – Salarha yolunu başlattık, devam ediyor. Dağbaşı – Isırlık yolunu ihale ettik, bu projede yakında başlayacak. Gündoğdu – Veliköy yolunu çalışması bitmek üzere. Çayeli – Madenli yolunu ihale ettik, büyük bir hızla çalışmalar devam ediyor. Büyükköy – Güneysu yolunu bitirdik. Rize – Güneysu yolunu duble yol çalışması devam ediyor. Rize ile Pehlivantaşı arasında ki yolu duble yola dönüştürdük ve tüneller delindi, çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de sekiz tane vilayet henüz bir birleriyle duble yolla bağlantısı yokken, biz Rize’de merkez’de bir mahalle arasını duble yola dönüştürdük. Yaklaşık 5,5 kilometrelik Pehlivantaşı mahalle yolunu duble yola çevirdik. Bunu niye yaptık? Şehrimizi arka taraflara taşıma adına. Rize – Kalkandere yolu çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Rize – İyidere – Kalkandere yolunu aynı şekilde ihale ettik ve çalışmalar bitmek üzere. İyidere – İkizdere yolunun ilk etabı olan 18 kilometrelik bölümünü bitirdik. İkinci etap olan Kayabaşı – İkizdere arasının büyük bir kısmı tünellerle geçiliyor ve bitmek üzere. Tüneller dışında kalan kısmının da yakında ihalesi yapılıyor. Akpınar – Armutlu arasında ki yolun ihalesi yapıldı ve bitmek üzere” dedi.

       Havalimanı başlayacak

Karal açıklamasında “ Dünya’da dördüncü olacak olan deniz dolgusu üzerinde ki havalimanı projesi ilk defa Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlandığı tarih 25 Ağustos 2013’dur.  Bu tarihte Ayder yaylasında Cumhurbaşkanımız bize özel bir rapor hazırlayın demişti. O tarihten henüz üç yıl geçmeden havalimanı ihale aşamasına geldi. Yatırım programına alındı. 8 Eylül tarihinde ihale açılacaktı, projede bir iki konu gözden kaçtığı için yeniden ihale edilecek. Dedikodulara bakmayalım. Yatırım programına girdi. Bunda bizim de hatamız olabilir. Biran önce ihaleye çıksın diye baskı yaptık ve bir iki konu gözden kaçmış oldu, en kısa sürede havalimanı ihalesi gerçekleşecek. Rize havalimanı yoluna girdi, hedefimiz 2019 yılında bu projeyi bitirmek. Allah’ın izniyle Havalimanı bu tarihte bitecek. Temennim olur ki, bu ihaleyi güçlü bir firma alır, aksama olmaz” dedi.

       Eğitime önem verdik

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal “ Eğitim alanında Rize’ye çok güzel işler yaptık. RTEÜ , en hızlı gelişen, büyüyen bir üniversite oldu. Polis yüksek okulumuz Kalkandere’de hizmet veriyor. Rize’nin Kafkasya’ya ve Türkiye Cumhuriyetlerine yönelik din hizmetlerini yapabilmesi açısında çok önemli bir görevi var. Buda Müftü Yusuf Karali dini eğitim merkezi. Türkiye’de sadece sayısı sekiz olan merkezlerden bir tanesini Rize’mize kazandırdık. Buradan hem dış Dünya’ya hemde Türkiye içine yüksek din adamı yetiştiriliyor. Burası bir merkez haline dönüştü. Tıp, diş, mühendislik, güzel sanatlar ve mimarlar, ziraat ve doğa bilimleri, turizm, uygulamalı bilimler yüksekokulu, iktisat ve hukuk fakülteleri yanında işitme engelliler okulu, yurtlar, merkez ve ilçelerde öğretmen evlerini hayırsever millet ve devlet işbirliği altında Rize’ye eğitim alanında kazandırdığımız yatırımlar oldu. Ortalama sınıflarda öğrenci sayımız 20 – 25 oldu. Ben lisede 58 kişilik sınıflarda bir sırada üç kişi otururduk. Rize’de eğitimin kalitesi bizim iktidarımız döneminde çok arttı” dedi.

          Birçok Liman yaptık

 Yatırımları değerlendiren Karal “ İyidere – Fındıklı arasında birçok liman yaptık. Balıkçılık bölgemizin hem ekonomik hemde sosyal bir gerçektir. Bazıları farklı anlıyor, bu değişti. Uygunsuz davranışlara girenlere çeki düzen verdik. Gündoğdu, Bozukkale balıkçı barınakları yenilendi. Pazar’a Fındıklı’ya limanlar yapıldı. İnşanla Derepazarı ilçemizde yeni modern bir balıkçı barınağı yapacağız” dedi.

          Sağlık önemli

Karal “ Sağlıkta Rize’ye eğitim ve araştırma hastanesi kazandırdık. Rize Devlet hastanesin eskisini yıktık ve çok modern bir hastane yaptık. Kaçkar bölge hastanesini yaptık ve bitirdik. Rize’ye onkoloji hastanesi kazandırdık. Hemen hemen bütün ilçelerimizde ki sağlık birimlerini yeniledik. Fındıklı guatır araştırma hastanesini yeniledik ve 50 yataklı modern bir hastane yaptık. Rize’mize Türkiye’nin en modern ağız ve diş hastanesi yaptık” dedi.

      Lojistik üst olacak

 Milletvekili Hasan Karal “ Ovit ve Havalimanı projesinden sonra Rize’nin bir diğer devasa projesi İyidere Lojistik projesidir. Bu proje Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olacak. Yaklaşık 800 dönümü deniz dolgusu üzerine ve önünde liman yapılacak. Bu liman uluslararası ticari limana dönüşecek. İhalesi yapıldı, İstanbul merkezli bir firma aldı. 2017 yılı yatırım programını yetiştirilecek” dedi.

      Bacalar büyüyor

Hasan Karal “ Yıllarca hukuk engeline takılan organize sanayi bölgesi projesini bitirdik. Şuanda 10 taneden fazla firmanın temelleri atıldı. 25 – 30 civarında fabrika bu bölgede hizmet verecek. Buda demek oluyor ki Rize’de 3000 bin kişi burada çalışacak.

* Yılardan beri konuşulan AVM projesinin temeli atıldı. Yaklaşık olarak 300 Milyonluk bir proje ve filen başladı.

* Beş yıldızlı otellerin sayısı artıyor. Eski Öğretmenler evi yerinde beş yıldızlı otelin yapımı devam ediyor. Yine Dedeman otelinin yerine beş yıldızlı otel ve marina ihalesi yapılacak. Bunun yanında İyidere’de beş yıldızlı otel geçen yıl hizmete girmişti” dedi.

     Turizm önemli

Hasan Karal “Turizm yatırımları konusunda tüm Karadeniz yaylalarını birleştiren yeşil yol projesi. Bu proje başladı ama malum bir iki STK tarafından durduruldu. Mahkeme sonrası bu yeşil yol projesinin tamamlanması konusunda kararlıyız. Yaylalar turizme açılacak ve iddialıyız. Kıble dağı tabiat parkı bitti, Isırlık projesi hayata geçecek, Tunca beldemize, Handüzüne ve Arap düzüne birer tane tabiat parkı yaptık ve bitirdik” dedi.

Karal “Rize Milli parklar Bölge Müdürlüğüne dönüştü. Artvin, Trabzon, Bayburt ve Gümüşhane buraya bağlandı. Bunun yanında Bal ormanları projesi devam ediyor” dedi.

      DSİ Önemli işler yaptı

Hasan Karal “ DSİ yatırımlarına çok önem verdik. Dere yataklarına, köprülere yapılan yatırımın toplam tutarı 800 Milyon lirayı geçti. KÖYDES yatırımları büyük bir hızla devam ediyor. Köylere ulaşım ve içme suyu yatırımı olarak yaklaşık 400 Milyon lira para harcadık. Yayla yollarının büyük bir kısmını hallettik. Varda suyu projesini ihale ettik. Bu proje ile birlikte Derepazarı, İyidere, Kalkandere ve Kendirli ilçelerinde su sorunu tarih olacak. Varda suyu projesi bir iki yıl içinde hizmete girecek. Rize Merkezimizin tamamını doğal gazla tanıştırdık. Türkiye’de birçok ilde doğalgaz yokken, bizim dönemimizde Rize’ye doğalgaz yıllar önce geldi. 60’lı yıllardan yarım kalan afet projesi vardı. Rize’yi terk eden çok sayıda insanlar vardı. Biz bunlarında haklarını teslim ettik. Affet konutlarını tamamladık. 3000 binden fazla afet konutunu eski hak sahiplerine yıllar sonra yaptık, teslim ettik. Fındıklı ilçemize bir huzur evi yaptık. Beş yıldızlı otel ayarında yaşlı insanlarımızın hizmetine sunduk. Çayeli’nde engelli vatandaşlarımız için rehabilitasyon merkezi yaptık. İstihdama yönelik olarak ta Türk Telekom çağrı merkezlerinden bir tanesini rezemize kazandırdık. Yaklaşık 600 civarında hemşerimiz bu çağrı merkezlerinde çalışıyor. Aynı şekilde Rize’ye çok modern bir adliye binası kazandırdık. Kalkandere – İkizdere ilçelerimizin ortak kullanacağı bölge adliye binasını bitireceğiz. Beş yıldızlı otel ayarında bir polis evini bitirdik. Rize’ye adli tıp kurumu kazandırdık, inşaatı bitmek üzere. Adalet Bakanlığı Hizmet içi projesi okulu Rize’ye kazandırdık” dedi.

      Birçok spor tesisi yaptık

Rize Milletvekili Hasan Karal “ Spor tesisi olmayan hiçbir ilçemiz yok. En küçük ilçemiz olan Hemşin’de bile tesisimiz var. Salarha’da bir sporcu kampı, Rize’ye çok modern gençlik merkezi ve sporcu fabrikası kazandırdık. Burada doluluk oranı yüzde yüz. Rizeli gençler burada bir çok branşta eğitim alıyorlar. Çok modern Rize stadyumu kazandırdık. Kapalı spor salonu ve yanında Olimpik yüzme havuzu kazandırıldı. Bunlar Devlet ile Rize yatırım A.Ş  protokolü ile birlikte yapıldı. Ayrıca Gençlik ve Spor bakanlığı tarafından Rize’mize yüzme havuzu kazandırıldı. Yine Çayeli’nde çok modern bir gençlik merkezi kazandırıldı.” Dedi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar