Rizespor'un ROTASI !..


 

 

“Doğru gidersen doğru menzile varırsın. Salim sularda, zengin limanlara varırsın. Ama rotanı şaşırırsan, Allah ıslah eylesin derim”

Bu tarihi söz benimde Rize’den bin bir güçlükle gidip, cenazesine saf tuttuğum Denizcilik sektörünün duayeni Kaşif Kalkavan’a ait. Allahtan, yüce Mevla’dan bir kez daha Kaşif amcaya rahmet diliyorum.

Oğlu Metin Kalkavan idaresinde Çaykur Rizespor sekiz yıldan buyana doğru menzile vardı mı? Zengin limanlara uğradı mı? Yoksa rotayı mı şaşırdı?

Sportif olarak tartışmaya bile gerek yok derim size. Akhisar Belediyespor’dan bir sene sonra Şampiyonluk yaşadık ve süper lige çıktık. Başkan Kalkavan hiç unutmam bana ;” Biz asla Akhisar Belediye gibi olmayacağız” demişti ve Süper ligde “çıta yüksek” açıklamasında bulunmuştu. O beğenilmeyen kasaba takımı özellikle transferde İngiliz madenini menejerleri ile çok iyi işledi ve beş sezondur sorunsuz bir şekilde yoluna devam ederken, ders alması gerekenlere de çok iyi ders verdiği kanaatindeyim.

Bunu yazmamda ki sebep, bizim transferde yol haritamızın her sezon olmadığı. Rota her dönemde bir yerlere kırılıyor ve en önemlisi bu vasıfsız transferleri gönderirken çok zorlanıyoruz, üzerine para veriyoruz. Kısaca canımız yanıyor hem bunları izlerken ve yazarken hemde bize yani takıma vermedikleri katkı ile.

Hal böyle olunca sportif olarak Rizespor takımı başarılı değil. Evet, istikrar bende istiyorum. Ama her sezon bu kadar yanlış transferler bizim gibi mütevazı ve efendiliği ile ön planda olan bir takım için, ligde yer alan Arizona kertenkeleleri tarafından çok kolay bir ava dönüşüyor.

Çaykur Rizespor’un geliri yok denecek kadar az. En büyük siyasi güç arkasına olmasına rağmen siyasetten en az yararlanan hatta ona zarar veren bir kulübüz. Bizim birlik olmamız lazım, başkada şansımız yok.

Gelir derken, inşaatına başlanılan ve Başkan Kalkavan’ın da dile getirdiği “Biran önce bitmesi lazım, Rize’ye topçu getiremiyoruz, Rize sosyalleşmesi lazım” AVM projesi bakıyoruz “takla “ atmış durumda.

AVM Dükkânlarının kirasından Çaykur Rizespor kulübü her sezon yüzde 30 pay alacaktı. Son yapılan meclis değişikliği ile yüzde 70 dükkan yüzde 30’ rezidans projesi ters çevrildi. Yani kısaca bu projenin yüzde 70’i konut olacak ve olan Rizespor’un yıllık gelirine oldu. Rahmetli Kaşif Amca’nın “rotayı şaşırırsın” deyimi bu olması gerek!.. Eğer öyle değilse, bizim yolumuz “salim sularda, zengin limanlara uğramak” diyorsanız sayın Başkan lütfen bu konuda bir açıklama istiyorum.

Bu sezon TFF 1. Ligde Çaykur Rizespor’un mevcut Kweuke ‘de olsa kadroyu da korusa işi çok ama çok zor. Birçok Belediye destekli takım var ligde. Tek bir örnek, geçen sezon 2B’de Şampiyon olan Ankaragücü takımına Melih Gökçek 55 Milyon nakit yardımla destek oldu. Senin bütçenle eş değer bu rakam. Bu sene neler olacak varın sizin düşünün birde bunun seçim ayağı var.

Demem o ki, öyle rekor puan ile şampiyon olacağız sözleri hiç inandırıcı değil, bir nevi gaz alma. Siz yenisiniz Başkan, kulüp geçmiş tarihine bakın, sizde son şampiyonlukta içinde varsınız.

Bu Türkiye ligi kirli bir lig. Alt liglerde arkadan siyasi destek altında yan kolların iteklenmesi olmadan kimseyi şampiyon yapmazlar.

Çaykur Rizespor’un tarihine bakalım. Meşhur 9 Rizeli 2 Trabzonlu topçunun oynadığı kadro. 83 – 84 sezonu. Rahmetli Ömer Akmehmet neler yaptı, neler? Hangi hakemler nasıl düdük çaldı, şampiyonluk geldi. 2000’de Hikmet Karaman’la Antalya’da nasıl Göztepe’ye yem edildik. Bir sezon sonra verilen söz Rasim Kara ile nasıl gerçek olurken finalde ki rakip Diyarbakır takımı nadasa bırakıldı, bir yıl sonra çıkarıldı. Yine düştüğümüz sene Devran’lı, Serkan’lı, Kurşat’lı Yunus’lu, Tetteh’li kadro. Sezon ortasında Hikmet Hoca’yı beyefendi nasıl Güneysu’ya çağırdı, ikna etti, nasıl şampiyonluk geldi? Ve sizin döneminiz. Engin Korukır’la başlanılan o sezon başı ben bu takım orta sıralarda gider gelir demiştim. Devre arası Mustafa Denizli’nin gelmesi bir kaliteli ayak Cernat transferi ile sezon sonu şampiyonluk geldi. Bunları niye yazdım? Demem o ki bu iş sahada bitmiyor beyler. Arkadan iteklenmek Türk futbolunun olmazsa olmazıdır. Siyaset ve iş dünyası seni bir yere getirir veya bir yerden aşağıya çeker.

Hülasa kelam; Sayın Başkan madem hayıflandınız, hırs yaptınız, Rizeli birçok taraftarda aynı sizin düşüncenizde ve sizi ve teknik kadroyu bağrına bastı bu kadroya adım akıllı takviyeler yapın ve her şeyin sahada bittiğine inanmayın. Öyle ikide birde Sivasspor’u örnek göstermeyin. O takım sezonu 3 hoca değiştirerek birde Eskişehir’in maddi krizinden yararlanarak son dönemde yaptığı atakla geri döndü. Unutmayalım ki bu ligin karakteristik özelliği var, acıması hiç yok ve bu taraftarında artık karnı tok ve aynı zamanda da kayış koptu!


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar

 1. 2 0
  {usertitle}

  birinsan

   14 Temmuz 2017 02:10
       

  SN YAZAR BUNLAR KENDILERINE GELDIMI ROTA YI HEP KENDI CIKARLARINA CEVIRIYORLAR;PEKI SORUYORUM BIR INSAN ROTASINI KAYIP EDERSA NASIL BIRAK ROTA YI GEMININ KENDISINI YAPIYORDA AMA RIZESPORA IS GELDI MI YÜZDE /70 -30 INDIRIYOR BU ROTA KAYIP ETMEK DEGIL: BU IS DÜBE DÜZ KORSANLIKTIR :BU YAVSAKLARIN KORSANLIKLARI SADECE RIZELIYE KARSI DISARIYA KEDILER ICERDE ASLAN :AMA HIC TASVIP ETMIYECEGIM BIR OLAY AMA ASLANIN DEVAMLI DILI DISARDA BIRI DALIP KOPARIP ALIP KACARSA O ASLAN BIR KEDI BILE ETMEZ  DEMEDI DEMESIN KIMSELER