"(Haydi bismillah) demeye var mısınız"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Samsun’da yapacağı miting öncesi Canik Balıkçı Barınağı’nı ziyaret ederek balıkçı gemisiyle denize açıldı.

 

 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, saat 16.30 sıralarında havayoluyla Samsun-Çarşamba Havaalanı’na geldi. Buradan karayoluyla Samsun’a hareket eden Başbakan Davutoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nce yenilenen Belediyeevleri mevkisinde yol üzerindeki Canik Balıkçı Barınağı’na uğradı. Barınağı gezen Davutoğlu, daha sonra balıkçı kıyafeti giyerek balık tutmak için denize açıldı.
Başbakan Davutoğlu, deniz gezisinin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitap edecek. Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri öncesi geldiği Samsun’da Sahil Yolu’nda eline aldığı olta ile balık tutmuştu.

 

AK Parti'nin Samsun mitingi

- Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "AK Parti'nin 7 Haziran'da yarım kalan iktidara gelişi 1 Kasım'da yerine getirilecek"

 Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "AK Parti'nin 7 Haziran'da yarım kalan iktidara gelişi 1 Kasım'da yerine getirilecek" dedi.

Kurtulmuş, partisince Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Samsun'un Anadolu'nun kurtuluş meşalesinin yakıldığı şehir olduğunu belirtti, kendilerinin de seçim startını Samsun'dan verdiklerini söyledi.

7 Haziran'da yarım kalan AK Parti'nin iktidara gelme işinin 1 Kasım'da yerine getirileceğine inandığı ifade eden Kurtulmuş, "Samsun, 'haydi bismillah' diyerek kaldığımız yerden yola devam etmeye hazır mısınız. Yeni Türkiye'yi kurmak için yarım kaldığımız yoldan devam etmeye hazır mısınız, yarım bıraktığımız bu yolda yürüyerek dünya mazlumlarının sesi olmaya devam etmeye, özgür Türkiye'nin, özgür coğrafyanın sesini yükseltmeye hazır mısınız" diye konuştu.

Kurtulmuş, 1 Kasım akşamı bütün Türkiye'den güzel haber alacaklarını sözlerine ekledi.

 

AK Parti'nin Samsun mitingi

 

 
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (6)
- "Ordu'da havalimanı açtık, Samsun ile Ordu'yu hava yolunda kardeş kıldık. Bu iki şehri hızlı tren hattıyla da demir yolunda da kardeş kılacağız. Hiç merak etmeyin Ankara-Samsun hızlı tren hattını da mutlaka yapacağız"
- "Onlar anayasal seçim hükümetine bile katılmayı reddedip bu ülkenin meselelerine sahip çıkmada bizi yalnız bıraktılar ama biz tek başımıza olsak da tek başına AK Parti olarak kalsak da bu ülkeyi sahipsiz bırakmadık, bırakmayacağız"
                                            
                                                - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (5)
- "Geçen yıl asgari ücreti bin liraya çıkarmıştık. Üzerinde bir sürü spekülasyonlar yapılmıştı, öyle böyle dendi, yukarı çıkaranlar, aşağıya indirenler oldu. Ama hiçbirisi bunları hayata geçiremezdi. Şimdi diyoruz ki inşallah asgari ücreti bin 300 liraya çıkarmak için harekete geçiyoruz. Özel sektörle birlikte asgari ücret komisyonunda asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracağız. Böylece asgari ücretle çalışan emektar kardeşlerime yüzde 30 artış sağlamış oluyoruz"
- "Sizler dünyanın her yerinde başınız dik dolaşın diye çalışıyoruz. İşte 117 üniversiteyi bu yüzden açtık. Nasıl Samsun'a ayak basan dedelerimiz bize özgür bir Türkiye bıraktı, Allah şahit olsun bizde sizlere dünyanın en güçlü Türkiye'sini bırakmaya kararlıyız"
                                            
                                                - Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (1)
- "Çocuklarımız, gençlerimiz, bu özgür ülkede bugün geleceğe umutla bakıyorsa, yanan o ilk meşalenin ışığı vatan sathını aydınlattığı için bu meşale Samsun'da yakıldı, ilelebet bu topraklar hür ve özgür olacaktır"
- "1 Kasım'da bir demokrasi meşalesi yakmaya ve bu demokrasi meşalesiyle Türkiye'yi aydınlatmaya var mısınız?"
                                            
                                                - Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4)
- "Hiç Sayın Kılıçdaroğlu'nun taş üstüne taş koyduğunu görünüz mü? Sayın Bahçeli'nin, 'Hayır' demekten başka bir sözünü duydunuz mu? Diğerlerini sormuyorum. Onlar söz söylemek için önce Kandil'e bakarlar. Biz ise söz söylemek için millete bakarız, millete"
- "Biz size gerçekçi hedeflerle tutulabilir sözlerle geldik. Bizim kitabımızda hayal tacirliği, umut tacirliği yok. Birer birer o beyannamede yer alan bütün hususlar, bizce hayata geçirilecek şekilde santim santim hesaplandı. Bizde millete yalan söylemek de yok, milleti aldatmak da yok"
                                            
                                                - Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2)
- "Cumhuriyet Halk Partisi daha 9 Haziran günü 'AK Parti ile asla olmaz' dedi. Sonra yüzde 60'lık bloktan bahsettiler. Yüzde 60'lık blok üzerinden bir blok siyaseti geliştirdiler. Biz o blok siyasetini TBMM Başkanlık seçiminde çökerttik. Gösterdik ki AK Parti'nin iradesi olmadan Türkiye'de siyaset dizayn edilemez, siyasete şekil verilemez"
- "7 Haziran'da dört farklı siyaset gördünüz. Biri AK Parti'nin takip ettiği birlik ve uzlaşma siyaseti, biri CHP'nin ilan ettiği blok siyaseti, diğeri MHP'nin daha doğrusu Sayın Bahçeli'nin takip ettiği hayır siyaseti, her şeye 'hayır' diyen siyaset, biri de HDP'nin takip ettiği terör siyaseti"
- "Bu milletin arasına nifak sokmak isteyenler kesinlikle başarılı olamayacaklar. Bu ülkeyi bölmek ve parçalamak isteyenler istiklalimizi yok etmek, istikbalimizi kararmak isteyenlere kesinlikle fırsat verilmeyecek"
                                            
                                                - Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3)
- "Silahlar tamamen terk edilmedikçe, şehirlerimiz bütün illegal çetelerden temizlenmedikçe, ülkenin dört bir yanından vatandaşlarımız huzur ve emniyet içinde hissetmeye başlamadıkça bu operasyonlar durmayacak, kararlılıkla, neticeye ulaşana, bütün silahlar gömülene kadar sürdürülecektir"
- "Terörü temizleyerek toplumsal barışı bir daha geri alınamaz biçimde tesis etmeye kararlıyız. Bütün bu kirli ittifakın hedefi büyük ve güçlü Türkiye'dir. Bizim hedefimiz ise onların tuzaklarına karşı büyük ve güçlü Türkiye'yi korumak ve kurmaktır"
- "Açıkladığımız beyanname dolayısıyla bize soruyorlar, 'kaynak nerede?' diye. Kaynak millette. Neden biliyor musunuz? Biz 2002'de yüzde 11,5 olan merkezi yönetim bütçe açığını, 2014'te yüzde 1,3'e gerilettik. Bütçesi açık bir hazine aldık, bütçenin açığını en minimum düzeye düşürdük. İnşallah 2017'de de bütçe fazlası vereceğiz. İşte kaynak, bereket burada"

 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ordu'da havalimanı açtık, Samsun ile Ordu'yu hava yolunda kardeş kıldık. Bu iki şehri hızlı tren hattıyla da demir yolunda da kardeş kılacağız. Hiç merak etmeyin Ankara-Samsun hızlı tren hattını da mutlaka yapacağız" dedi.

Davutoğlu, partisince Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iş kurmak isteyen genç çiftçilere 30 bin lira karşılıksız destek vereceklerini belirtti.

Kadınlara seçim öncesinde söz verdiklerini, kanun çıkardıklarını hatırlatan Davutoğlu, "Doğum hediyesi veriyoruz. İlk çocuğa 300 lira, ikinci çocuğa 400 lira, üçüncü çocuğa 600 lira yardım sözünü vermiştik. Şu ana kadar 273 bin 842 kadınımıza, annemize doğum hediyesi verdik" diye konuştu.

Kadınların doğumdan sonra ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4, üçüncü çocukta 6 ay hiç çalışmadan tam ücret alacağını vurgulayan Davutoğlu, doğum izninden sonraki dönemde yarı zamanlı olarak tam ücret alacağını söyledi.

Çocuklara ilkokulda, ortaokulda, lisede kitapları bedava verdiklerini, üniversitede ise yurt ve burs imkanı sağladıklarını, işini kurmak isteyenlere de  para, kredi ve hibe verdiklerini anlatan Davutoğlu, çalışırken ise asgari ücretini yükseltip en iyi standartları oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı. Davutoğlu, onurlu bir hayat yaşamaları için emekliliklerin de taleplerinin karşılandığını ifade etti.

- "Hedefimiz bu yıl sonuna kadar 12 bin 170 yurt kapasitesine ulaşmak"

Davutoğlu, 7 Haziran öncesinde Samsun'a gelerek bazı sözler verdiklerini, sözlerinin arkasında olduklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Samsun'a 14,3 milyar lira tutarında yatırım yaptık, ihracat rakamı 38 milyonken şu anda 466 milyon dolar. 3 bin 456 derslik, 7 hastane, 22 sağlık merkezi ve sağlık evi, 50 taşkın koruma tesisi, 7 atık su arıtma tesisi, 67 spor tesisi kazandırdık. Yurtlarımızdaki yatak kapasitesini Samsun'da 4 bin 272'den 10 bin 766'ya çıkardık. Hedefimiz bu yıl sonuna kadar 12 bin 170 yurt kapasitesine ulaşmak. Konut sayısında 7 bini aştık. 183 kilometre Samsun'da bölünmüş yol yaptık. Samsun'u, Amasya'ya, Çorum'a, Ordu'ya, Sinop'a, Ankara'ya bölünmüş yollarla bağladık."

2003'te Samsun'a doğalgaz getirdiklerini, 11,7 milyon fidan diktiklerini belirten Davutoğlu, Ladik Derinöz ve Vezirköprü Barajını yaptıklarını, Bafra ve Atakum yüzme havuzlarını tamamladıklarını, Samsunlu çiftçilere 13 yılda 1,3 milyar lira destek verdiklerini söyledi.

- "2017'de 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarını Samsun'da yapacağız"

Davutoğlu, gelecek günlerde 12 sağlık tesisi, 900 yataklı şehir hastanesi, 1 atık su arıtma ve 30 taşkın koruma tesisi, 19 Mayıs Dağ Köy Barajını yapacaklarını belirterek, Ladik İbi ve Havza Ovası Sulamaları, 30 spor tesisi, 2 organize sanayi bölgesini hayata geçireceklerini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, Tekkeköy'de ise 33 bin 919 seyirci kapasiteli stadyum inşa ettiklerini dile getirdi. İlkadım ilçesini de kapsayan 2 bin konut yaptıklarını hatırlatan Davutoğlu, Samsun'da geri kalmış kötü yapılaşmadan eser bırakmayacaklarını vurguladı.

Samsun Batı Çevre yolunun da bölünmüş yol olarak bitirileceğini ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Samsun'u, gençlik alanı olduğu için sporda cazibe merkezi yapıyoruz. 2017'de 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarını burada yapacağız. Tarımsal sulama ve dere ıslahı çalışmalarını hızla devam ettireceğiz. Organize Sanayi Bölgesini daha da geliştirerek işlevsel hale getireceğiz. Tekkeköy Lojistik Merkezi ile Samsun'u Karadeniz'in lojistik üssü yapacağız.

Bafra'da iş ve ihracat geliştirme merkezi kuruyoruz. Yeşil Yol Projesiyle Samsun'dan başlayıp Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin'e kadar yaylaları birleştireceğiz. Ordu'da havalimanı açtık, Samsun ile Ordu'yu hava yolunda kardeş kıldık. Bu iki şehri hızlı tren hattıyla da demir yolunda da kardeş kılacağız. Hiç merak etmeyin Ankara-Samsun hızlı tren hattını da mutlaka yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun."

Davutoğlu, 2002'den beri istikrarla büyüyen bir Türkiye olduğuna dikkati çekerek, 7 Haziran'da birilerinin AK Parti iktidarlarının devam etmeyeceğini zannettiğini söyledi.

Hiçbir şey olmamış gibi yollarına devam ettiklerini aktaran Davutoğlu, "Onlar anayasal seçim hükümetine bile katılmayı reddedip bu ülkenin meselelerine sahip çıkmada bizi yalnız bıraktılar ama biz tek başımıza olsak da tek başına AK Parti olarak kalsak da bu ülkeyi sahipsiz bırakmadık, bırakmayacağız" diye konuştu.

- Mitingden notlar

Başbakan Davutoğlu, mitingin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'na parti otobüsüyle geldi. Yol boyunca vatandaşları selamlayan Davutoğlu, vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı.

Davutoğlu, platformdan vatandaşları selamladı. Davutoğlu'nun konuşması sık sık "Samsun seninle gurur duyuyor", "Ak gençlik seninle" şeklindeki slogan ve tekbirlerle kesildi.

Konuşmasının ardından boynuna Samsunspor'un atkısı takılan Davutoğlu, vatandaşlara karanfil ile Samsunspor atkısı dağıttı.

Beyaz ve turuncu balonlarla süslenen miting alanında, "Osmanlı'nın Torunu, Ahmet Davutoğlu, Samsun'a Hoşgeldin", "Sayın Başbakanım Şehrimize Hoşgeldiniz", "İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte" ve Samsun milletvekili adaylarının fotoğraflarının yer aldığı pankartlar asıldı.

Ayrıca, mitingin yapıldığı alandaki bir binada, dev Türk Bayrağı, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun pankartları yer aldı. Ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti bayraklarıyla miting alanını dolduranlar, seçim şarkıları eşliğinde halay çekti.

AK Parti'nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanan şarkıların da seslendirildiği mitinge, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun milletvekilleri ve milletvekili adayları da katıldı.
 AK Parti Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Geçen yıl asgari ücreti bin liraya çıkarmıştık. Üzerinde bir sürü spekülasyonlar yapılmıştı, öyle böyle dendi, yukarı çıkaranlar, aşağıya indirenler oldu. Ama hiçbirisi bunları hayata geçiremezdi. Şimdi diyoruz ki inşallah asgari ücreti bin 300 liraya çıkarmak için harekete geçiyoruz. Özel sektörle birlikte asgari ücret komisyonunda asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracağız. Böylece asgari ücretle çalışan emektar kardeşlerime yüzde 30 artış sağlamış oluyoruz" dedi.

Davutoğlu, partisinin Samsun Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, bugünün bir milat olduğunu belirterek, beyannamede yer alan vaatlerinden birkaçını paylaşmak istediğini söyledi.

Toplumun her kesimine dönük birçok müjdeleri olduğunu vurgulayan Davutoğlu, yeni beyannamede bütün emeklilere yılda bin 200 lira ek artış sağladıklarını bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, verdikleri her sözü yerine getirdiklerini ifade etti. Davutoğlu, "7 Haziran'dan önce bin 100 liranın altında maaş alan emeklilerimize verdiğimiz sözü gerçekleştirdik. Sonra memurlarımıza aynı oranda emekli memurlarımıza zam yaptık. Şimdi hepsine bin 200 lira ek daha veriyoruz. Allah hayırlı bereketli eylesin" diye konuştu.

BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarından kesilen yüzde 15 destek primini 7 Haziran'dan önce yüzde 10 indirdiklerini anımsatan Davutoğlu, genel talepleri de dikkate alarak söz konusu kesintilerin tümünü kaldırdıklarına dikkati çekti.

Davutoğlu, hiçbir emeklinin maaşından bir kuruş dahi kesinti yapılmayacağını belirterek, "AK Parti söz verdi mi yapar. Bu ne demek biliyor musunuz. BAĞ-KUR emeklisi bir kardeşimizin iş yeri varsa yıllık gelirinde 700 lira ile 3 bin 700 lira arasında artış sağlanması demektir" dedi.

- Asgari ücret

İktidara geldiklerinde asgari ücretin 184 lira olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Geçen yıl asgari ücreti bin liraya çıkarmıştık. Üzerinde bir sürü spekülasyonlar yapılmıştı, öyle böyle dendi, yukarı çıkaranlar, aşağıya indirenler oldu. Ama hiçbirisi bunları hayata geçiremezdi. Şimdi diyoruz ki inşallah asgari ücreti bin 300 liraya çıkarmak için harekete geçiyoruz. Özel sektörle birlikte asgari ücret komisyonunda asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracağız. Böylece asgari ücretle çalışan emektar kardeşlerime yüzde 30 artış sağlamış oluyoruz. Türkiye güçlendikçe daha büyük hamleler gerçekleştikçe asgari ücreti inşallah çok daha üst standartlara çıkartacağız." 

- "Yem ve gübrede KDV kalkacak"

Davutoğlu, çiftçi destekleriyle ilgili birçok gelişmelere imza attıklarını ve şimdi de devrim mahiyetinde destekler verdiklerini bildirerek, yemde ve gübrede KDV'yi kaldıracaklarını söyledi.

Çok yoğun bir program içerisinde beyannameye şekil verdiklerini anlatan Davutoğlu, bu yoğunluk içerisinde de terörle mücadele operasyonlarını yürüttüklerini vurguladı.

Davutoğlu, tüm bu çalışmaları halkın daha güzel bir Türkiye'de yaşaması için yaptıklarını belirterek, "Sizler dünyanın her yerinde başınız dik dolaşın diye çalışıyoruz. İşte 117 üniversiteyi bu yüzden açtık. Nasıl Samsun'a ayak basan dedelerimiz bize özgür bir Türkiye bıraktı, Allah şahit olsun bizde sizlere dünyanın en güçlü Türkiye'sini bırakmaya kararlıyız" ifadesini kullandı.

- "Bu gençliğe her şey yapılır"

Beyannamede gençlere de önemli bir bölüm ayırdıklarına dikkati çeken Davutoğlu, şöyle dedi:

"Gençler okulunu bitirip hayata atıldıklarında önlerinde iki yol var. Ya kendi işinizi kuracaksınız ya da bir iş yerine gireceksiniz. Eğer girişimci bir genç varsa elinde iyi bir projesi varsa ona 50 bin lira sermaye, karşılıksız. Bu kredi değil faiz yok, geride istemeyeceğiz. Ananın ak sütü gibi bu gençliğe helal olsun değip 50 bin lirayı cebinize koyacağız. Eğer 50 bin lira yetmez derseniz o zamanda diyeceğiz ki sana 100 bin lira faizsiz kredi. Yani hiçbir ek ödeme olmaksızın sana 100 bin lira kredi. Oldu mu 150 bin lira, işte sermaye. Kredi almak için ipoteğim ve param yok diyenlere, kredi garanti fonundan yüzde 85'ine biz kefil oluyoruz. Biz gençliğimize kefil oluruz. Bu gençliğe her şey yapılır. Bizim gencimiz o parayla yanlış bir iş yapmaz."

İş kuran gençlerden 3 yıl vergi alınmayacağını da ifade eden Başbakan Davutoğlu, bir kurumda çalışmak isteyen gençlerin ise bir yıllık giderlerini de devletin karşılayacağını söyledi.

Davutoğlu, bu yeniliklerle hem gençlere gelecek hazırladıklarını hem de istihdam sağladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sizin evlatlarınız bizim evlatlarımızdır. Sizin evlatlarınızla kendi evlatlarımız arasında bir fark gözetirsek bu makamlar bize haram olsun. Sizin evlatlarınız açıktayken bizim evlatlarımız daha iyi şartlar yaşarsa biliniz ki bizim gözümüze uyku girmez. Bütün ülke evlatları bizim evlatlarımızdır. Sınırda nöbet tutan mehmetçik, fabrikada ter döken işçi kardeşimde her yerde her şartta gayret içinde olan bütün gençlerimiz bizim evlatlarımızdır."

 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çocuklarımız, gençlerimiz, bu özgür ülkede bugün geleceğe umutla bakıyorsa, yanan o ilk meşalenin ışığı vatan sathını aydınlattığı için bu meşale Samsun'da yakıldı, ilelebet bu topraklar hür ve özgür olacaktır" dedi.

Davutoğlu, partisinin Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlendiği mitingde vatandaşları hitap etti.

"İstiklalin ve istikbalin meşale kenti" olarak nitelendirdiği Samsun'u ve ilçelerini selamlayarak konuşmasına başlayan Davutoğlu, Samsun Balıkçı Barınağı'na gittiğini belirterek, balıkçılarla "vira bismillah" dediğini, şimdi ise "haydi bismillah" dediğini söyledi.

Ezan okunması nedeniyle konuşmasına ara veren Davutoğlu, tekbir getirilmesi üzerine "Allah bu meydanlardaki tekbirleri de minarelerdeki tekbirleri de bu vatandan hiç eksik etmesin" temennisinde bulundu.

Seçim çalışmalarını "haydi bismillah" diyerek Samsun'dan başlatmaya karar verdiklerini söyleyen Davutoğlu, Samsunluların kendilerini hiçbir zaman utandırmadığını belirterek teşekkür etti.

Samsun'daki uzun ırmakları milletin uzun şanlı tarihine benzettiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Milletim de tarih boyunca gittiği her yere bolluk bereket götürmüştür" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Samsun'un tarihin sembol şehirlerinden biri olduğunu vurguladı.

Meydanda "Samsun, seninle gurur duyuyor" sloganları atılınca Davutoğlu, "Siz 1 Kasım'ın meşalesini şimdiden yakmışsınız. 1 Kasım'ın meşalesini yakmaya hazır mıyız? 1 Kasım'da yeniden 'tek başına AK Parti iktidarı' demeye hazır mısınız? İşte istiklalimizin meşalesinin, istikbalimizin meşalesinin bağladığı bu aziz şehirdeyiz. İstiklal mücadelemizin ilk adımlarının atıldığı noktadayız" diye konuştu.

- Ak beyannamede ak gençlerin yeri

"AK Gençlik seninle" sloganları üzerine Davutoğlu, kendilerinin de AK Gençlikle beraber olduklarını söyledi. AK Gençlikle yürümenin güzel olduğunu vurgulayan Davutoğlu, hem AK Parti'nin AK Gençliğine, hem bütün ülkenin ak gençlerine birçok yenilikler getireceklerini belirtti.

Gençlere yapılacak yenilikleri miting alanında paylaşacağını dile getiren Davutoğlu, "Ak beyannamemizin, ak sayfalarının en parlak köşeleri ak gençliğe, gençlerimize ayrılmıştır" dedi.

"İstikbalimizin, özgürlüğümüzün temeli olan aziz Samsunlular" diye seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu nedenle meşaleyi yeniden Samsun'dan yakmaya karar verdiklerinin altını çizdi.

Samsun'un 19 Mayıs günü Gazi Mustafa Kemal'in gelişiyle istikbal ve istiklal meşalesinin yakıldığı şehir olduğunu kaydeden Davutoğlu, buradan atılan adımların ülkenin her yöresine gittiğini anlattı.

O dönem istikbal ve istiklal yürüyüşü olmasaydı Türkiye'nin başka milletler gibi bir dönem sömürü ve işgal altında yaşamak durumunda kalabileceğini ifade eden Davutoğlu, bugün Türkiye'de insanların özgürce yaşayabiliyorsa bunda Samsun'dan başlayan hareketin rolü olduğuna dikkati çekti.

- "(Haydi bismillah) demeye var mısınız"

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeniden öncü olmaya var mısınız Samsunlular? Yeniden bu sefer kalkınan, büyüyen Türkiye'nin meşalesini yakmaya var mısınız? 'Haydi bismillah' diyerek ilk adımı atmaya var mısınız? İşte çocuklarımız, gençlerimiz, bu özgür ülkede bugün geleceğe umutla bakıyorsa, yanan o ilk meşalenin ışığı vatan sathını aydınlattığı için bu meşale Samsun'da yakıldı, ilelebet bu topraklar hür ve özgür olacaktır. Bu millet hep başı dik olacaktır. Bu ilk adımın hatırasını her yıl 19 Mayıs günü kutluyor, yad ediyoruz."

Bu nedenle Samsun'un özgürlük ve gençlik demek olduğuna işaret eden Davutoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın, Samsun'dan çıkmasının tesadüf olmadığını kaydetti.

Samsun'un her zaman dik, genç, harekete, binlerce bayrakla yürümeye hazır olduğunu anlatan Davutoğlu, "Bu aziz gençlerimiz, bizim için çok değerli. Çünkü Türkiye'yi onlar her geçen büyüyen yeni hedeflere taşıyacaklar" diye konuştu.

Ali Fuat Başgil'i Samsun'un çıkardığı bir yiğit, bir bilim adamı olarak nitelendiren Davutoğlu, bugünün gençlerine çok şey ifade ettiğine inandığı Başgil'in Samsun'da yaktığı meşalenin yanmaya devam ettiğini belirtti.

İstiklalin, istikbalin ve demokrasinin bu meşale şehrinde 1 Kasım yürüyüşü için yeni bir meşale yaktıklarını vurgulayan Ahmet Davutoğlu, "Samsun'dan yeni bir demokrasi şölenine var mısınız Samsunlular, var mısınız? 1 Kasım'da bir demokrasi meşalesi yakmaya ve bu demokrasi meşalesiyle Türkiye'yi aydınlatmaya var mısınız" diye sordu.

Başbakan Davutoğlu, Ali Fuat Başgil'e de rahmet diledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz size gerçekçi hedeflerle, tutulabilir sözlerle geldik. Bizim kitabımızda hayal tacirliği, umut tacirliği yok. Birer birer o beyannamede yer alan bütün hususlar, bizce hayata geçirilecek şekilde santim santim hesaplandı. Bizde millete yalan söylemek de yok, milleti aldatmak da yok" dedi.

Davutoğlu, partisince Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türk Hava Yollarının şu anda 110 ülkede 280 noktaya uçuş yaparak, dünyanın en büyük hava yollarından birisi olduğunu belirtti.

Türkiye'nin ekonomik olarak ovaları bereketlendiren sulanabilir toplam alanının, 85 milyon dekar zirai arazisinin son yıllarda gerçekleştirilen projelerle 61 milyon dekarını sulamaya açtıklarına işaret eden Davutoğlu, 2002 yılında yaklaşık 4 milyar dolar tarımsal ihracatı, 2014'te 18 milyar dolara çıkarttıklarını vurguladı. Davutoğlu, her alanda nereden nereye gelindiğinin görülmesi için bunları zikrettiğini söyledi. İş yeri sayısının bir milyon 600 bine çıktığına dikkati çeken Davutoğlu, bugün faaliyette olan ve Samsun'da da çok iyi örneklerinin görüldüğü 157 organize sanayi bölgesinin 90'ınını tamamladıklarını bildirdi. Samsun Bafra'da medikal organize sanayi bölgesi kuracaklarını açıklayan Davutoğlu, artık İhtisas Organize Sanayi Bölgelerine girildiğini belirtti.

Davutoğlu, 2009 ekonomik krizine rağmen 7 milyona yakın vatandaşa iş sağlandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"2002'de en düşük memur maaşı 392 liraydı. Bugün 2191 lira. Artış oranı yüzde 373. Öyle afaki sözler söyleyene bir ders olsun diye söylüyorum. Net asgari ücret biz geldiğimizde 184 liraydı. Şimdi 1000 lira. İnşallah önümüzdeki 1 Kasım seçiminden sonra asgari ücret 1300 lira olacak. Biz iktidara geldiğimizde sadece 184 liraydı, aradaki farkı görüyorsunuz. Engelli aylığı 25 liraydı, şimdi 417 lira. Engellilerimizin her türlü hayat şartını kolaylaştırmaya kararlıyız. Yaşlılık aylığı 25 liracıktı. Şimdi 200 lira. En düşük SSK emeklisinin maaşı 257 liraydı. Bugün 1144 lira, en düşük SSK emeklisi. İnşallah Bağ-Kur emeklileri de dahil tarım dışında bin liranın altında emekli maaşı olmayacak. Esnaf emeklisinin maaşı 150 liraydı, şimdi 1014 lira. En düşük memur emeklisinin maaşı 370 liraydı, şimdi 1574 lira."

- "Bizim taahhütlerimizin kefili geçmiş başarılarımızdır"

Davutoğlu, 13 yılda her alanda büyük mesafeler aldıklarını, büyük projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, ulaşımda, sanayide, ticarette olağanüstü bir sessiz devrime şahitlik ve öncülük ettiklerini söyledi.

"Sizlerin karşısına yine sizlerle birlikte elde ettiğimiz başarılarla çıkıyoruz. Bizim taahhütlerimizin kefili geçmiş başarılarımızdır. Biz sizlere yeni bir geleceğin hedeflerini, projelerini, verdiğimiz sözlerimizi bir bir yerine getirmiş bir iktidarın gönül rahatlığı ile huzurunuzdayız" diyen Davutoğlu, milletin sesine, beklentilerine her zaman cevap veren bir yaklaşım içinde olduklarını belirtti.

Davutoğlu, 1 Kasım'da sandıklarda yeniden tek başına iktidar olduklarında, seçim beyannamesinde ilan ettikleri bütün hedefleri birer birer hayata geçireceklerini aktararak, "Yine 7'den 70'e bütün milletimizle geleceği fethetmek için yola çıkıyoruz. Tazelenmenin, yenilenmenin vaktidir. Yeni bir dirilişle ayağa kalkmanın vaktidir" ifadesini kullandı.

"Tazelenmeye hazır mısınız? Yenilenmeye, yeni Türkiye'ye yürümeye hazır mısınız?" şeklindeki sorularına olumlu yanıtlar alan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi Türkiye'yi yeni ve çok daha atılımlarla büyütmenin, zenginleştirmenin tam zamanı. Bizim sizlerle yapacak daha çok işimiz var. Yürüyecek daha çok yolumuz, yerine getirecek daha çok sözümüz var. Gelin, 1 Kasım'da ilk günkü aşkla ve şevkle bugün balıkçılarımızla 'vira bismillah' dediğimiz gibi, 'haydi bismillah' deyip, kaldığımız yoldan devam edelim. Biz size gerçekçi hedeflerle tutulabilir sözlerle geldik. Bizim kitabımızda hayal tacirliği, umut tacirliği yok. Birer birer o beyannamede yer alan bütün hususlar, bizce hayata geçirilecek şekilde santim santim hesaplandı. Bizde millete yalan söylemek de yok, milleti aldatmak da yok. 13 yıl içinde bütün sözlerimizi tuttuğumuza şahit misiniz? 1 Kasım'dan sonra tutacağımızdan da emin misiniz? İşte aramızdaki fark. Onların geçmişlerinde hiçbir başarı hikayesi yokki bundan sonra verdikleri sözde bir tutarlılık olsun. Hiç Sayın Kılıçdaroğlu'nun taş üstüne taş koyduğunu görünüz mü? Sayın Bahçeli'nin, 'Hayır' demekten başka bir sözünü duydunuz mu? Diğerlerini sormuyorum. Onlar söz söylemek için önce Kandil'e bakarlar. Biz ise söz söylemek için millete bakarız, millete."

- "Her zaman başarıları süreklilikle devam ettirdik"

Arkalarında 13 yıllık bir birikimin olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'nin bu 13 yılda hem geliştiğini hem de büyüdüğünü ifade etti.

Bugün her alanda yeni ihtiyaçlar, yeni taleplerin ortaya çıktığına işaret eden Davutoğlu, "Onun için 7 Haziran'dan bu yana milletimiz bize ne mesaj verdi, detaylı olarak araştırdık. Araştırmalar, anketler yaptık. Halkımıza, gençlere, emeklilere, herkese sorduk. Ve onlardan gelen çözüm talepleri yönünde de dünkü beyannamemizi hazırladık" diye konuştu.

Hiçbir zaman sadece bugünün meselelerini çözmekle yetinmediklerini, gelecekte olabilecek bütün meseleleri de çözme kararlılığı gösterdiklerin belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

 "Her zaman başarıları süreklilikle devam ettirdik ama aynı zamanda da yenilendik. 'Dinamik bir hareket, dinamik Türkiye'nin dinamik gücü AK Parti'dir' dedik. Toplumumuzun her kesimi ile bir araya gelip, gerekli adımları attık. Gençlerimize, kadınlarımıza, çalışanlarımıza, emeklilerimize sorduk. Şehir şehir, ilçe ilçe dolaştık. Türkiye'nin her şehrine özel heyetler gönderdik. Bizden ne beklediğinizi, siyasetten ne umut ettiğinizi sorduk. Yol haritamızı belirlerken bütün bu beklentileri esas aldık. Her gün büyüyen, zenginleşen Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak bir reform dönemi başlatıyoruz. İlk nesil reformları tamamladık, demokratikleşme ve demokratik hayat yönünde vesayete karşı bütün reformları, şimdi ikinci nesil reformlarla demokrasimizi tahkim edeceğiz, ekonomimizi güçlendireceğiz, halkımızın ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vereceğiz."
                                      
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi daha 9 Haziran günü 'AK Parti ile asla olmaz' dedi. Sonra yüzde 60'lık bloktan bahsettiler. Yüzde 60'lık blok üzerinden bir blok siyaseti geliştirdiler. Biz o blok siyasetini TBMM Başkanlık seçiminde çökerttik. Gösterdik ki AK Parti'nin iradesi olmadan Türkiye'de siyaset dizayn edilemez, siyasete şekil verilemez" dedi.

Davutoğlu, partisinin Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde, Samsun'un darbe anayasasına "hayır" dediğini belirterek, bundan dolayı Samsun'un milli iradenin sembol şehri olduğunu söyledi.

Samsun'un her zaman demokrasiye güç veren şehir olduğunu ifade eden Davutoğlu, kendilerinin de her zaman Samsun'dan güç aldıklarını ve Samsun'dan yola çıkarak zafere ulaştıklarını vurguladı.

Davutoğlu, 7 Haziran'da yapılan seçimlerin ardından Türkiye'nin meselelerini çözecek bir hükümetin çıkmadığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Bu sebeple yeniden seçime gidiyoruz. Milli irade için yeniden huzurunuzdayız. İnanıyorum ki bu sefer bu düğümü millet çözecek, Samsun çözecek. 1950'de tek partiye karşı düğümü siz çözdünüz, 1960'dan sonra darbeye karşı düğümü siz çözdünüz, 1980'de düğümü siz çözdünüz, 2002'de Sayın Cumhurbaşkanımız yola çıktığında düğümü siz çözdünüz. Şimdi 1 Kasım'ı 2015'i de inşallah 3 Kasım 2002 gibi bir zafer günü yapacak mıyız? Millet iradesine ram olanlar, sizin hizmetinize amade olanlar, sizinle aynı kumaşa sahip olanlardır. Siz onları tanıyorsunuz, onlar da sizi tanıyor. O kadro biziz. Biz halkız, halk biziz. O kadro AK Parti kadrosudur."

-"Milletimize ne dediysek gereğini yaptık"

Seçim akşamı AK Parti Genel Merkezinde yaptığı konuşmasında milletin iradesinin üzerinde hiçbir irade olmadığını, gereğini yapacaklarını ve Türkiye'yi biran dahi hükümetsiz bırakmayacakları söylediğini belirten Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"7 Haziran'da dört farklı siyaset gördünüz. Biri AK Parti'nin takip ettiği birlik ve uzlaşma siyaseti, biri CHP'nin ilan ettiği blok siyaseti, diğeri MHP'nin daha doğrusu Sayın Bahçeli'nin takip ettiği hayır siyaseti, her şeye 'hayır' diyen siyaset, biri de HDP'nin takip ettiği terör siyaseti. Gelin birer birer bir muhasebe yapalım. Bunu yapmamız önemli, çünkü 1 Kasım'da aynı tabloyla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Biz 7 Haziran akşamı milletimize ne dediysek gereğini yaptık. Dedik ki 'hükümetsiz bırakmayacağız.' Bakın etrafımız ateş çemberi, küresel ekonomik kriz var. Her gün Suriye'de çok önemli gelişmeler oluyor. Türkiye'de terörle mücadele var. Allah için şahit olun, biz bu ülkeyi 7 Haziran'dan sonra hükümetsiz ve yönetim boşluğunda bıraktık mı? Ülkenin istiklaline ve istikbaline sahip çıktık mı? Buna şahit misiniz? İşte bu birlik ve uzlaşma siyasetidir. Herkese kapımızı açtık mı? Herkesle konuştuk mu? Ülkeyi daha iyi bir geleceğe yöneltmeye çalıştık mı? Bakın onlar ne yaptı. Bakın onlar ne yaptı, Cumhuriyet Halk Partisi daha 9 Haziran günü 'AK Parti ile asla olmaz' dedi. Sonra yüzde 60'lık bloktan bahsettiler. Yüzde 60'lık blok üzerinden bir blok siyaseti geliştirdiler. Biz o blok siyasetini TBMM Başkanlık seçiminde çökerttik. Gösterdik ki AK Parti'nin iradesi olmadan Türkiye'de siyaset dizayn edilemez, siyasete şekil verilemez."

Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AK Parti ile koalisyona karşı açıklamalar yaptığını ama "blok siyaseti" tutmayınca AK Parti ile koalisyon müzakerelerine yanaştığını bildirdi.

Davutoğlu, "Öbür tarafta Sayın Bahçeli'ye bakın daha ilk gece 8 Haziran gecesi 'biz hükemette yer almayız' dedi. Bütün o süreçte her görüştüğümüzde dönüp bize sizinle ve herhangi birisiyle koalisyon kurmayız, hükümet kurmayız, erken seçim kararına destek vermeyiz. ne dediysek hayır dedi. bir tek ofisinde içtiğimiz çaya hayır demedi. başka her şeye hayır dedi. bereket ona hayır demedi de çay içebildik" dedi.

-"İstiklal ve istikbal meşalesinin devamı için operasyonunu başlattık"

HDP'nin de terör siyasetini takip ettiğini vurgulayan Davutoğlu, "Sırtımızı dağa verdik' dediler. Milleti ayaklanmaya teşvik etmeye kalkıştılar. Halkımızın arasına fitne sokmaya çalıştılar. Çünkü bunların hedefi kriz içinde kaos içinde bir Türkiye ortaya çıkartıp kendi siyasi projelerini yönetmektir. Puslu havayı seven çakallar gibi dışarıdan ve içeriden bir takım odaklar çıktı ve önce Suruç'ta 32 vatandaşımız DAEŞ tarafından, Sonra da Ceylanpınar'da iki polisimiz bölücü terör örgütü tarafından şehit edildi. Bu milletin birliği ve beraberliği Samsun'dan yakılan istiklal ve istikbal meşalesinin devamı için huzur ve demokrasi operasyonunu başlattık. Bir kez daha Samsun meydanından söylüyorum, bu milletin arasına nifak sokmak isteyenler kesinlikle başarılı olamayacaklar. Bu ülkeyi bölmek ve parçalamak isteyenler istiklalimizi yok etmek, istikbalimizi karartmak isteyenlere kesinlikle fırsat verilmeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

-"Hep milletimizin tarafında yer aldık"

Davutoğlu, 13 yıl boyunca AK Parti'nin Türkiye'nin doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini her bir köşesini birleştiren birlik siyaseti takip ettiklerini, her meselenin çözümünde mutlaka milletle birlikte hareket ettiklerini dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"1 Kasım'a doğru yürürken milli birliğimizin, beraberliğinizin adresi AK Parti'dir. Bu partiler tam da hükümet görüşmeleri sonrasında CHP ile yaptığımız müzakereler neticesi kalınca, şunu da söyleyeyim neticesiz kalmasının nedeni CHP'nin 'eğitim ve dış politikada yüz seksen derece farklıyız' diyerek bir onarım hükümeti teklif etmesidir. Ama son beyannamede ve açıklamalarında gördük ki bizim merhametli dış politikamızdan ders almışlar ve Suriyeli kardeşlerimizi bu sefer Suriye'ye geri göndermek yerine daha insani bir dil kullanmayı tercih etmişler. Bütün bu süreçlerde biz hep milletimizin tarafında yer aldık. Geçmişte Milli Birlik ve Kardeşlik Projesine karşı defalarca tuzak kuruldu. Barış yolunda atılan adımlar hiçbir zaman samimi olarak benimsenmedi. CHP ve MHP ise bırakın katkı sunmayı, çözüm sürecinin her aşamasında sürekli bize saldırdı. Barış yolunda atılan bu adımları gözden düşürmeye çalıştılar. Şimdi biz bu operasyonları başlattığımız için suçlamalarını bize yöneltiyorlar. Terör örgütünün saldırılarından hiç bahsetmiyorlar, şundan emin olunuz Türkiye'nin her santimetre karesinde kamu düzenini ihdas edecek milli birlik ve kardeşliği de tesis edeceğiz."

                                            
 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Silahlar tamamen terk edilmedikçe, şehirlerimiz bütün illegal çetelerden temizlenmedikçe, ülkenin dört bir yanından vatandaşlarımız huzur ve emniyet içinde hissetmeye başlamadıkça bu operasyonlar durmayacak, kararlılıkla, neticeye ulaşana, bütün silahlar gömülene kadar sürdürülecektir" dedi.

Davutoğlu, partisinin Samsun Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçmiş dönemlerden bugünlere kolay gelmediğini, zor günlerden geçtiğini belirtti.

Kirli odakların, 7 Haziran seçimlerinden tek başına bir iktidar çıkmamasını, Türkiye'yi karıştırmak için kullanmak istediğini ifade eden Davutoğlu, DAEŞ, PKK, DHKP-C'nin eş zamanlı saldırılarla Türkiye'yi kaosa, milleti karamsarlığa sevk etmek istediğini söyledi.

Koalisyon görüşmelerinden bir hükümet formülü çıkmayınca, istediklerini yapabileceklerini, Türkiye'yi karıştırabileceklerini zannedenlerin yanıldığına dikkati çeken Davutoğlu, 24 Temmuz'da başlattıkları ve bugüne kadar kesintisiz yurtiçi ve yurtdışında sürdürülen huzur ve demokrasi operasyonuyla, Türkiye'nin sahipsiz olmadığını, Türkiye'de bir yönetim boşluğu bulunmadığını herkesin gördüğünü vurguladı.

Davutoğlu, "Silahlar tamamen terk edilmedikçe, şehirlerimiz bütün illegal çetelerden temizlenmedikçe, ülkenin dört bir yanından vatandaşlarımız huzur ve emniyet içinde hissetmeye başlamadıkça bu operasyonlar durmayacak, kararlılıkla, neticeye ulaşana, bütün silahlar gömülene kadar sürdürülecektir" diye konuştu.

Kurban Bayramı namazını Diyarbakır'da kıldığını hatırlatan Davutoğlu, Diyarbakırlıların, namaz sonrasında kulağına eğilerek "Allah aşkına devam edin, bizi bunlardan kurtarın, Allah devletimize de milletimize de zeval vermesin" dediğini aktardı.

Başbakan Davutoğlu, İstiklal Harbinin meşale şehri Samsun'dan Diyarbakırlılara, Türkiye'nin her bir köşesindeki Türk, Kürt herkese selam gönderdi.

