FİKRİ BELLİ ZİKRİ BELLİ


FİKRİ BELLİ ZİKRİ BELLİ


 

            Mimarlar odası başkanı Kentsel dönüşüm ve hastane için görüşünü açıkladı. Sabırla her satırını okudum. Suya sabuna dokunmayan, iş olsun torba dolsun babından bir açıklama. O nedenle de hiç şey demedi Mimarlar odası başkanı. Sadece “dayatma” dedi, çok üzüldüm. Hem kendi adına hem de Rize adına. Zaten dayatma sıkıntısını her alanda yaşıyoruz. Siyasetin dayatma merdivenlerinden çıkanlar horoz kesiliyor Rizelin başına kaç zamandır. Neden acaba?

            Mimarlar odası başkanı hiçbir gerekçe ortaya koymadan sadece “dayatma” diyerek açıklama yaparsa bende sadece muhalifliğine, tutsaklığına, esir edilişine bağlarım fikirlerini ve dayatmayı hak eden bir tutum derim. Dayama kabul etmez bir yapınız varsa öneri sunacaksınız. Çok zaman da beğendiğimi ifade etmiş biriyim. Fakat sayın Mimarlar Odası başkanı şu sorulara cevap verecek öncelikle:

            Bu şehir hastanesi ve tip fakültesi hastanesi görevini görecek ( Rize has durumdur) 800 yataklı hastane ihtiyaç mıdır değil midir? İhtiyaç yok diyorsa 1500 hasta için planlanan mevcut hastane 15000 hastaya çıktı, pik yaptı, 250 yatak yap bozlarla 500 çıkarıldı, koridorlarda yürümek imkansız. Haberi var mı?       İhtiyaç varsa bu hastane için sağlık bakanlığı bir hasta için yaklaşık 250 metre kare bir alan istiyor. 200 bin metre kare bugün için gerekli. Gelecek düşünülürse gelişmeye müsait bir alan olması lazım. 1000 yatağa daha ihtiyaç duyulduğunda 250 bin metre kare alanı da kapsayacak şekilde bir yer nerde var?

          Tip Fakültesine kolay ulaşılabilir, üniversiteye yakın, yoğun nüfusa hitap eden bir yer nerde var?

            Bu sorulara mantıklı cevaplar vermeden “Tek bir proje dayatması” deyip sıvışamazsınız. Eğer bu vilayetin geleceğine ait söyleyecek sözünüz varsa yukarıda ki soruların cevaplarını verdikten sonra eleştiri yapabilirsiniz. Yoksa oda başkanı değil moda başkanı olursunuz! O moda da kuru kuruya, dayanaksız muhalefet etmedir ki onun da milletin nezdinde dikkate alınmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim

            Mimarlar odası fikrini açıkladı, zikri belli oldu. Sade ve hiçbir şeye müdahil olmayan bir muhalefet örneği olarak kaldı zihnimde.

            Rize bunu hak etmiyor. Tamam. Ama sizde iyi bir şey yapmadınız maalesef.

             Bu şehrin düşünen, gelişmesi için kafa yoran, asla siyasi ve ideolojik davranmayan insanlara çok ihtiyacı var.

Metin TOPÇU

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

 1. 4 0
  {usertitle}

  N.T

   17 Mayıs 2020 00:50
       

  İnanın,Rize de sizi hiç haketmiyor.İnsanın hiçbir şeyin uzmanı olmamasına rağmen herşeyi bilirim kibri sizde vucut bulmuş gibi.Tipik Danning-Kruger sendromu.Şehrin tam kalbine gelip büyük bir yapıyı yerleştirerek o  bölgenin iyice yaşanmaz haline gelmesine itiraz edilmesi niçin sizi rahatsız etti.Aklı başında olan herkes orada hastane olmayacağını bilir kaldık ki mimarların da işi de tam bu iş. Diğer şehirlerde şehir hastaneleri nerelerde kuruldu veya kuruluyor haberin var mı?Senin yüksek bilgiçliğin sayesinde hadi bizi boşver çocuklarımıza  yaşanmaz bir kent kalmasına göz mü yumalım?Fikri neyse zikri de oymuş..Aklınca Mimarlar Odasını hemen ötekileştirerek bir yerlere de mesaj vermeyi ihmal etmiyorsun...Emin ol,sen bilmiyorsun ama sen ve senin gibiler bu il için felaketlerin en büyüğüdür.

Yorum Yapın