Bozuk Para Gibi Harcadılar!


 


Bozuk Para Gibi Harcadılar!

Geçen hafta kazanılan Malatayaspor maçı sonrası yazımının son cümlesinde kaleme almıştım ve uyarmıştım.

Haftaya Kadıköy’de Fener’e karşı bizi “bozuk para gibi harcayacaklar” diye not düşmüştüm.

Dün akşam tüm Türkiye özellikle Fenerbahçe’ye verilen penaltı için “yazık, günah” dedi. Buna inanın Fenerlilerde söyledi.

Tabi, burası Türkiye. Güçlünün yanında olan bir federasyon, onun emir eri olan MHK’ya bağlı operasyon bitirici hakemler, yetmedi parayı ben veriyorum, düdüğü ben çalarım diyen yayıncı kuruluş ve en sonunda da güçlünün yanında olan yalakalıktan gazete köşeleri kapan yazar ve tv yorumcuları.

Çaykur Rizespor ligin ikinci devresinde bileğinin hakkı ile 6 maçtan 16 puan almış ve hızlı bir şekilde en alt taraftan yukarlara doğru tırmanmış. Diğer yanda ise Milyon dolarlık takım ve düştüğü durum. Böyle bir durumda Fenerbahçe takımı evinde Rize’ye kaybettiği anda sezonun son haftasına kadar küme düşme korkusunu iliklerine kadar yaşayacak ama az önce yazdığım gibi, bu duruma en başta yayıncı kuruluş izin vermez. Burası Türkiye, burası yılardır kirli akan bir nehirde futbolun pastasını her platformda yiyen üç beş takımın ligi. Bu nehir yıllardır kirli akıyor, bu nehirde oynanan tiyatro hiç değişmez, sadece bizim gibi temiz kalan üç beş takım onlara figüranlık yapar.

Ey,  MHK.. Elinde hakem mi kalmadı ki, Rizespor’un art arda oynadığı deplasman maçalrına aynı hakemi yani Halil Umut Meler’i atıyordun? Ey Kayserili MKH Başkanı Sabri Çelik efendi, Türkiye’de hakem mi kalmadı ki, VAR odasının başına geçen hafta Rize’de gözleri ile görmediği ve zırt diye penaltı çaldığı Malatyaspor maçının hakemi olan Hüseyin Göçek’i bu maçın VAR’ı yapıyorsun. Tabi, ben bunları bildiğim için geçen hafta sıcağı sıcağına yazmıştım, bizi Kadıköy’de “bozuk para gibi harcayacaklar” uyarısını erkenden yapmıştım.

Açık söyleyeyim, korktuğum başıma gelmedi, çünkü ben bunu bekliyordum ve dün akşam da böyle oldu.

Dönelim sahaya, Sen kimsin Rizespor? Daha maçın hemen başında 40 bin kişi önünde evinde Fenerbahçe’ye karşı şok bir gol atıyorsun. Seni ham yapar bu hakem, attın bir  gol zannettin ki bu maç böyle bitecek? Öyle yağma yok, burası Türkiye ligi, göbek adı ise kirli  lig!..

Rizespor, dün akşam 1- 0 değil 3 – 0 öne geçse bile bu hakemle biz maç sonunu getiremezdik.

Adam cin gibi, kafada kırk tilki dolaşıyor ama hiç birinin kuyruğu bir birine değmiyor. Pozisyon net ama hakem Halil efendi önce düşünüyor,  kalıbına, kitabına uyduruyor ve daha sonra düdüğü üflüyor.

Teknik olarak değinecek olursam, iki haftadan buyana arka adale sakatlığı yaşayan Aatıf’ın yokluğunda Nakoulma ilk 11 hamlesi bence yanlış. İlk yarı ne Nakoulma ne de maçta aldığı süre zarfı içinde Umar istenilen katkıyı vermediler. Hem hücumda hemde özellikle savunma görevinde. Zaten Umar, az biraz kıpırdasa, yani maçı istese, o gücün arkasına hakem bile duramazdı.

Hakemin maçta en doğru işi bizim sağ bek Ukraynalıya gösterdiği çift sarı karttan, kırmızı. Sanırım Moroziuk’un aklına yenge düştü, kendine izin kesti. Çok kolay takım arkadaşlarını sahada 60 dakika eksik bıraktı.

Sol bek Melnjak 53’ün hakkını her maç vermeye devam ediyor. Bundan önce o mevkide oynayan ve 53 giyen iki Iraklı Ali ve İsmael o formanın hakkını daha çok dışarı da veriyordu, aferin Hırvat, durma bak Fenerbahçe’nin milyon Avroluk santraforu Silimani’nin ligde 1 golü var! Hırvat sol bek 53’ün hatırına daha şimdiden 6 maçta 3 golü oldu.

Vedat’a yine bir parantez daha açalım. Bir santrafor daha ne yapacak? Hem defasta, hem hücumda, hem de kanatta. Yüreğini ortaya koymaya devam etti, bu oyuncu ile yönetim bence şimdiden 5 yıllık yeni sözleşme yapsın, elinde tutamazsın, bırak Türkiye’yi şimdiden İtalyan kulüpleri her maçını izlettiriyor, benden söylemesi.

Hakemle başladım, hakemle bitireyim. Benim için bir hakem çaldığı düdükle değil, çalmadığı düdükle tehlikelidir. Bakın, Umar kaleci Volkan ile karşı karşıya kaldığı pozisyona . Net elle oynuyor Volkan, dolayısıyla kırmızı kart ama maçın hakemi çalmıyor, daha doğrusu çalamıyor! Çalsa, kırmızı verecek, çalamıyor. Niye çalsın ki? Yazdım yukarıya O … hakemi olarak atandı, yukarısı öyle emretti..

Yetmedi, Serdar Aziz kasabı her fırsatta Vedat’a tekme tokat giriyor ama hakem vermiyor. Özellikle dürümcü Tolgay efendi Azubike’ye attığı dirsek net kırmızı ama hakem bunu da görmedi. Dolayısıyla benim için hakemin Halil Umut Meler, bu maçta kendine biçilen rolün hakkını verdi. Son perdede ise net ofsayt olan pozisyonu abisi Hüseyin Göçek’e sorarak tiyatronun perdesini penaltı vererek kapattı. Alkışlayın beyler, alkışlayın. Bu sahneyi de başarılı bir şekilde oynadınız, bakalım öbür tarafta Milyonlarca Rizelinin hakkını her sezon nasıl yediğinizin sahnesi önünüze çıktığında ne yapacaksınız!..


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar

 1. 0 2
  {usertitle}

  Turan

   4 Mart 2019 00:29
       

  Selim bey umarın volkan ile karşı karşıya kaldığı pozisyonu her açıdan defalarca izledim eline değmiyor keşke değmiş olsaydı ama değmiyor eğriye eğri doğruya doğru diyelim hem değmiş olsaydı bizim futbolcular Azda olsa tepkisini koyardı bu pozisyonu bence sizde defalarca izleyin

 2. 0 0
  {usertitle}

  rize

   6 Mart 2019 15:10
       

  Turan efendi sen nasıl gördün bu ele değmemeyi