- "Hedefimiz ülkemizin istikrarı"

Daha sonra, Dağlıca şehitlerinin, silah arkadaşlarının bulunduğu Yüksekova'ya da gittiğini, orada Samsunlu, Ordulu, Konyalı, Trakyalı, Ağrılı askerlerin bulunduğunu aktaran Davutoğlu, onların tek bir yürek, vicdan, kalp, gönül olduğunu söyledi.

AK Parti'nin bir gönül hareketi olarak milletin birliğini, beraberliğini sürdüreceğini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"AK Parti daima istikrar için çaba gösteren, siyaseti istikrar kavramı üzerine kuran bir parti olmuştur. Biz kurulu düzeni, statükoyu devam ettirmedik. Biz, Doğu-Batı ayrımcılığına göz yummadık, resmi ideolojinin sloganlarıyla yola çıkmadık. Devleti, o askeri dönemlerde olduğu gibi, eskisi gibi muhafaza etmeye çalışmadık. Biz, dokunulmaz alanlara dokunmadan, tabuların arkasına yaslanarak siyaset yapmadık. Devleti millet adına, bu ülkenin bütün vatandaşları adına dönüştürdük. Şehit cenazelerini, faili meçhulleri, OHAL düzenini, yol kesmeleri, örgüt içi yargısız infazları bizden öncekiler gibi görmezden gelmedik, bunu yapmadık. Aksine toplumsal barışı tesis etmek için gece, gündüz çalıştık. Bugün de mücadelemiz aynıdır. Terörü temizleyerek toplumsal barışı bir daha geri alınamaz biçimde tesis etmeye kararlıyız. Bütün bu kirli ittifakın hedefi büyük ve güçlü Türkiye'dir. Bizim hedefimiz ise onların tuzaklarına karşı büyük ve güçlü Türkiye'yi korumak ve kurmaktır. Milletimizin huzuru ve güveni, ülkemizin istikrarıdır hedefimiz. Bu saldırılar demokrasimizi tehdit etti. İnsan haklarına, özgürlüklere yönelik bir tehdit oluşturdu."

- "Memleketi namerde muhtaç etmeyeceğiz"

Türkiye'nin son 13 yıldır elde ettiği kazanımların engellenmeye çalışıldığını belirten Davutoğlu, ileri demokrasiyi hakim kılmaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Ali Fuat Başgil'in "Çalış genç arkadaşım çalış, namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir" sözlerini aktaran Davutoğlu, 2002'den beri namerde muhtaç olmamak için gece, gündüz çalıştıklarını söyledi.

Kendisini dinleyenlere, "Namerde muhtaç olmamak için 1 Kasım'da meşale yakmaya var mısınız?" diye soran Davutoğlu, "Varız" cevabını alınca, "İnşallah, biz hiçbir zaman bu memleketi namerde muhtaç etmeyeceğiz" karşılığını verdi.

2002'de adeta bir felaketin eşiğindeki Türkiye'yi alarak, büyüyen ve yükselen bir ülke haline getirdiklerini vurgulayan Davutoğlu, 13 yıl boyunca milletle çalıştıklarını, büyük mücadeleler verdiklerini, sessiz devrimler gerçekleştirdiklerini anlattı.

13 yıl önceIMF'nin kapısında bekleyin bir Türkiye olduğunu anımsatan Davutoğlu, bu süre içinde IMF'ye 23,5 milyar dolar borcu ödediklerini, artık IMF'ye borç veren bir Türkiye'nin olduğunu kaydetti.

- "İhracatta rekor kırdık"

13 yılda milli geliri 230 milyardan 810 milyara, 3 bin dolarlık kişi başına geliri 10 bin dolara, Merkez Bankası rezervini 26 milyar dolardan 102 milyar dolara çıkardıklarını hatırlatan Davutoğlu, Türkiye'nin 2003-2013 arasında görülmemiş boyutta yaşanan küresel krize rağmen, dünyanın yükselen ekonomisi haline geldiğini, yüzde 5'lik büyüme gerçekleştirdiğini, bu rakamla Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

2 Kasım'da Türkiye'nin başbakanı olarak yeniden milletin hizmetinde olacaklarını belirten Davutoğlu, Samsunlulara "Bizlerle beraber olacak mısınız? Seçime kadar olacak mısınız? Seçimden sonra büyük Türkiye'yi inşa etmek için birlikte yürüyecek miyiz? Son nefese kadar istiklal ve istikbal için çalışmaya devam edecek miyiz?" sorularını yöneltti.

"Evet" karşılığını alan Davutoğlu, "Böyle bir gençlik varken, böyle bir Samsun varken bu millet hiçbir zorluk karşısında boyun eğmez Allah'ın izniyle" ifadesini kullandı.

AK Parti'nin döneminde, ihracatta rekor üstüne rekor kırıldığını kaydeden Davutoğlu, 36 milyar dolar olan ihracatı 158 milyar dolara çıkardıklarını bildirdi.

- "Sessiz devrim yaptık"

Türkiye'nin 2004'te, tam 34 yıl aradan sonra tek haneli enflasyonla tanıştığını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, 2012'de en düşük enflasyona inildiğini kaydetti.

Her alanda büyük ve gerçek anlamda sessiz devrim yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, "Şimdi, dün açıkladığımız beyanname dolayısıyla bize soruyorlar, 'kaynak nerede?' diye. Kaynak millette. Neden biliyor musunuz? Biz 2002'de yüzde 11,5 olan merkezi yönetim bütçe açığını, 2014'te yüzde 1,3'e gerilettik. Bütçesi açık bir hazine aldık, bütçenin açığını en minimum düzeye düşürdük. İnşallah 2017'de de bütçe fazlası vereceğiz. İşte kaynak, bereket burada. Azimle çalışanların kaynak derdi olmaz" diye konuştu.

2002'de 119 milyar Türk lirası bütçe varken, bunu 479 milyara çıkardıklarını anlatan Davutoğlu, sadece eğitime 89 milyar bütçe ayırdıklarını söyledi.

13 yılda 117 yeni üniversite kazandırdıklarını, 234 bin derslik, 757 hastane, bin 737 birinci basamak sağlık tesisi, 200 adalet sarayı inşa ettiklerini, Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurt sayısını 571'e çıkardıklarını, 679 bin 382 konut, 18 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, havalimanı sayısını 55'e çıkardıklarını dile getiren Davutoğlu, bunların, 1 Kasım'dan sonraki büyük hamlelerin taahhüdü olduğunu kaydetti.


 

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın