İlahi Adalete İnanırmısınız?


 


Ektiğini Biçersin!

İlahi Adalete inanırmısınız? Ben kendi payıma inanırım. Çünkü, ilahi adalet güçsüzlerin sığındığı bir limandır, benim için..

İki sezon önce son maçta Çaykur Rizespor, komşusunun sahada “dik” durmayışı ile bir alt kümeye düşmüştü. O gün biz Alanyaspor’u zorda olsa mağlup etmiş, komşu Trabzon’dan gelecek olan iyi haberi bekliyorduk. Dönemin teknik adamı Ersun, menajer ve 3 – 4 futbolcu teması altında meğer “çağrayı” kurulmuş, Trabzon Ramadan otelde bavullar elden ele gittiği iddia edilmişti.  Ne bilelim biz bu işleri!.. İşte o maç sonu Rizelinin gözyaşlarını tribünden fotoğraflarken belki de meslek hayatımda babamın cenazesinden sonra ilk kez benimde boğazım düğüm düğüm olmuş, gözyaşları çekerken, benimde gözyaşlarım fotoğraf makinemin üzerine damla damla düşmüştü.

Gel zaman, git zaman.. Düşmez kalkmaz bir Allah dedik ve bir yıl aradan sonra yeniden süper lige döndük.

Dönmez olaydık. Öyle bir ilk yarı geçirdik ki, vay anam vay.. Sezon başı bu kadroyu kuranları elli kez Allah’a havale etmiştik. Koskoca ilk yarı 17 maçta 12 puan, tarihi rezillik altında ver elini Antalya kampı yapmıştık.

Okan hoca her fırsatta “biz düşmeyiz” diyordu ama ben o günlerde gözüm transferlere çevrilmişti. Neticede hepsi futbol deyimi ile nokta transferler , bunu ben söylemiyorum, ikinci devre alınan sonuçlar ve toplanan 13 puan ile Okan hoca’nın bana o günlerde söyledikleri bir bir şimdileri ortaya çıkıyor.

Devre arası transfer döneminde Rizespor zenginlik yaşarken, Bursaspor ise tam tersi tahtası kapalı olduğu için altyapıya sarılmış ve transfer yapamamıştı. Bu şartlar altında ligde en çok berabere kalan iki takım maçında klasik bir Rizespor izledik, Bursaspor deplasman maçında. Son iki deplasman olan Kasımpaşa ve Erzurumspor maçlarında olduğu gibi Okan hoca savunmada sağlam, orta saha da çalışkan bir o kadar topa sert ve ileride geçiş hücumlarında direk oyun yapısı altında Bıursaspor deplasman maçında da aynısı yaptı.

Ev sahibi takıma topu bırakan Rizespor, golü kontra ile erken buldu. Bu golde aslan payı ne Boldrin’de ne Aatıf’ta. Frikik de sert duran ve ölümüne topun önüne atlayan Umar , o kontranın başlangıcına neden oldu ve golde ev sahibinin evlere şenlik hatası ile geldi.

Gol sonrası Bursaspor yüklendikçe yüklendi ama bu iş bizim ekmeğimize yağ süren yüklenme oldu. Panik yüklenmeler, sayısız yan toplar bizim adımıza sadece Gökhan’ı idman yaptıran pozisyonlar oldu. Zaten az evvel de yazdım bu filmi ben Kasımpaşa ve Erzurum deplasman maçlarında da gördüm diye.

Haftalardır diken üzerinde duran ev sahibi takımın seyircisi kendi oyuncuları Yusuf’a patlayınca, Yusuf’ta onlara patladı derken, Bursa takımı bu sinir altında bence ligin sonuna kadar “Yusuf Yusuf” yapar bilesiniz.

İkinci devre yeşil – mavili takımın teknik direktörü Okan Buruk’ın yedek şarjöre tek tek sahaya sürmesi ile oyun iyice şekillendi diyelim. Önce Musa ve Samu, daha sonra Nakoulma derken, oyunun son bölümü altında yine bir kontra top ve Vedat’ın bazukasını anca çelen kaleci Muhammed, topu önüne bulan bence maçında en iyi ismi olan Azubuike attığı şık gol ile fişide çeken oyuncu oluyordu.

Çaykur Rizespor, idealist genç teknik direktör Okan Buruk ile bence ufak bir futbol mucizesine her hafta imza atıyor. Bu ekibe devre arası sonsuz destek veren Başkan Hasan Kartal’ı kutluyorum. Kalbi temiz bir teknik adam mı bu kirli ligde buldun mu bu hocayı tutacaksın sayın Başkan. Bak, Akhisar takımı Okan hocanın hakkını vermedi, şimdi nerelerde duruyor.

Ligin boyu her hafta kısalıyor, Rizespor olarak evet, lige iyi başladık ama sakın ola durmayalım, çünkü küme düşme potasından sadece bir puan üzerindeyiz. İlerleyen haftalarda çok daha zorlu geçecek, bu ligde kimse pes etmez.

31 yıl önce Hasan Vezir’in golleri ile kulüp tarihinde ilk kez Bursaspor’u deplasmanda mağlup etmiş, aradan yıllar geçti ve bu zorlu deplasmandan tam zamanında bir galibiyet daha aldık. Bu sezon sonu çok şeye gebe, ben en başta yazdığımı gibi ilahi adalet er geç bir tecelli eder. Bekleyelim, görelim…

Bursaspor galibiyetini günler önce bana söyleyen ve bu maçı mutlak kazanacağız diyen, Rize Gençlilk ve Spor il Müdürü personeli Sabri Terzi kardeşime bu satırlardan selam bırakıyorum. Kalbi temiz, yüreği sağlam Sabri kardeşim'den bu hafta oynayacağımız Malatyaspor maçı skorunu şimdiden merak ediyorum...


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar